Két, vasötvözetből készült harang várja hét éve a Szent István-templom mellé tervezett harangtoronyba kerülését. Az egyenként mintegy 400 kilogrammos, adományba kapott harangokat most az egyik egyháztanácsos kertjében őrzik, ugyanis a harangtorony még csak elképzelések szintjén létezik.
2012. október 04., 10:042012. október 04., 10:04
2012. október 04., 10:062012. október 04., 10:06
Sok embernek furcsa, hogy a Szent István-templom torony nélküli, ennek okán szentmisére hívó harangszó sem hallható. Egyelőre nem tudni, a jelenleg folyamatban levő térrendezés keretében megépül-e a harangtorony. Ebben a Szent István-templom plébánosa, Bartos Károly is kétkedik. Amint mondta, az elképzeléseikben ugyan szerepelt a harangtorony, csakúgy, mint egy jelképesnek mondható, úgynevezett lélekharangláb, egy kis csengettyű. Hogy melyik kerül kivitelezésre? Egyelőre rejtély. Bartos Károly plébános szerint konkrét ígéretet nem kaptak arra vonatkozóan, hogy mikorra készülne el, sőt egyelőre azt sem tudja, hogy egyáltalán kivitelezhető-e az elképzelés.
„A kis harangláb csupán közösségi jellegét adná a térnek. A majdani harangtoronyban megszólaló harangok viszont hívnák a híveket” – mondja a plébános, hozzátéve, nem sietteti a kivitelezést, bár szeretné, ha megszólalhatnának a harangok.
Van-e szükség harangra ma? A misére híváson kívül figyelmeztető is lehet vészhelyzetben. Nem egyszer mentettek meg a pusztító tűztől élőket a félrevert harangok, üzent is régebben a harang: jelezte, hogy férfi vagy nő hunyt el, szentségekkel ellátott-e vagy sem. Ítéletidőben is van gyakorlati haszna, ugyanis a hangrezgéseknek köszönhetően az összegyűlt felhőket akár szét is lehet oszlatni kitartó harangozással. Falun a gyermekek még tudják, hogy mikor hogyan kell harangozni – közli a lelkipásztor, hozzátéve: „amennyiben nem valósul meg a terv, kihangosítva, elektromos harangszóval hívjuk össze a híveket. Harangszón keresztül Rómát hoznák Gyergyószentmiklósra! Előfordulhat, hogy a Szent Péter-bazilika harangjainak hangjára mennek majd az alszegi hívek a templomba” – jelentette ki Bartos Károly.
Az Ulmból hét éve adományba kapott, 1949-ben öntött harangokat ma az egyik egyháztanácsos udvarán őrzik, korábban többek között a Caritas udvara is otthont adott nekik.
A Szent István tér rendezési tervében a templom mellett szerepel egy harangláb, ennek tervezésére Köllő Miklóst kérte fel az önkormányzat – tájékoztat Mezei D. Emőke, a polgármesteri hivatal sajtóreferense. Információi szerint harangtoronyról szó sem volt, a harangláb kivitelezése is leghamarabb jövőben lehetséges, az idei költségvetésből ugyanis nem különítettek el erre összeget. Köllő Miklós kérdésünkre elmondta, már kétféle haranglábtervet is készített, de azok nem kerültek megvitatásra, tulajdonképpen szerződést sem kötött vele erre az önkormányzat. A javaslatokról nincs végleges döntés, így csak szándék szintjén beszélhetünk arról, hogy egyszer majd megszólalnak a Bucsin negyedi harangok.
Akadozik a munka
A 2008 óta kivitelezés alatt álló plébániánál is akadozik a munkálat. Bár két szoba elkészült, még mindig jócskán akad tennivaló. 6 millió forintra kaptak ígéretet Magyarországról az Emberi Erőforrások Minisztériumától. Ezenkívül legalább 200 ezer lejre lenne szükség ahhoz, hogy teljesen elkészüljenek a munkálatokkal. A kormány, a megyei tanács, a város önkormányzata is segített eddig.
Bajna Gyöngyi
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!