
Fotó: Balázs Katalin
Ditró különleges értéke, a kéttornyú templom belső restaurálása, villanyvezetékének cseréje és a kerítésjavítás zajlik – többnyire a hívek adakozásából. A különleges érték különleges szakértelmet követel, s ha mód van, ditróiakkal dolgoztat az egyház, de a magyarországi restauráló minőségben és árban is jobbnak bizonyult – tájékoztatott Baróti László Sándor plébános.
2012. szeptember 05., 16:512012. szeptember 05., 16:51
2012. szeptember 05., 17:212012. szeptember 05., 17:21
Jövőre 100 éves a ditrói nagytemplom. Az évszázad alatt rongálódott, a villanyhálózata elavult, szükségszerű a feljavítás. Többéves folyamat közeledik a vége felé – amint Baróti László Sándor plébános beszámolt róla. Az 1950-60-as években felszerelt huzalok nem alkalmasak már az áramellátásra, 50 000 lejes költségből lehet újba tenni. Ezen a ditrói születésű Veres Tibor cége dolgozik. Most zajlanak a templombelső falainak restaurálási munkálatai is, ez 300 000 lejes kiadás.
A minőségi munka alapkövetelmény
„2009-től, amióta átvettem a munkálatokat, figyelek arra, hogy szakszerű legyen. A templombelső restaurálását kétszer kellett meghirdetni, egyszer egy gyergyószentmiklósi vállalkozó nyerte meg, de a műemlékvédelmi hivatal kifogásolta a felhasználásra tervezett alapanyagokat. A másodszori meghirdetéskor egy budapesti cég – melynek vezetője Győri Lajos festőművész-restaurátor – nyerte meg a kivitelezési jogot közösen az állványzatot készítő céggel, melynek vezetője ditrói származású, Budapesten él” – számolt be a ditrói plébános. Baróti elmondta, ditrói munkások dolgoznak a tizenkilenc méterre nyúló állványokon. A templom hajójának egyharmadát állványozták fel, az állványzat vas ugyan, de hozzá húsz köbméter faanyag is kellett. A restaurátorok budapestiek; jelenleg két restaurátor dolgozik, csütörtökre várnak még tíz szakembert szintén Budapestről.
„Ebben az ütemben nem tudnák teljesíteni a szerződési határidőt, ezért több munkás érkezik, meggyorsítják az iramot. Egyébként ugyanez a cég restaurálja a budapesti Mátyás-templomot. Szükséges a minőségi munka, ezt a templomot nem akárki restaurálhatja, egyébként száz éve budapesti építész, Kis István tervezte. Amúgy a választásnál az árajánlat is határozott. A budapesti restaurátor céggel közösen pályázott az állványzatkészítő Kókis cég, s 100 000 lejjel alacsonyabb árat kértek, mint a szintén pályázó, erdélyi cégek. Érezzük, hogy ráférne a támogatás egyik-másik erdélyi cégre is most, ebben a nagy gazdasági krízisben, de a budapestiek segítettek nekünk abban, hogy reálisabb és szerényebb árat kértek.”
Orgonarestaurálás, kerítéskészítés
A templombelső színvilágában okkerszürke lesz, kőszínű bordázattal, hasonlítani fog ahhoz az aspektusához, amilyen egykor lehetett. A freskókat már tavaly restaurálta Czimbalmas Attila cége, tavaly december 23-án estére fejezték be. Remélhetőleg idén november elsejére elkészül a hajó restaurálása, ezzel párhuzamosan pedig restauráljuk az orgonát is, mely szintén száz éves lesz jövőre. Pap Zoltán székelyudvarhelyi restaurátor erre a megbízott, mire a templombelső megújul, visszaszerelik az orgonát is.
A több fronton zajló munka része a templomkerítés cseréje. „A tölgyesi út mentén, 150 méteren vaskerítést készítünk, folytatása a fronton lévő kerítésnek, melyet az 1930-as években a csomafalvi Kendoff István mű- és géplakatos készített. A mostani kovácsolt részt Fülöp József és Balázs Sándor lakatos készíti, az új kerítés alapját szintén az állványzatkészítő Kókis cég vállalta” – közölte a lelkipásztor. Egyébként a kerítést tavalyelőtt 62 méterrel toldották meg, most ezt folytatják. Ez sem olcsó: métere körülbelül 1000 lejbe kerül alappal, kovácsoltvassal együtt. Honnan van mindehhez anyagi alap? „A hívek, a helyi önkormányzat, a Ditró Közbirtokosság és a megyei önkormányzat támogatásából végezzük a munkálatokat, a támogatás nagysága szerint így, ebben a sorrendben. A hívek már kezdtek belefáradni, 2007-től kezdődött a templomjavítási gyűjtés, a készület a százéves jubileumra. Azok az emberek, akik vallásosak, templomba járnak, érzik a javítás szükségességét, adakoznak. 1600 pozíció van az adakozók listáján, köztük olyan is, aki már tízszer adott. Azt mondhatjuk, hogy a falu fele válaszolt felhívásunkra és támogatott” – nyilatkozta Baróti László Sándor, hozzátéve: „Feltételezhetőleg az adventi szentmisék már itt lesznek. Addig a Szent Katalin templomban tartjuk a szentmiséket, sajnos, beférünk oda is.”
Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.
Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.
Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.
128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.
szóljon hozzá!