
Fotó: Veres Nándor
Több mint kétszáz háztartást érintett a hirtelen érkezett nagy mennyiségű csapadék hétfőn este Mikóújfaluban. Lakóházak pincéjét, kerteket, mezőgazdasági területeket árasztott el a víz, de háziállatokat és egy gépjárművet is magával sodort a megáradt patak.
2016. június 28., 16:392016. június 28., 16:39
2016. június 29., 14:512016. június 29., 14:51
Megközelítőleg egy órán keresztül zuhogott hétfőn délután Mikóújfaluban, a hivatalos adatok alapján 62 liternyi csapadék hullott négyzetméterenként – mondta el érdeklődésünkre Demeter Ferenc. A község polgármestere hozzátette, a Nagypataknak nevezett, rendszerint mintegy tíz centiméteres mélységű, Mikóújfalun átfolyó patak lépett ki medréből, helyenként kétméteres vízállással. Több mint kétszáz ház pincéjébe, néhány esetben pedig a lakórészbe is befolyt a víz, illetve mezőgazdasági területeket árasztott el. Főként a gabonafélék esetében jelentős a kár.
„Baromfik, nyulak pusztultak el, tíz tehenet is elsodort a víz, melyek közül kilencet megtaláltunk, egyet viszont még nem, ahogyan egy gépjárműnek is nyoma veszett” – magyarázta Demeter Ferenc. A községvezető bosszús azért is, hogy ismét rossz állapotba került a Csere utca, melynek javítását éppen hétfőn fejezték be. Egyébként további kis utcákat is elárasztott a víz – kedden az úttestről igyekeztek letakarítani a hordalékot, segítve a közlekedést, míg a helyiek a portájuk előtt takarítottak.
Mint Demeter Ferenc tudatta, az önkormányzat sürgősségi alapja nem fedezi a károkat, ezért kedden már jelezték is problémát az illetékes intézményeknek, remélve, hogy a kormány támogatja majd a községet.
A fogyatékkal élő emberek is lehetnek a társadalom erőforrásai, de az őket nevelő-gondozó családoknak a közösség támogatására is nagy szükségük van – hívták fel a figyelmet a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban szervezett konferencián.
Több mint száz éven át kitartott, most az összeomlás veszélye fenyegeti a Brassó megyei Vámoshíd bejáratánál álló vashidat. A történelmi Háromszékhez tartozó, valamikor még stratégiai szerepet betöltő átkelőhelyet lebontják, helyére új híd épül.
Decemberben ünnepeljük azokat, akik önzetlenül, szabadidejüket feláldozva dolgoznak a közösségért. A háromszéki tűzoltóság legaktívabb önkénteseit köszöntötte ebből az alkalomból: Fazakas Botondot, Bartos Mónikát és Suciu Ștefant.
Bűncselekménynek minősül, és börtönnel büntethető ez év augusztusától a nagyobb pirotechnikai eszközök használata, az elkövetőket azonban nehéz tetten érni, mivel általában saját ablakukból dobják ki a petárdákat.
Szeméttárolók környékén bóklászó rókát kaptunk lencsevégre Sepsiszentgyörgy egyik bevásárlóközpontjának közelében. A megyei főállatorvos szerint a ragadozó állat nem jelent veszélyt az emberre, de kerülni kell a vele való kontaktust.
A romániai magyarság jogainak érvényesítése érdekében két nagyhatalom, Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségéhez is írásbeli kéréssel fordul segítségért a Magyar Polgári Erő (MPE) elnöke, Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő.
Lázár János építési és közlekedési miniszter szerdán bejelentette: a magyar kormány a Sapientia Alapítványon keresztül 2,8 milliárd forinttal járul hozzá a sepsiszentgyörgyi önkormányzattal közös, multifunkcionális kulturális központ építéséhez.
Ingyenes előadást szerveznek a gyermeknevelés témában Sisak Imola klinikai főpszichológus részvételével Kovásznán december 3-án, szerdán délután.
Mikulás-lak nyílik a Székely Mikó Kollégium alatt, a volt Júlia virágüzletben. Egyes időpontokban az ablakon keresztül meg lehet lesni azt is, hogyan tevékenykedik a szobában a Mikulás.
Újvárosi Katalin unitárius lelkész, a Menjünk el Betlehembe című kötet szerzője tart adventi elmélkedést és könyvbemutatót december 2-án Csomakőrösön és Kovásznán.
szóljon hozzá!