
Fotó: Veres Nándor
Oktatási körülményeket biztosítottak, így hétfőn elkezdődhetett a múlt heti csíksomlyói tűzvész után a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában elszállásolt kiskorú gyermekek tanítása.
2021. január 13., 21:432021. január 13., 21:43
Kézimunka órára érkeztünk az Erőss Zsolt Arénába szerdán. Épp fákat színeztek a tanteremmé átalakított öltözőben a kicsik. A két tanítónő gondosan figyelt a tucatnyi gyermekre, miközben a szomszédos helyiség kevesebb létszámú, látszólag náluk is kisebb gyerekektől volt hangos.
– közölte az egyik tanítónő, aki fejlesztő pedagógusként dolgozik. Mint mondta, az iskolával ellentétben most speciális helyzet van, így a teremben összevont osztályokkal dolgoznak: van közöttük előkészítős, elsős és másodikos is.
Fotó: Veres Nándor
„Ezeknek a gyerekeknek az oktatása nagyon adaptált módon kell történjen. Vannak, akik megelőző óvodai oktatás hiányában érkeznek az iskolába. Velük teljesen az alapoktól kell elkezdeni a tanítást, ki kell alakuljanak például a finommotorikus képességek az íráshoz, ehhez pedig idő kell. Egyébként iskolai felszerelés nélkül járnak iskolába, de minden eszközt megkapnak az intézményben.
– részletezte.
Fotó: Veres Nándor
A csíksomlyói iskolában 74 1-4. osztályos diák tanul (most ők is online), közöttük pedig szép számban vannak speciális igényűek is.
– fejtette ki. Mindezt kiegészítette azzal, hogy az átlagosnál rövidebb meséket vetítenek és olvasnak nekik, mivel a gyerekek szegényesebb szókinccsel rendelkeznek. A fejlesztő pedagógus szín- és mértani alakzatokról szerzett alaptudásukat ellenőrizte az önfeledt zsivajban játszóknál, távozásunkkor pedig az Ecc pecc kimehetsz kezdetű mondókával búcsúztattak minket.
Fotó: Veres Nándor
Zaiba Irén, a Xántusz János Általános Iskola csíksomlyói alegységének vezető tanára kérdésünkre elmondta, a csíksomlyói telepről 36 gyerek tanul náluk. „Nagy szükség van most itt ránk. Nulladik csoporttól a negyedik osztályos diákokig mi foglalkozunk a taníttatásukkal, az ötödikesektől felfele pedig betanító tanárok, önkéntesek foglalkoznak velük” – számolt be. A pedagógus kiemelte, múlt pénteken már elkezdődött a szervezés, hogy hová tudnának betenni padokat, asztalokat az oktatás biztosítása érdekében.
Fotó: Veres Nándor
A Pro Európa Roma Párt parlamenti képviselője, Cătălin Manea hétvége óta a helyszínen tartózkodik. Mint érdeklődésünkre elmondta, egyeztettek a prefektussal és a városvezetéssel az igényeket illetően. Ez alapján csomagokat állítottak össze a gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, amelyek többek között gyógyszereket és tanfelszerelést is tartalmaznak.
Fotó: Veres Nándor
Sógor Enikő csíkszeredai alpolgármester megkeresésünkre közölte:
Így, amint a romák parlamenti képviselője meghallotta az igényt, átvállalta és saját pártjuk közreműködésével
A gyógyszerek így hűlés, hasmenés, láz és más, a gyerekek körében fellépő betegségek ellen hasznosak.
Tavaly országos szinten 40 ezer hektárral nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában az előző évhez képest, és elérte a 8,214 millió hektárt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adataiból.
Észak-Amerika legmagasabb csúcsát, a Denalit mászta meg idén nyáron Toásó István és Pakot Ferenc. A két székely hegymászó szerint azonban a siker nem a csúcson rejlik, hanem felkészülésben, a jó döntésekben és az egymásba vetett bizalomban.
A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.
Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Nicușor Dan államfő július 7-én és 8-án részt vesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) állam- és kormányfőinek ankarai csúcstalálkozóján – közölte szombaton az elnöki hivatal.
Büntetőeljárás indult egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal ellen, akit ittas vezetésen értek tetten, ráadásul jogosítvánnyal sem rendelkezett.
Büntetőeljárás indult egy 21 éves csíkmadarasi nő ellen, akit ittas vezetésen értek tetten a Hargita megyei rendőrök.
Egy 56 éves Neamț megyei férfi vezette azt az autót, amely szombaton hajnalban borult fel a 13B jelzésű országúton, Gyergyóalfalu közelében. Mint kiderült, alkoholt fogyasztott mielőtt a kormány mögé ült.
Románia a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik az Európai Unióban: miközben mintegy 30 milliárd euróval járult hozzá a közös költségvetéshez, az EU-s alapokból több mint 100 milliárd euró támogatást hívott le.
Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.
5 hozzászólás