1848-as megemlékezés Gyergyószentmiklóson

Nekünk, erdélyi magyaroknak különösen fontos ez a nap, mert számunkra március 15. nemcsak az 1848-as forradalom, hanem az azóta állandóan vívott szabadságharcunk ünnepe is. Az elmúlt években összefogással sikerült visszaszereznünk a szabad, méltó ünneplés jogát. Nem kell és nem szabad félnünk, higgyünk nemzetiségünkben és valljuk: áldjon vagy verjen sors keze, a magyarnak mindig élnie kell – hangzott el március 15-én, szombaton délben a gyergyószentmiklósi megemlékezésen.

Baricz-Tamás Imola

2014. március 15., 16:562014. március 15., 16:56

2014. március 15., 17:152014. március 15., 17:15

 

A Petőfi-szoborhoz több irányból is nagy csoportokban érkeztek az ünneplők. A Szent Miklós-templomtól az ünnepi szentmise után a csíkkarcfalvi ifjúsági fúvószenekar, karvezető Bálint Zoltán és a Földvári Károly Hagyományőrző Egyesület huszárjai vezették fel a menetet.

A beszédeket Benedek Csaba, a Vaskertes Általános Iskola történelemtanára nyitotta, aki a 166. évvel ezelőtti forradalom kitöréséről szólt: „Nem volt egy váratlan esemény, hiszen 1848 tavaszán sorra robbantak ki a forradalmak egész Európában. Mindenik közül a magyar forradalom és az azt követő szabadságharc bizonyult a legelszántabbnak, megmutatva a világnak ez által, hogy a magyarok a szabadságért az életüket is képesek feláldozni. Nem volt könnyű dolguk, hiszen az osztrák nagyhatalom ellen lázadtak, akikkel szemben nem ez volt az első szabadságharc. Az 1848-as hurrikánként söpört végig az osztrákok között, lesöpörve V. Ferdinánd császár koronáját is. 1849 tavaszán bármekkora erőt dobtak be az osztrákok nemzetünk legyőzésére a mindenre elszánt magyarság ezt felül tudta múlni. Kossuth szavai ma is követendő példa kell legyen számunkra: minél nehezebbek a percek, annál jobban kell nemzet javára működni” – mondta, majd a szabadság érzésének fontosságáról szólt, az azért faló elszánt közdelemről, kiemelte a március 15-i megemlékezések többször is egy új kezdetet jelentettek.

„A mai nemzedéknek feladata nem más, mint szem előtt tartani az elmúlt több mint másfél évszázadot. Úgy kell irányítanunk sorsunkat, hogy a legnagyobb nemzeti ünnepünkre mindig szabadon tudjunk emlékezni, ennek elérésére szükségünk van az ifjúságra, akiknek biztosítanunk kell hazafias nevelését, hogy legyen majd ki tovább vigye \'48 szellemiségét a magyarok későbbi nemzedékeinek” – zárta gondolatát Benedek Csaba.

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének ünnepi gondolatait Bán Zsófia konzul tolmácsolta: „Ez a nap a magyarok napja, ez a nemzet 1848. március 15-én kinyilvánította összetartozását. Kinyilvánította, hogy saját útján akar járni, irányítani akarja saját életét és szabadságot akar, hogy maga dönthessen saját ügyeiben. Ma már van saját nemzeti alaptörvényünk, saját nemzeti gazdaság politikánk, amely révén a magunk lábán állunk. Egyesítjük a világban szétszórt nemzetünket és vannak saját erőből megvalósított eredményeink, amelyeket senki sem kérdőjelez meg. Az előttünk álló, április 6-ai magyarországi parlamenti választás történelmi lehetőség mindannyiunk számára. Beléphetünk a magyar nemzet új korszakába, amelyet az elmúlt évek közös erőfeszítésével teremtettünk meg. A most létrejövő magyar országgyűlés hivatalosan is nemzeti parlament lesz. A magyar nemzet egészét fogja képviselni. Magyarország most azt kéri önöktől, hogy éljenek a választás jogával és lehetőségével. Rég voltunk ilyen közel ahhoz, hogy erős országunk és erős nemzetünk legyen, mint most. Megdolgoztunk megküzdöttünk érte. Kérem ne feledjék, magyarnak lenni egyet jelent a bátorsággal. Legyünk hát bátrak, mint a \'48-as magyarok voltak és mutassuk meg a magyar nemzet erejét, egységét”.

Nagy Zoltán Gyergyószentmiklós alpolgármesterének, Mezei Jánosnak üzenetét tolmácsolta az emlékezőknek, beszédet mondott Moldován József parlamenti képviselő és Danguly Ervin megyei tanácsos, valamint G. Nagy Illián Petőfi 2014 című versét is Danguly Ervin tolmácsolta az emlékezőknek. A Székely szabadság napja alkalmából megfogalmazott Beadványt Kolozsi Borsos Gábor olvasta fel. Áldást osztott Boldizsár Ferenc katolikus és Bíró Sándor református lelkész. Szavalatok hangzottak el és az Ipartestület Férfikórusa népdalokat adott elő, karvezető Molnár Katalin. Politikai és civil szervezetek, intézmények képviselői koszorúztak a Petőfi-szobornál, majd a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult az ünnepség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 05., kedd

Illegális büfét számoltak fel a Gyilkos-tónál – megkezdődött a rendrakás a tóparton

Engedély nélküli árusítóhelyet számoltak fel kedden a Gyilkos-tó partján. Az önkormányzat polgármesteri rendelet alapján távolíttatta el a természetvédelmi övezetbe jogtalanul kihelyezett büfékocsit, amely egy stég közelében működött.

Illegális büfét számoltak fel a Gyilkos-tónál – megkezdődött a rendrakás a tóparton
2025. augusztus 03., vasárnap

Fesztiválpezsgés Gyergyószentmiklóson

Folyamatosan mozgásban lenni, vagy nyugisan ellazulni? Sok embernek dilemmája lehet ezekben a napokban Gyergyószentmiklóson. Az Egyfeszt élménykínálatával nem egyszerű a lépést tartani. De bármi a döntés, a végeredmény csak jó lehet.

Fesztiválpezsgés Gyergyószentmiklóson
Fesztiválpezsgés Gyergyószentmiklóson
2025. augusztus 03., vasárnap

Fesztiválpezsgés Gyergyószentmiklóson

2025. augusztus 01., péntek

Már a nyitónapon benépesültek az Egyfeszt helyszínei

Elrajtolt az Egyfeszt összművészeti fesztivál idei kiadása csütörtökön Gyergyószentmiklóson. Már az első napon benépesültek a rendezvény helyszínei, az események java pedig még csak most jön.

Már a nyitónapon benépesültek az Egyfeszt helyszínei
2025. július 30., szerda

Egyfeszt: minden adott egy jó hangulatú fesztiválhoz

Csütörtökön indul az Egyfeszt 5. kiadása, négy napig pezsgő kulturális- és bulivárossá válik Gyergyószentmiklós. Az önkéntesek már napok óta dolgoznak, készülnek a fesztiváludvarok, a dekorációk, jelezve, hogy valami készülődik.

Egyfeszt: minden adott egy jó hangulatú fesztiválhoz
2025. július 26., szombat

Kerékpárút készül a fenyvesek között Gyergyószentmiklóstól a Gyilkos-tóig

Gyergyószentmiklóstól egészen a Gyilkos-tóig kerékpárúton lehet majd közlekedni, ennek megvalósítása már zajlik. A 27 kilométeres, Fenyő útja nevet viselő útvonal az egykori ipari kisvasút nyomvonalát fogja követni.

Kerékpárút készül a fenyvesek között Gyergyószentmiklóstól a Gyilkos-tóig
2025. július 24., csütörtök

Kórházi átszervezés, közbiztonsági kérdések és parttalan vita a gyergyószentmiklósi tanácsülésen

Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.

Kórházi átszervezés, közbiztonsági kérdések és parttalan vita a gyergyószentmiklósi tanácsülésen
2025. július 23., szerda

Az ivóvízhálózat építése akár már idén, a csatornázás várhatóan jövőre készül el Gyergyószentmiklóson

Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.

Az ivóvízhálózat építése akár már idén, a csatornázás várhatóan jövőre készül el Gyergyószentmiklóson
2025. július 22., kedd

Sokba kerülhet a hároméves késlekedés Gyergyószentmiklósnak

Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.

Sokba kerülhet a hároméves késlekedés Gyergyószentmiklósnak
2025. július 20., vasárnap

670 kilométert futva „épített hidat” Eger és Gyergyószentmiklós között Sebestyén Tímea

A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.

670 kilométert futva „épített hidat” Eger és Gyergyószentmiklós között Sebestyén Tímea
2025. július 20., vasárnap

Végleges az Egyfeszt programja

Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.

Végleges az Egyfeszt programja
Végleges az Egyfeszt programja
2025. július 20., vasárnap

Végleges az Egyfeszt programja