
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
Ha Kuvaitról hallunk, elsőre minden bizonnyal az 1991-es Öbölháború jut eszünkbe – így voltak ezzel a Csíki Kakasok amatőr hokicsapat tagjai is. Ők azonban kihasználták a kínálkozó lehetőséget, és két felkészülési találkozó erejéig elutaztak a Föld egyik legforróbb fővárosába.
2023. április 27., 07:332023. április 27., 07:33
2023. április 27., 10:122023. április 27., 10:12
„Elment az eszetek? Miért pont oda?” – tették fel a kérdést többen is, amikor a Csíki Kakasok tagjai azon kezdtek morfondírozni, hogy kiruccannának egyet Kuvaitba hokizni. A március közepi utazás előzményeiről és a két edzőmeccsről Ladó Mátéval, a Csíki Kakasok amatőr jégkorongcsapat egyik tagjával beszélgettünk.
A felajánlás jól hangzott, elsőre azonban nem vettük teljesen komolyan. Mindaddig, amíg András olyan emberekkel vette fel a kapcsolatot Kuvait fővárosában, Kuvaitvárosban (Kuwait City), akik a kuvaiti nemzeti válogatott vezetőségéhez tartoztak. Nagyon nyitottak voltak, mindössze annyit kértek, hogy ne profi játékosokkal menjünk, ők ugyanis nincsenek olyan szinten, hogy ilyen csapat ellen kiálljanak. András megnyugtatta őket, mondván, a Csíki Kakasok amatőr, nagyrészt középkorú, profi múlttal nem rendelkező játékosokból áll” – emlékezett vissza a tavalyi előzményekre Ladó Máté.
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
Ez egyébként nem csoda, hiszen Irak Kuvait elleni megszálló háborúja volt az első olyan katonai konfliktus, amit
Többek között ez a magyarázata annak, hogy az Öbölháború még 28 évvel később is ennyire elevenen él az emlékezetünkben.
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
A kis történelmi „intermezzo” után térjünk vissza a jelenbe. „A meghívó arab fél kifejezett kérése volt, hogy ne a kuvaiti bajnokság csapataival játszódjunk, hanem a nemzeti válogatottal, nekik ugyanis felkészülési mérkőzésre van szükségük.
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
Ebből kifolyólag az ország bajnoksága erősebb, mint a nemzeti válogatott, amelyben szinte kivétel nélkül csak helybéliek vannak. És ha már itt tartunk, fontos tudni, hogy a válogatott edzője nem ismeretlen a csíkiak számára, ő ugyanis az a cseh Leo Gudas, aki évekkel ezelőtt a Csíkszeredai Sportklubot is irányította. Ő fogadott minket, nagyon kedves volt velünk, a csapatunk egyik tagjával, Póra Róberttel személyesen is jó viszonyban van. Kicsi a világ” – mesélte Ladó.
„A kuvaiti nemzeti csapat amúgy a világrangsor 50. helyén szerepelt tavaly év végén, ez is bizonyítja, hogy a kis öbölmenti országban nincs hagyománya a jégkorongnak, az emberek a jégpályákra „inkább hűsölni járnak”.
A Csíki Kakasok alakulat éveken át részt vett a legkevesebb nyolc, legtöbb tizenkét csapattal működő amatőr bajnokságban (ez volt az Erdélyi Független Amatőr Jégkorong Liga, az EFAJ Liga), egy időben Gyergyóból, Udvarhelyről, Kézdivásárhelyről és Brassóból is voltak csapatok. A koronavírus-járvány miatt leállt a bajnokság – és már nem is indult újra abban a formában. Több éven keresztül az udvarhelyi Tarcsi András fogta össze ezt a bajnokságot.
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
2023. március 16-án hajnali négyre értek Kuvaitba; Bukarestből isztambuli átszállással repültek a négymilliós országba.
– számolt be.
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
A baráti társaság jó élményekkel tért haza. „Kuvait városa gazdag, de még nincs azon a szinten, mint például Dubaj vagy Abu-Dzabi. A társadalmi rétegződés nagyon meglepett minket:
Már-már megalázkodnak. Jó volt tapasztalni, hogy nincs lopás vagy átverés. Alkoholt nem lehet vásárolni sehol, még a szállodákban sem. Ebből kifolyólag a rendőr nem is szondáztat, mert fel sem merül benne, hogy valaki részegen volán mögé ülne. Hallottuk, hogy Kuvait a világ egyik legmelegebb városa, nyáron sokszor felmegy 48-50 Celsius-fokra is a hőmérséklet, márciusban azonban nagyon kellemes volt a hőmérséklet.
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
A kirándulás végén a csapat minden tagja azt mondta, hogy mindenhol jó, de a legjobb itthon. Ott jöttünk amúgy rá arra, hogy Európában milyen fontos az egyenjogúság: a gyalogosnak nálunk ugyanolyan jogai vannak, mint az autósnak; ott csak az autósnak vannak jogai, a gyalogost számba sem veszik” – osztott meg velünk néhány tapasztalatot Ladó Máté.
Csíki Kakasok
Terra Siculorum Egyesületként működnek a Csíki Kakasok; két évtizedes múltra tekintenek vissza. A tagok időközben cserélődtek, de csak egy-két személlyel, a mag mindig állandó. Az egyesület rendelkezik egy saját pénzalappal, amit leginkább a befizetett jövedelemadó 2 vagy 3,5 százalékából teremtenek elő. „Nyilván mindig gyűjtünk még pénzt például jéghasználatra, és amikor több pénzünk összegyűl, azt a csapat részére használjuk fel. Tavaly például részt vettünk a szlovéniai divízió I/A jelű világbajnokságon, ahol a magyar és a román – utóbbi esetében főként székely – fiuknak a helyszínen szurkoltunk. Minket a hoki szeretete hozott össze és tart egyben, és mindig olyan eseményekre megyünk együtt, ami valamilyen formában kötődik a jégkoronghoz.”
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
Fotó: Forrás: Csíki Kakasok
Rendkívüli egyeztetésre hívja össze a PSD vezető testületeit Mihai Fifor, miután Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát bízta meg kormányalakítással. A szociáldemokraták szerint a döntés előtt nem egyeztettek velük.
Erős szélre és zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése újabb politikai vitát váltott ki. Ilie Bolojan szerint a lépés a PNL megosztására irányul, míg az USR képviselője azt kifogásolja, hogy Nicușor Dan államfő nem egyeztetett előzetesen az új jelölt személyéről.
Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízását, ezért Nicușor Dan államfő vasárnap Adrian Veșteát kérte fel új kormány létrehozására. Az elnök szerint a politikai válságból végül csak egy pártok által támogatott politikai megoldás vezethet ki.
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.
A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.
A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.
szóljon hozzá!