Hirdetés
Hirdetés

Hargita megyében 410, Maros megyében 466 fertőzött szorul kórházi ellátásra

Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban •  Fotó: Veres Nándor

Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban

Fotó: Veres Nándor

Noha a gyógyultak magas száma és a sok haláleset hatására csak enyhén emelkedett az elmúlt egy hétben a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita megyében, az érték így is meghaladja a négyszázat, amire korábban sohasem volt példa. A betegek túlnyomó többsége ráadásul kritikus vagy súlyos állapotban van, rengetegen szorulnak légzéstámogatásra. Maros megyében még rosszabb a helyzet.

Iszlai Katalin

2021. október 27., 09:002021. október 27., 09:00

2021. október 27., 10:072021. október 27., 10:07

Mivel az elmúlt három napon száz felett alakult a gyógyultnak nyilvánítottak száma Hargita megyében, valamelyest mérséklődött a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek számának növekedése, de így is hatalmas nyomás nehezedik az egészségügyre.

Míg két héttel ezelőtt a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma 269 volt a megyében, múlt kedden ez az érték 393-ra emelkedett, kedden pedig 410-re.

Hirdetés

Maros megyében még inkább érezhető az emelkedés:

egy héttel korábban 346 koronavírusos pácienst ápoltak a kórházakban, kedden már 466-ot.

Sokan kritikus állapotban

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőn döntött rekordot a koronavírus-fertőzöttek száma, 192 pácienst kezeltek az intézményben, keddre 179-re csökkent ez az érték – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Aggasztó adat ugyanakkor, hogy

a 179 beteg közül 137-en oxigénnel történő légzéstámogatásra szorultak.

A kórház Covid intenzív terápiás (ATI) osztálya tele van, tíz beteget kezelnek ott, és mindannyian kritikus állapotban vannak.

A legtöbb, 46 páciens a belgyógyászati osztályon van, közöttük is van négy kritikus és 22 súlyos állapotban lévő beteg, a fennmaradó 20 páciens pedig középsúlyos állapotban van.

A fertőző betegségeket kezelő osztályon 41-ből 11-en vannak kritikus, 20-an pedig súlyos állapotban, a tüdőgyógyászati osztályon ápolt 38 páciens közül kettő állapota kritikus, huszonhaté súlyos. A gasztroenterológiai osztályon 14, a gyermekosztályon hat (négy gyermek, két hozzátartozó), az intézmény főépülete előtti moduláris kórházban pedig négy fertőzöttet kezelnek. Emellett

a non-Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon is ellátnak hat olyan beteget, akiknek ugyan negatív már a tesztjük, de továbbra is intenzív terápiás ellátásra szorulnak.

A kórházba beutalt betegek 88 százaléka nincs beoltva.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Soha nem látott értékek

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban sohasem ápoltak még olyan sok fertőzöttet, mint kedden: Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondása szerint

151 igazolt beteget láttak el, illetve az oxigénnel történő légzéstámogatásra szorulók száma is rekordot döntött (82 beteg).

A helyzet súlyosságát mutatja azt is, hogy mindössze négyen rendelkeznek enyhe tünetekkel, a többiek súlyos vagy középsúlyos állapotban vannak. Az intenzív osztály ebben az intézményben is tele van, az ott kezelt 10 beteg közül négyet intubáltak.

A gyermekosztályon nyolc beteget kezelnek, ilyen magas értékre korábban nem volt példa. A kórházba beutalt betegek 87 százaléka nincs beoltva, intenzív osztályon csak oltatlanok vannak.

A szóvivő ugyanakkor arra is kitért, hogy a koronavírus-fertőzés miatt beutalt betegek száma már meghaladja az egyéb betegségek miatt bennfekvőkét: összesen 297 pácienst kezelnek az intézményben, ebből 151 személy fertőzött, 146 nem.

Túllépték a kapacitást

A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 41 igazoltan koronavírusos személyt kezelnek,

az intenzív osztályon három személyt ápolnak, mindannyian kritikus állapotban vannak

– számolt be megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser. Mint mondta, ezzel már meghaladták a hivatalosan jóváhagyott ágyak számát, de nincs mit tenni, hiszen az átszállítás nem lehetséges, mivel más kórházak is helyhiánnyal küszködnek. Az osztályokon ápolt fertőzöttek közül 13-an súlyos, a többiek középsúlyos állapotban vannak.

Oxigénes légzéstámogatást 30-an kapnak az – amúgy már túlterhelt – oxigén-generátorukon keresztül, de a fertőző osztályon például ez nem áll rendelkezésre, így ott más megoldásokkal, többek között palackos orvosi oxigénnel pótolják.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Folyton tele az intenzív

A Maros Megyei Klinikai Kórházban folyamatosan növelik a koronavírusos betegek számára fenntartott helyek számát.

Míg egy héttel korábban 174 helyet foglalhattak el, keddre már 214-re nőtt ez az érték.

Mint a kórház sajtószóvivője, Gáll Boglárka elmondta, kedden délben 188 hely volt elfoglalva igazolt koronavírusos betegek által, emellett pedig hat fertőzésgyanús pácienst is megfigyelés alatt tartottak. A megyei kórházhoz 10 intenzív terápiás ágy tartozik, amelyek folyamatosan el vannak foglalva.

Maros megyében egyébként összesen 63 intenzív terápiás ágyat tartanak fent a koronavírusos betegek számára, ezek mindig foglaltak, az orvosi egyetem udvarán levő ideiglenes kórházban pedig más megyéből is vannak páciensek.

Napok kérdése, és beüzemelik a megyei kórház udvarán felállított mobil intenzív terápiás részleget is, amelyben hét-nyolc ágy lesz használható.

Rekord mindkét megyében

Rekordot döntött a napi esetszám kedden Hargita megyében, ahol 193 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ezzel 11 810-re nőtt a járvány kezdete óta azonosított esetek száma. Maros megyében szintén egyre több a nyilvántartott új fertőzött, kedden 507 új esetet azonosítottak, ilyen magas értékre még nem volt példa a járvány kezdete óta. Ugyanakkor a halálesetek száma is folyamatosan nő: 30-an vesztették életüket a keddi adatok szerint, így a megyében már 1152 elhalálozás történt. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés