
Az új minisztériumi tervek szerint a gyógyszertárak osztják majd ki a lakosságnak a kálium-jodid tablettáknak
Fotó: Antibiotice gyógyszergyár
Új tervet készített az egészségügyi minisztérium a lakosságnak szánt jódtabletták kiosztására: az új elképzelés szerint nem a háziorvosi rendelőkben, hanem recept alapján egyes gyógyszertárakban vehetnék át a jogosultak a kálium-jodid tablettákat.
2022. május 29., 21:362022. május 29., 21:36
2022. május 29., 21:452022. május 29., 21:45
Közzétette az egészségügyi minisztérium azt a rendelettervezetet, amely szabályozza, hogy a lakosság miként jut majd hozzá a szaktárca által megrendelt kálium-jodid tablettákhoz, amelyeket egy esetleges nukleáris baleset esetén, az egészségügyi ártalom megelőzésére kell bevenni.
A rendelettervezet szerint a 40 évesnél nem idősebb lakossági korcsoportok kapnak majd kálium-jodidot, az indoklás szerint azért, mert a jódprofilaxis, azaz a pajzsmirigy jódblokkolásának potenciális előnye annál nagyobb, minél fiatalabb az egyén.
A tervek szerint a jódtablettákat szétosztó gyógyszertárak listáját a későbbiekben, honlapján teszi közzé az egészségügyi minisztérium, azt pedig, hogy egyes patikák mekkora készletet kapnak ezekből, a megyei egészségügyi igazgatóságok határozzák majd meg. A jogosultak a háziorvosuktól kapott recept alapján vehetik majd át a tablettát a gyógyszertárban, aláírva egy átvételi elismervényt.
– írja a tervezet. A rendelettervezet egyelőre véleményezési fázisban van, az érvénybe lépését követő hét napon belül kell majd az egészségügyi igazgatóságok kiutalják a gyógyszertárak számára a jódtablettákat.
Erre vonatkozóan azonban egyelőre semmilyen utasítást nem küldött az egészségügyi szakhatóságnak a minisztérium – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. „Mi ahhoz igazodunk majd, amit a minisztérium utasításban leküld nekünk, de erről még nem küldtek semmit” – mondta.
Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.
Elfogadták a pénzügyminisztérium módosító indítványát, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.
Május 1. és 18. között 60 lakossági bejelentés érkezett a Hargita megyei csendőr-felügyelőséghez lakott területek közelében megjelent medvékről, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.
Kiengedték hétfőn a kórházból azt az ötéves Szeben megyei gyermeket, aki csaknem két napot töltött egyedül az erdőben, mielőtt megtalálták a keresésére indult hatóságok.
Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.
A sokéves átlagnak megfelelő, ugyanakkor változékony időjárás várható május második felében, csapadékra szinten naponta számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 18–31. közötti időszakra érvényes előrejelzéséből.
Az idei év első négy hónapjában 737 682 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
Elindult a regisztráció a 34. Bolyai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzéseire, amelyek több helyszínen kínálnak szakmai fejlődési lehetőséget pedagógusok számára június 29. és július 24. között.
Az eredmények szerint a beteg az Európában terjedő vírustörzset kapta el, a megbetegedésnek tehát nincs köze az óceánjáró fedélzetén azonosított Andes-hantavírushoz, amely kizárólag Dél-Amerikában terjed.
Nicușor Dan hétfőn, a pártokkal való tárgyalást követően bejelentette, hogy addig egyeztet a parlamenti pártokkal, amíg kirajzolódik egy szilárd, Nyugat-barát kormánytöbbség.
1 hozzászólás