Szeptember elsejétől az eddigi 3,02 lej helyett 5,88 lejt kell majd fizetni havonta személyenként a gyergyószentmiklósi hulladékszállításért. Az áremelést tragikomédiába illően szavazta meg a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület.
2012. augusztus 29., 19:532012. augusztus 29., 19:53
2012. augusztus 30., 13:132012. augusztus 30., 13:13
Az egyértelmű volt mindenki számára, hogy növelni kell a gyergyószentmiklósi szemészállítási díjat. A városi szeméttelep bezárásával hatalmas mértékben megnőttek a szolgáltatás költségei, a GO Rt.-t a csőd szélére sodorva. A háztartási hulladékot nem a város határába, hanem Székelyudvarhelyre kell szállítani, a Cekend-tetői EU-konform hulladéklerakóba. Ez napi 2300 lejes töbletkiadást jelent a vállalatnak – hangzott el szerdán, az önkormányzati képviselő-testületi ülésen. Ez a pluszkiadás két fő tényezőből tevődik össze, vagyis a hulladéklerakási költségből és a szállítás árából, amit még tetéz a megnövekedett üzemanyagár is. Az áremelés szükségszerűségét tehát senki sem vonta kétségbe, az MPP- és az RMDSZ-frakció közti, személyeskedéseket nem nélkülöző vita az emelés mértéke körül alakult ki.
Vádak és érvek
Lukács László, a GO Rt. igazgatója kijelentette, a lehető legolcsóbb ajánlatot választották a szemétszállításra. Gyergyószentmiklóshoz ez a hulladéklerakó van a legközelebb, és a szemétlerakási díj alig néhány eurócenttel több, mint a második szóba jöhető lerakónál, azaz Brassóban. A szállítási költség viszont feleakkora, mintha hetvenöt kilométer helyett száznegyven kilométerre vinnék Gyergyószentmiklós szemetét. Ugyanakkor leszögezte, az 5,88 lejes díj a minimális, ami a szemétszállítást lehetővé teszi. Sem fejlesztésre, sem a szolgáltatás javítására nem jut ebből. Gyakorlatilag tehát többet fizetünk, de semmi nem változik. Az igazgató felvezetője és a testület elé terjesztett költségszámítás már kemény szavakat hozott ki mind a polgármesterből, mind több képviselőből. A költségszámítást hanyagnak, pontatlannak ítélték, ami – többek szerint – jellemző a GO Rt. egész tevékenységére.
Az RMDSZ-frakció tagjai azon az állásponton voltak, hogy a Cekend-tetőre szállításnál lehetett volna olcsóbb ajánlatot is kapni – igaz, konkrétummal senki nem jelentkezett –, mondván, hogy ez nem a tanácstagok, hanem a polgármesteri hivatal és a GO Rt. dolga lett volna. Egyesek úgy vélték, ha már a lakosságnak többet kell fizetnie, akkor elvárható lenne, hogy jobb szolgáltatást kapjon a pénzéért. Volt, aki az önkormányzatot okolta, más a GO Rt. vezetőjét azért, hogy többet kell fizetni, mondván: nyolc éve tudni lehetett, hogy 2012-ben be kell zárni a gyergyószentmiklósi szeméttelepet, mégis az utolsó pillanatban léptek. Felvetették, hogy ha időben felkészültek volna a változásra, akkor nem kerülne ennyibe. Az adok-kapok több mint egy órán át zajlott.
Komikus szavazás
Tizennégy képviselő vett részt az önkormányzati képviselő-testületi ülésen, három MPP-s képviselő hiányzott. A szavazás során az MPP-frakció igennel, az RMDSZ nemmel szavazott. 8–6-tal az igenek győztek. Azaz mégsem, a törvény szerint ugyanis ilyen jellegű ügyekben a hivatalban lévő tanácsosok több mint felének kell a szavazata, azaz kilenc voks kell ahhoz, hogy elfogadják a határozatot.
Lukács László igazgató bejelentette: ha nincs áremelés, akkor szeptembertől a GO Rt. nem tudja vállalni a hulladékszállítást, Gyergyószentmiklós nyakán marad a szemét. A döntést elnapolni nem lehet, mert minden nap 2300 lejes veszteséget jelent.
Ekkor egy még keményebb politikai vádaskodás kezdődött, mindenki a másik félt okolta azzal, hogy veszélybe sodorta a gyergyószentmiklósi köztisztaság biztosítását. Az RMDSZ azt vágta az MPP-s többség szemébe, hogy ők vezetik a várost, övék a felelősség, a replika pedig az volt, hogy az RMDSZ kell vállalja a következményeket, mert ők szavaztak nemmel. Ekkor szünetet, ezt követően újabb szavazást rendeltek el. Az új szavazás eredménye: kilenc szavazat a tanácshatározat elfogadása mellett, öt ellene. Az RMDSZ-frakcióból Lázár Zoltán szavazta meg az áremelést. A szavazás után elhangzott, ezzel ugyan pillanatnyilag megmentették a szemétszállítást, de a GO Rt. jelen formájában életképtelen, radikális átszervezésre van szükség.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!