
Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban
Fotó: Veres Nándor
Noha a gyógyultak magas száma és a sok haláleset hatására csak enyhén emelkedett az elmúlt egy hétben a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita megyében, az érték így is meghaladja a négyszázat, amire korábban sohasem volt példa. A betegek túlnyomó többsége ráadásul kritikus vagy súlyos állapotban van, rengetegen szorulnak légzéstámogatásra. Maros megyében még rosszabb a helyzet.
2021. október 27., 09:002021. október 27., 09:00
2021. október 27., 10:072021. október 27., 10:07
Mivel az elmúlt három napon száz felett alakult a gyógyultnak nyilvánítottak száma Hargita megyében, valamelyest mérséklődött a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek számának növekedése, de így is hatalmas nyomás nehezedik az egészségügyre.
Maros megyében még inkább érezhető az emelkedés:
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőn döntött rekordot a koronavírus-fertőzöttek száma, 192 pácienst kezeltek az intézményben, keddre 179-re csökkent ez az érték – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Aggasztó adat ugyanakkor, hogy
A kórház Covid intenzív terápiás (ATI) osztálya tele van, tíz beteget kezelnek ott, és mindannyian kritikus állapotban vannak.
A fertőző betegségeket kezelő osztályon 41-ből 11-en vannak kritikus, 20-an pedig súlyos állapotban, a tüdőgyógyászati osztályon ápolt 38 páciens közül kettő állapota kritikus, huszonhaté súlyos. A gasztroenterológiai osztályon 14, a gyermekosztályon hat (négy gyermek, két hozzátartozó), az intézmény főépülete előtti moduláris kórházban pedig négy fertőzöttet kezelnek. Emellett
A kórházba beutalt betegek 88 százaléka nincs beoltva.
Fotó: Veres Nándor
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban sohasem ápoltak még olyan sok fertőzöttet, mint kedden: Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondása szerint
A helyzet súlyosságát mutatja azt is, hogy mindössze négyen rendelkeznek enyhe tünetekkel, a többiek súlyos vagy középsúlyos állapotban vannak. Az intenzív osztály ebben az intézményben is tele van, az ott kezelt 10 beteg közül négyet intubáltak.
A szóvivő ugyanakkor arra is kitért, hogy a koronavírus-fertőzés miatt beutalt betegek száma már meghaladja az egyéb betegségek miatt bennfekvőkét: összesen 297 pácienst kezelnek az intézményben, ebből 151 személy fertőzött, 146 nem.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 41 igazoltan koronavírusos személyt kezelnek,
– számolt be megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser. Mint mondta, ezzel már meghaladták a hivatalosan jóváhagyott ágyak számát, de nincs mit tenni, hiszen az átszállítás nem lehetséges, mivel más kórházak is helyhiánnyal küszködnek. Az osztályokon ápolt fertőzöttek közül 13-an súlyos, a többiek középsúlyos állapotban vannak.
Fotó: Veres Nándor
A Maros Megyei Klinikai Kórházban folyamatosan növelik a koronavírusos betegek számára fenntartott helyek számát.
Mint a kórház sajtószóvivője, Gáll Boglárka elmondta, kedden délben 188 hely volt elfoglalva igazolt koronavírusos betegek által, emellett pedig hat fertőzésgyanús pácienst is megfigyelés alatt tartottak. A megyei kórházhoz 10 intenzív terápiás ágy tartozik, amelyek folyamatosan el vannak foglalva.
Napok kérdése, és beüzemelik a megyei kórház udvarán felállított mobil intenzív terápiás részleget is, amelyben hét-nyolc ágy lesz használható.
Rekord mindkét megyében
Rekordot döntött a napi esetszám kedden Hargita megyében, ahol 193 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ezzel 11 810-re nőtt a járvány kezdete óta azonosított esetek száma. Maros megyében szintén egyre több a nyilvántartott új fertőzött, kedden 507 új esetet azonosítottak, ilyen magas értékre még nem volt példa a járvány kezdete óta. Ugyanakkor a halálesetek száma is folyamatosan nő: 30-an vesztették életüket a keddi adatok szerint, így a megyében már 1152 elhalálozás történt.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!