Hirdetés
Hirdetés

Hargita megyében 410, Maros megyében 466 fertőzött szorul kórházi ellátásra

Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban •  Fotó: Veres Nándor

Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban

Fotó: Veres Nándor

Noha a gyógyultak magas száma és a sok haláleset hatására csak enyhén emelkedett az elmúlt egy hétben a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita megyében, az érték így is meghaladja a négyszázat, amire korábban sohasem volt példa. A betegek túlnyomó többsége ráadásul kritikus vagy súlyos állapotban van, rengetegen szorulnak légzéstámogatásra. Maros megyében még rosszabb a helyzet.

Iszlai Katalin

2021. október 27., 09:002021. október 27., 09:00

2021. október 27., 10:072021. október 27., 10:07

Mivel az elmúlt három napon száz felett alakult a gyógyultnak nyilvánítottak száma Hargita megyében, valamelyest mérséklődött a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek számának növekedése, de így is hatalmas nyomás nehezedik az egészségügyre.

Míg két héttel ezelőtt a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma 269 volt a megyében, múlt kedden ez az érték 393-ra emelkedett, kedden pedig 410-re.

Hirdetés

Maros megyében még inkább érezhető az emelkedés:

egy héttel korábban 346 koronavírusos pácienst ápoltak a kórházakban, kedden már 466-ot.

Sokan kritikus állapotban

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőn döntött rekordot a koronavírus-fertőzöttek száma, 192 pácienst kezeltek az intézményben, keddre 179-re csökkent ez az érték – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Aggasztó adat ugyanakkor, hogy

a 179 beteg közül 137-en oxigénnel történő légzéstámogatásra szorultak.

A kórház Covid intenzív terápiás (ATI) osztálya tele van, tíz beteget kezelnek ott, és mindannyian kritikus állapotban vannak.

A legtöbb, 46 páciens a belgyógyászati osztályon van, közöttük is van négy kritikus és 22 súlyos állapotban lévő beteg, a fennmaradó 20 páciens pedig középsúlyos állapotban van.

A fertőző betegségeket kezelő osztályon 41-ből 11-en vannak kritikus, 20-an pedig súlyos állapotban, a tüdőgyógyászati osztályon ápolt 38 páciens közül kettő állapota kritikus, huszonhaté súlyos. A gasztroenterológiai osztályon 14, a gyermekosztályon hat (négy gyermek, két hozzátartozó), az intézmény főépülete előtti moduláris kórházban pedig négy fertőzöttet kezelnek. Emellett

a non-Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon is ellátnak hat olyan beteget, akiknek ugyan negatív már a tesztjük, de továbbra is intenzív terápiás ellátásra szorulnak.

A kórházba beutalt betegek 88 százaléka nincs beoltva.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Soha nem látott értékek

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban sohasem ápoltak még olyan sok fertőzöttet, mint kedden: Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondása szerint

151 igazolt beteget láttak el, illetve az oxigénnel történő légzéstámogatásra szorulók száma is rekordot döntött (82 beteg).

A helyzet súlyosságát mutatja azt is, hogy mindössze négyen rendelkeznek enyhe tünetekkel, a többiek súlyos vagy középsúlyos állapotban vannak. Az intenzív osztály ebben az intézményben is tele van, az ott kezelt 10 beteg közül négyet intubáltak.

A gyermekosztályon nyolc beteget kezelnek, ilyen magas értékre korábban nem volt példa. A kórházba beutalt betegek 87 százaléka nincs beoltva, intenzív osztályon csak oltatlanok vannak.

A szóvivő ugyanakkor arra is kitért, hogy a koronavírus-fertőzés miatt beutalt betegek száma már meghaladja az egyéb betegségek miatt bennfekvőkét: összesen 297 pácienst kezelnek az intézményben, ebből 151 személy fertőzött, 146 nem.

Túllépték a kapacitást

A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 41 igazoltan koronavírusos személyt kezelnek,

az intenzív osztályon három személyt ápolnak, mindannyian kritikus állapotban vannak

– számolt be megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser. Mint mondta, ezzel már meghaladták a hivatalosan jóváhagyott ágyak számát, de nincs mit tenni, hiszen az átszállítás nem lehetséges, mivel más kórházak is helyhiánnyal küszködnek. Az osztályokon ápolt fertőzöttek közül 13-an súlyos, a többiek középsúlyos állapotban vannak.

Oxigénes légzéstámogatást 30-an kapnak az – amúgy már túlterhelt – oxigén-generátorukon keresztül, de a fertőző osztályon például ez nem áll rendelkezésre, így ott más megoldásokkal, többek között palackos orvosi oxigénnel pótolják.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Folyton tele az intenzív

A Maros Megyei Klinikai Kórházban folyamatosan növelik a koronavírusos betegek számára fenntartott helyek számát.

Míg egy héttel korábban 174 helyet foglalhattak el, keddre már 214-re nőtt ez az érték.

Mint a kórház sajtószóvivője, Gáll Boglárka elmondta, kedden délben 188 hely volt elfoglalva igazolt koronavírusos betegek által, emellett pedig hat fertőzésgyanús pácienst is megfigyelés alatt tartottak. A megyei kórházhoz 10 intenzív terápiás ágy tartozik, amelyek folyamatosan el vannak foglalva.

Maros megyében egyébként összesen 63 intenzív terápiás ágyat tartanak fent a koronavírusos betegek számára, ezek mindig foglaltak, az orvosi egyetem udvarán levő ideiglenes kórházban pedig más megyéből is vannak páciensek.

Napok kérdése, és beüzemelik a megyei kórház udvarán felállított mobil intenzív terápiás részleget is, amelyben hét-nyolc ágy lesz használható.

Rekord mindkét megyében

Rekordot döntött a napi esetszám kedden Hargita megyében, ahol 193 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ezzel 11 810-re nőtt a járvány kezdete óta azonosított esetek száma. Maros megyében szintén egyre több a nyilvántartott új fertőzött, kedden 507 új esetet azonosítottak, ilyen magas értékre még nem volt példa a járvány kezdete óta. Ugyanakkor a halálesetek száma is folyamatosan nő: 30-an vesztették életüket a keddi adatok szerint, így a megyében már 1152 elhalálozás történt. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Az elnök egyeztetésre hívta a Cotroceni-palotába a pártvezetőket

Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.

Az elnök egyeztetésre hívta a Cotroceni-palotába a pártvezetőket
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Pénz érkezett a városkasszába és telket is vásárol Székelyudvarhely

Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.

Pénz érkezett a városkasszába és telket is vásárol Székelyudvarhely
2026. június 26., péntek

Siegfried Mureșan: hozzáértő és tettekben is Európa-barát kormány alakítása a cél

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.

Siegfried Mureșan: hozzáértő és tettekben is Európa-barát kormány alakítása a cél
2026. június 26., péntek

Átadták a csíkmadarasi kultúrházat, évtizedes álom vált valóra

Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.

Átadták a csíkmadarasi kultúrházat, évtizedes álom vált valóra
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A PNL, az USR és az RMDSZ Siegfried Mureșant javasolja miniszterelnök-jelöltnek

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.

A PNL, az USR és az RMDSZ Siegfried Mureșant javasolja miniszterelnök-jelöltnek
2026. június 26., péntek

Ezt javasolják a szakemberek a hőség idejére

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.

Ezt javasolják a szakemberek a hőség idejére
2026. június 26., péntek

Rendkívüli hőség várható Székelyföldön

Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.

Rendkívüli hőség várható Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Rekordösszegű uniós támogatást hívott le Románia

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.

Rekordösszegű uniós támogatást hívott le Románia
2026. június 26., péntek

Dróntámadás miatt figyelmeztették a román határ menti lakosságot

Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.

Dróntámadás miatt figyelmeztették a román határ menti lakosságot
2026. június 25., csütörtök

Hargita megye: egyre csak „fogynak” a burgonyaföldek

Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.

Hargita megye: egyre csak „fogynak” a burgonyaföldek
Hirdetés