
Fotó: Gecse Noémi
„Nem normális az, hogy éjnek idején felriasszák az egész várost, mert például Csobotfalván megjelent a medve” – hívta fel a figyelmet Tőke Ervin csíkszeredai önkormányzati képviselő a legutóbbi rendes tanácsülésen. A Ro-Alert figyelmeztető rendszert országosan szabályozzák, ezért nem lehet helyben megoldani a kérdést, országos szinten van szükség a módosításra.
2024. június 19., 08:022024. június 19., 08:02
Csíkszereda lakosai számára nem idegen a téma, hiszen csak ebben az évben közel hatvan alkalommal figyelmeztették őket Ro-Alert üzenetben, többségében nagyvad jelenléte miatt.
– mutatott rá a rendszer hátulütőjére Tőke Ervin önkormányzati képviselő. A problémát a képviselő-testület legutóbbi ülésén vetette fel, szerinte a sok riasztás arra sarkallhatja a lakosságot, hogy kikapcsolja ezt a katasztrófavédelmi funkciót, ami aggasztó. „Oldják meg, hogy csak pár kilométeres körzetben küldjék a figyelmeztetést, ne az egész városnak, vagy éjszaka a hangriasztást kapcsolják ki, és maradjon a fényjelzés” – javasolta.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az interpellálásra válaszolva elmondta, egyetért a felvetéssel, hiszen az elmúlt időszakban gyakran kellett a medvék jelenléte miatt terepre járjanak Bors Béla alpolgármesterrel. Mint magyarázta, a medvék közbiztonságot veszélyeztethetnek, ez nem is kérdés, azonban csak lokálisan, pontszerűen jelenthetnek vészhelyzetet, ezért észszerű szabályozásra volna szükség.
– jegyezte meg.
Az ügyben megkérdeztük a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőséget is, hiszen sok esetben kell közbelépniük vészhelyzetekben is, mint például a nagyvadak településekre való bejárása miatt. A csendőrség által küldött válaszban kiemelték,
A 2017-ből származó 72-es számú sürgősségi kormányrendelet szabályozza ezt a rendszert, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy a veszélyes meteorológiai jelenségek, árvizek, terrortámadások esetén, vagy a közösségeket fenyegető helyzetekben figyelmeztessék a lakókat. A Ro-Alert üzeneteket csak a kompetens hatóságok küldhetik ki, a csendőrség nem kezeli ezt a rendszert, tudtuk meg. „Az intézményünk nem fejezheti ki álláspontját a rendszer működésével kapcsolatban, javaslatot sem tehet annak javítására, fejlesztésére vonatkozóan, mert ezt elvégezte az az intézmény, amelyik a műszaki támogatását biztosította a rendszernek”– írták.
Megkeresésünkre Stelian Cimpoeșu, a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) parancsnoka a Székelyhont arról tájékoztatta, hogy helyi szinten az intézményük nem javíthat a Ro-Alert rendszeren. Mint magyarázta, az alkalmazás egy megállapodás alapján működik a mobilszolgáltatók és az IGSU-n keresztül a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya között (DSU).
Így minél kevesebb a működő antennák száma, annál nagyobb hatókörben küldik ki az üzeneteket. Tőle tudjuk, hogy Csíkszeredában január elsejétől június 6-ig 57 vészhelyzeti üzenetet továbbítottak a lakóknak. Hargita megyei szinten ez a szám a kétszázat is elérte.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
6 hozzászólás