Hirdetés
Hirdetés

Hargita megyében 410, Maros megyében 466 fertőzött szorul kórházi ellátásra

Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban •  Fotó: Veres Nándor

Csak nőnek és nőnek a számok. Több száz fertőzöttet ápolnak a Hargita és Maros megyei kórházakban

Fotó: Veres Nándor

Noha a gyógyultak magas száma és a sok haláleset hatására csak enyhén emelkedett az elmúlt egy hétben a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita megyében, az érték így is meghaladja a négyszázat, amire korábban sohasem volt példa. A betegek túlnyomó többsége ráadásul kritikus vagy súlyos állapotban van, rengetegen szorulnak légzéstámogatásra. Maros megyében még rosszabb a helyzet.

Iszlai Katalin

2021. október 27., 09:002021. október 27., 09:00

2021. október 27., 10:072021. október 27., 10:07

Mivel az elmúlt három napon száz felett alakult a gyógyultnak nyilvánítottak száma Hargita megyében, valamelyest mérséklődött a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek számának növekedése, de így is hatalmas nyomás nehezedik az egészségügyre.

Míg két héttel ezelőtt a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma 269 volt a megyében, múlt kedden ez az érték 393-ra emelkedett, kedden pedig 410-re.

Hirdetés

Maros megyében még inkább érezhető az emelkedés:

egy héttel korábban 346 koronavírusos pácienst ápoltak a kórházakban, kedden már 466-ot.

Sokan kritikus állapotban

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőn döntött rekordot a koronavírus-fertőzöttek száma, 192 pácienst kezeltek az intézményben, keddre 179-re csökkent ez az érték – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Aggasztó adat ugyanakkor, hogy

a 179 beteg közül 137-en oxigénnel történő légzéstámogatásra szorultak.

A kórház Covid intenzív terápiás (ATI) osztálya tele van, tíz beteget kezelnek ott, és mindannyian kritikus állapotban vannak.

A legtöbb, 46 páciens a belgyógyászati osztályon van, közöttük is van négy kritikus és 22 súlyos állapotban lévő beteg, a fennmaradó 20 páciens pedig középsúlyos állapotban van.

A fertőző betegségeket kezelő osztályon 41-ből 11-en vannak kritikus, 20-an pedig súlyos állapotban, a tüdőgyógyászati osztályon ápolt 38 páciens közül kettő állapota kritikus, huszonhaté súlyos. A gasztroenterológiai osztályon 14, a gyermekosztályon hat (négy gyermek, két hozzátartozó), az intézmény főépülete előtti moduláris kórházban pedig négy fertőzöttet kezelnek. Emellett

a non-Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon is ellátnak hat olyan beteget, akiknek ugyan negatív már a tesztjük, de továbbra is intenzív terápiás ellátásra szorulnak.

A kórházba beutalt betegek 88 százaléka nincs beoltva.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Soha nem látott értékek

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban sohasem ápoltak még olyan sok fertőzöttet, mint kedden: Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondása szerint

151 igazolt beteget láttak el, illetve az oxigénnel történő légzéstámogatásra szorulók száma is rekordot döntött (82 beteg).

A helyzet súlyosságát mutatja azt is, hogy mindössze négyen rendelkeznek enyhe tünetekkel, a többiek súlyos vagy középsúlyos állapotban vannak. Az intenzív osztály ebben az intézményben is tele van, az ott kezelt 10 beteg közül négyet intubáltak.

A gyermekosztályon nyolc beteget kezelnek, ilyen magas értékre korábban nem volt példa. A kórházba beutalt betegek 87 százaléka nincs beoltva, intenzív osztályon csak oltatlanok vannak.

A szóvivő ugyanakkor arra is kitért, hogy a koronavírus-fertőzés miatt beutalt betegek száma már meghaladja az egyéb betegségek miatt bennfekvőkét: összesen 297 pácienst kezelnek az intézményben, ebből 151 személy fertőzött, 146 nem.

Túllépték a kapacitást

A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 41 igazoltan koronavírusos személyt kezelnek,

az intenzív osztályon három személyt ápolnak, mindannyian kritikus állapotban vannak

– számolt be megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser. Mint mondta, ezzel már meghaladták a hivatalosan jóváhagyott ágyak számát, de nincs mit tenni, hiszen az átszállítás nem lehetséges, mivel más kórházak is helyhiánnyal küszködnek. Az osztályokon ápolt fertőzöttek közül 13-an súlyos, a többiek középsúlyos állapotban vannak.

Oxigénes légzéstámogatást 30-an kapnak az – amúgy már túlterhelt – oxigén-generátorukon keresztül, de a fertőző osztályon például ez nem áll rendelkezésre, így ott más megoldásokkal, többek között palackos orvosi oxigénnel pótolják.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Folyton tele az intenzív

A Maros Megyei Klinikai Kórházban folyamatosan növelik a koronavírusos betegek számára fenntartott helyek számát.

Míg egy héttel korábban 174 helyet foglalhattak el, keddre már 214-re nőtt ez az érték.

Mint a kórház sajtószóvivője, Gáll Boglárka elmondta, kedden délben 188 hely volt elfoglalva igazolt koronavírusos betegek által, emellett pedig hat fertőzésgyanús pácienst is megfigyelés alatt tartottak. A megyei kórházhoz 10 intenzív terápiás ágy tartozik, amelyek folyamatosan el vannak foglalva.

Maros megyében egyébként összesen 63 intenzív terápiás ágyat tartanak fent a koronavírusos betegek számára, ezek mindig foglaltak, az orvosi egyetem udvarán levő ideiglenes kórházban pedig más megyéből is vannak páciensek.

Napok kérdése, és beüzemelik a megyei kórház udvarán felállított mobil intenzív terápiás részleget is, amelyben hét-nyolc ágy lesz használható.

Rekord mindkét megyében

Rekordot döntött a napi esetszám kedden Hargita megyében, ahol 193 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ezzel 11 810-re nőtt a járvány kezdete óta azonosított esetek száma. Maros megyében szintén egyre több a nyilvántartott új fertőzött, kedden 507 új esetet azonosítottak, ilyen magas értékre még nem volt példa a járvány kezdete óta. Ugyanakkor a halálesetek száma is folyamatosan nő: 30-an vesztették életüket a keddi adatok szerint, így a megyében már 1152 elhalálozás történt. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
2026. június 23., kedd

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere

Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere
2026. június 23., kedd

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte

Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte
Hirdetés