
Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban
Fotó: Veres Nándor
Noha a gyógyultak magas száma és a sok haláleset hatására csak enyhén emelkedett az elmúlt egy hétben a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita megyében, az érték így is meghaladja a négyszázat, amire korábban sohasem volt példa. A betegek túlnyomó többsége ráadásul kritikus vagy súlyos állapotban van, rengetegen szorulnak légzéstámogatásra. Maros megyében még rosszabb a helyzet.
2021. október 27., 09:002021. október 27., 09:00
2021. október 27., 10:072021. október 27., 10:07
Mivel az elmúlt három napon száz felett alakult a gyógyultnak nyilvánítottak száma Hargita megyében, valamelyest mérséklődött a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek számának növekedése, de így is hatalmas nyomás nehezedik az egészségügyre.
Maros megyében még inkább érezhető az emelkedés:
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőn döntött rekordot a koronavírus-fertőzöttek száma, 192 pácienst kezeltek az intézményben, keddre 179-re csökkent ez az érték – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Aggasztó adat ugyanakkor, hogy
A kórház Covid intenzív terápiás (ATI) osztálya tele van, tíz beteget kezelnek ott, és mindannyian kritikus állapotban vannak.
A fertőző betegségeket kezelő osztályon 41-ből 11-en vannak kritikus, 20-an pedig súlyos állapotban, a tüdőgyógyászati osztályon ápolt 38 páciens közül kettő állapota kritikus, huszonhaté súlyos. A gasztroenterológiai osztályon 14, a gyermekosztályon hat (négy gyermek, két hozzátartozó), az intézmény főépülete előtti moduláris kórházban pedig négy fertőzöttet kezelnek. Emellett
A kórházba beutalt betegek 88 százaléka nincs beoltva.
Fotó: Veres Nándor
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban sohasem ápoltak még olyan sok fertőzöttet, mint kedden: Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondása szerint
A helyzet súlyosságát mutatja azt is, hogy mindössze négyen rendelkeznek enyhe tünetekkel, a többiek súlyos vagy középsúlyos állapotban vannak. Az intenzív osztály ebben az intézményben is tele van, az ott kezelt 10 beteg közül négyet intubáltak.
A szóvivő ugyanakkor arra is kitért, hogy a koronavírus-fertőzés miatt beutalt betegek száma már meghaladja az egyéb betegségek miatt bennfekvőkét: összesen 297 pácienst kezelnek az intézményben, ebből 151 személy fertőzött, 146 nem.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 41 igazoltan koronavírusos személyt kezelnek,
– számolt be megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser. Mint mondta, ezzel már meghaladták a hivatalosan jóváhagyott ágyak számát, de nincs mit tenni, hiszen az átszállítás nem lehetséges, mivel más kórházak is helyhiánnyal küszködnek. Az osztályokon ápolt fertőzöttek közül 13-an súlyos, a többiek középsúlyos állapotban vannak.
Fotó: Veres Nándor
A Maros Megyei Klinikai Kórházban folyamatosan növelik a koronavírusos betegek számára fenntartott helyek számát.
Mint a kórház sajtószóvivője, Gáll Boglárka elmondta, kedden délben 188 hely volt elfoglalva igazolt koronavírusos betegek által, emellett pedig hat fertőzésgyanús pácienst is megfigyelés alatt tartottak. A megyei kórházhoz 10 intenzív terápiás ágy tartozik, amelyek folyamatosan el vannak foglalva.
Napok kérdése, és beüzemelik a megyei kórház udvarán felállított mobil intenzív terápiás részleget is, amelyben hét-nyolc ágy lesz használható.
Rekord mindkét megyében
Rekordot döntött a napi esetszám kedden Hargita megyében, ahol 193 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ezzel 11 810-re nőtt a járvány kezdete óta azonosított esetek száma. Maros megyében szintén egyre több a nyilvántartott új fertőzött, kedden 507 új esetet azonosítottak, ilyen magas értékre még nem volt példa a járvány kezdete óta. Ugyanakkor a halálesetek száma is folyamatosan nő: 30-an vesztették életüket a keddi adatok szerint, így a megyében már 1152 elhalálozás történt.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!