
Fotó: Borbély Fanni
Ideiglenesen visszahelyezték a Venczel Józsefre emlékező márványtáblát a társadalomkutató egykori szülőházának helyén épült toronyház falára Csíkszeredában. A helyszínen szombaton megemlékező ünnepséget tartanak.
2023. november 02., 15:392023. november 02., 15:39
2023. november 03., 14:252023. november 03., 14:25
Az alkotást a tömbház hőszigetelési munkálatainak idejére távolították el. Azonban már közel két éve, hogy üresen állt a helye, ugyanis
Amíg a per le nem zárul, az önkormányzat nem szándékozott visszahelyezni az emléktáblát – mindeddig.
„November negyedikén ünnepeljük Venczel József születésnapját. Mi pedig úgy döntöttünk, hogy még akkor sem vonhatjuk meg a jogot a megemlékezőktől, hogy méltóképpen tisztelegjenek a társadalomtudós előtt, ha mindeközben az önkormányzat és a kivitelező pereskedik. Ezért arra kértem a városi kertészet dolgozóit, hogy
– nyilatkozta megkeresésünkre Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
Fotó: Borbély Fanni
Tőle tudjuk, hogy az említett per még nem járt le, „de legalább annyit haladtunk a kivitelezővel, hogy visszajöttek a helyszínre és »matatgatnak«, azaz próbálják kijavítani azokat a hőszigetelési hibákat, amiket a lakók és mi korábban jeleztünk. Semmiképp sem szabad, hogy a projekt elússzon” – húzta alá.
Az alkotást Vetró András erdélyi szobrászművész készítette a csíkszeredai társadalomkutató, közíró tiszteletére.
Minden évben, november 4-én megemlékező ünnepséget tartottak a domborműnél, Venczel József székely társadalomkutató, egyetemi tanár, közíró születésének évfordulóján. A domborművet azonban a Kossuth Lajos utca 20-26. szám alatti tömbház hőszigetelésének elkezdésekor eltávolították, hogy a kivitelezés során nehogy megsérüljön.
Fotó: Bors Béla
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
szóljon hozzá!