
A sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely tagjai az elmúlt 55 napban Thaiföldön és Kambodzsában összesen 29 előadást, 3 műhelyfoglalkozást és 21 közönségtalálkozót tartottak.
2012. október 18., 11:432012. október 18., 11:43
2012. október 18., 12:342012. október 18., 12:34
Ebben az időszakban került sor a Moradokmai Színházi Központtal tavaly bemutatott Carnival című koprodukció felújítására, illetve az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadás thaiföldi adaptációjának elkészítésére is – tudtuk meg Fazekas Misitől, az Osonó Színházműhely vezetőjétől. A turné során a társulat újabb meghívásokat kapott, többek közt műhelyfoglalkozások vezetésére is a Thammasat Egyetem színművészeti karának részéről, így jövő nyáron két hónapra visszatér a csapat. Június-júliusban több műhelyfoglalkozás vezetésére, valamint a Carnival című előadás újabb thaiföldi, kambodzsai és vietnami turnéjára kerül sor.
A sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely egy olyan független színházi kezdeményezés, amely szellemi műhelyként teret kíván adni a fiatalok kortárs színházi kísérleteinek. A létrejövő előadásokon túl a társulat célja a fiatalok színházon keresztül történő nevelése és megszólítása annak érdekében, hogy felelős emberekként, értéket teremtő közösségekben keressék meg helyüket a társadalomban. A független társulat állandó tagjai mellett ebben a színházműhelyben próbálhatják ki magukat a Plugor Sándor Művészeti Líceum drámatagozatának és a Művészeti Népiskola színészosztályának diákjai is.
Kézdivásárhelyen is elérhető lesz a helyi önkormányzat és a Diakónia Alapítvány által közösen működtetett Gondosóra program, amelynek használói szükség esetén egyetlen gombnyomással segítséget kérhetnek az éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálaton.
A Lidl másfél évtizeddel ezelőtt húzta fel első üzletét Kézdivásárhelyen. Nemrég hozzáfogtak egy új szupermarket megépítéséhez, elvileg egy év leforgása alatt be is fejezik, de nem tervezik mindkettőt megtartani.
Aláírásgyűjtést indított a sepsiszentgyörgyi adók túlzott megemelése miatt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A kisebbik romániai magyar párt tagjai felrótták az államnak, hogy miközben évek óta sorjázza követeléseit, a kifizetésekkel hátralékban van.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Több százan gyűltek össze Sepsiszentgyörgy főterén a hétfői békés megmozdulásra. A tiltakozók a városvezetésnek üzentek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével, és követelik a drágítások felülvizsgálatát.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából, a Barcsay 125 emlékév keretében tárlatot nyitnak Barcsay Jenő Művészeti anatómia című könyvének giclée-nyomataiból.
A kovásznai önkormányzatnak is csökkentenie kell a személyzetét, de turisztikai településként és fürdővárosi minőségében plusz alkalmazottakat igénylő feladatai vannak. Vagyis kevesebb emberrel kell még többet felmutatnia.
Eddigi működésének legjobb évét zárta a sepsiszentgyörgyi Művész mozi, a legsikeresebb film pedig 4000-rel rávert a korábban jegyzett legmagasabb nézőszámra, amit a Kincsem ért el. Külön öröm, hogy a rekorder is magyar produkció.
Brassóban indítja, majd több erdélyi helyszín után Budakalászon zárja januári előadássorozatát a Háromszék Táncszínház. Ugyanakkor vendég produkciókat is fogadnak sepsiszentgyörgyi termükben.
Az 1940-es második bécsi döntéssel Székelyföld határvidékéről nem minden magyar került a visszacsatolt Észak–Erdélybe. Sokan a befagyott Olt jegén átszökve jelentkeztek a haza szolgálatára, és voltak, akik sosem tértek vissza a fagyos Szibériából.
szóljon hozzá!