
Fotó: Both Ildikó
Néhány hét és kezdődik az iskola, a szülők pénztárcáját pedig megterheli a tanfelszerelések beszerzése, főként, ahol több gyerek is van. Néhányan már nyár elején beszerezték a kötelező taneszközöket, mások a napokban kezdtek el vásárolni.
2012. augusztus 20., 13:402012. augusztus 20., 13:40
2012. augusztus 20., 20:492012. augusztus 20., 20:49
Az alap könyvcsomag mellé több mindent is be kell szerezni a gyerekeknek, és bár olcsó termékek is kaphatók, inkább a drágább, de jobb dolgokat ajánlatos venni – mondta V. Zsuzsanna, a sepsiszentgyörgyi Heuréka könyvesbolt munkatársa. A boltban állandóan lehet kapni az iskolához, óvodához nélkülözhetetlen kellékeket, szeptember előtt pedig az árak nem emelkednek, sőt néhány terméknél csökkennek. A sepsiszentgyörgyi szülők nagy része diákboltból, könyvesüzletből szerzi be a tanévkezdéshez szükséges eszközöket, legtöbben a gyerekekkel együtt, akik kedvükre válogathatnak a különböző figurákkal vagy énekesekkel díszített füzetek, tolltartók között.
„Egy alapcsomag ára ötven-száz lej körül van” – mondta a könyvesbolt munkatársa, ehhez még jön az iskolatáska is, ami ötven lejnél kezdődik. Hogy mit tartalmaz egy alapcsomag? Természetesen füzetet, melyek darabja 1,25 lejnél kezdődik, de 5 lejért is vásárolhatunk színes, sztárokkal ábrázolt borítójú füzetet. Az első osztályosok írásfüzete szintén 1,20 baniba kerül, a szakfüzetek – biológia, földrajz – ára pedig 1,25 és 3,65 lej között mozog, mérettől függően. V. Zsuzsa elmondása szerint általában tízes füzetcsomagot vásárolnak a szülők, és inkább az olcsó fajtából, kivéve, ha a gyerek is jelen van, mert akkor ő maga válogatja össze a csomagot, természetesen a divatosabb, márkás termékekből.
Az elsősöknek, de nagyobbaknak is különböző méretű és formájú rajzfüzetet, rajztömböt kínálnak 2,60 lejes ártól kezdődően, de a speciális rajztömb már 15 lejbe kerül, utóbbit inkább a művészetis diákok számára ajánlják. Az írószerek is a banikért kapható golyóstollakkal kezdődnek, de aranyhegyű, drága töltőtollak is vannak, ezek tíz lejnél kezdődnek. Egy teljesen felszerelt, de nem márkás tolltartó ára 17 lej, a márkás, több rekeszes ára pedig 35. Az iskolatáskák 50 lejnél kezdődnek, a rajzfilm figurás vagy sztárok arcképével díszített táskák 70 lejbe kerülnek, csakúgy, mint a bőr hátizsákok.
„A szülők olcsót és jót szeretnének, de ez sajnos lehetetlen. Ami olcsó, az nem tartós, általában kínai dolog, és a vízfestéknél könnyen kiszárad a festék, a ceruzák hegye könnyen törik vagy a füzet lapjai gyenge minőségűek. Ezért inkább márkás termékeket kellene vásárolni, ezek tartósak, szépek és hasznosak is. Néhány éve kész csomaggal, felszerelt hátizsákkal is próbálkoztunk, de nincs rá igény. Jobban szeretik a szülők maguk összeállítani a csomagot, külön vásárolva meg a felszerelést, odafigyelve az árakra is. Ugyanakkor üzletünkben augusztus folyamán a füzetekre 15 százalékos kedvezményt is adunk.” – magyarázza V. Zsuzsa.
Andorkó Réka két iskolás korú gyerek édesanyja, kisebbik fia, Levente most kezdi az iskolát, a nagy fia, Zoltán pedig ötödikes lesz. Édesanyjuk már nyár elején megkezdte a tanfelszerelés megvásárlását, egy-egy darabot mindenből, így nem kell egyszerre nagyobb összeget kiadnia.
„Májusban már beszereztük az iskolatáskát és néhány füzetet is, mindkét gyerekem nyáron ünnepli a születésnapját, így tolltartót is kaptak ajándékba. Szakfelszerelést nem veszek, mert nem tudom milyen kiegészítőket kérnek, ez az iskolakezdés után derül ki, de egyebet mindent megvásárolunk. Szerintem Sepsiszentgyörgyön jó árak vannak, olcsón is lehet kapni minőségi dolgokat” – mondta Andorkó Réka. A kétgyerekes anyuka azt is elmondta, a két gyerek iskolába való indítása közel ötszáz lejt emészt fel a családi költségvetésből, ezért is vásárolt meg mindent lassan, nem egyszerre.
Fontos bejelentés hangzott el a keddi sepsiszentgyörgyi lakossági fórumon: márciusban népszavazással dönthetnek a lakók arról, hogy milyen város adópolitikáját szeretnék követni.
Kézdivásárhelyen is elérhető lesz a helyi önkormányzat és a Diakónia Alapítvány által közösen működtetett Gondosóra program, amelynek használói szükség esetén egyetlen gombnyomással segítséget kérhetnek az éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálaton.
A Lidl másfél évtizeddel ezelőtt húzta fel első üzletét Kézdivásárhelyen. Nemrég hozzáfogtak egy új szupermarket megépítéséhez, elvileg egy év leforgása alatt be is fejezik, de nem tervezik mindkettőt megtartani.
Aláírásgyűjtést indított a sepsiszentgyörgyi adók túlzott megemelése miatt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A kisebbik romániai magyar párt tagjai felrótták az államnak, hogy miközben évek óta sorjázza követeléseit, a kifizetésekkel hátralékban van.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Több százan gyűltek össze Sepsiszentgyörgy főterén a hétfői békés megmozdulásra. A tiltakozók a városvezetésnek üzentek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével, és követelik a drágítások felülvizsgálatát.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából, a Barcsay 125 emlékév keretében tárlatot nyitnak Barcsay Jenő Művészeti anatómia című könyvének giclée-nyomataiból.
A kovásznai önkormányzatnak is csökkentenie kell a személyzetét, de turisztikai településként és fürdővárosi minőségében plusz alkalmazottakat igénylő feladatai vannak. Vagyis kevesebb emberrel kell még többet felmutatnia.
Eddigi működésének legjobb évét zárta a sepsiszentgyörgyi Művész mozi, a legsikeresebb film pedig 4000-rel rávert a korábban jegyzett legmagasabb nézőszámra, amit a Kincsem ért el. Külön öröm, hogy a rekorder is magyar produkció.
Brassóban indítja, majd több erdélyi helyszín után Budakalászon zárja januári előadássorozatát a Háromszék Táncszínház. Ugyanakkor vendég produkciókat is fogadnak sepsiszentgyörgyi termükben.
szóljon hozzá!