Hirdetés
Hirdetés

Félszáznál több vándorbölcső jár családról családra a Kárpát medencében és szerte Európában

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Három vándorbölcső már ideiglenes lakóra talált a Nyárádmentén és több új és használt fa ringatható kiságy várja, hogy újabb gyerek szülessen bele. A vándorbölcső program 2012-ben indult, Maros megyében elsőként a Vártemplom kapott bölcsőt 2015-ben, ezt személyesen Czotter András a talpas bölcsők készítője adta át a lelkésznek. Idén márciustól azonban Nyárádmentén is elindult a mozgalom, amely felekezeti hovatartozástól függetlenül fél évre bölcsőt adományoznak a gyermeket váró házaspároknak. Múlt héten a vásárhelyi minorita templomban, most vasárnap pedig a luka-ilencfalvi református templomban adták át a kiságyakat. 

Simon Virág

2018. július 31., 15:422018. július 31., 15:42

2018. augusztus 01., 10:212018. augusztus 01., 10:21

A 2009-ben Kopp Mária pszichológus által alapított, Három királyfi, három királylány mozgalom gyermekvállalásra buzdító felhívását olvasva Czotter András magyarországi asztalosmesternek eszébe jutott saját bölcsője, amelyet édesapja készített vörösfenyőfából. A Gyálban élő és dolgozó asztalosmester megtervezte, majd erős tölgyfából elkészítette a fekhelyet, amelyet nyomban felajánlott a mozgalomhoz kötődő családoknak, hogy a kiságy vándoroljon, hirdesse az új élet tiszteletét.

Azóta több bölcső is településről-településre kerül a mozgalom keretében, amelyet 2015-ben a Kárpát-medence területére is kiterjesztettek: így érkezett az első bölcső Marosvásárhelyre.

Hirdetés

Czotter András lapunknak elmondta, néhány talpas bölcsőt készített, amelyeket vándorbölcsőként indítottak útra. „Felvidéken, Délvidéken, Erdélyben, Kárpátalján is utaznak a bölcsők, sőt a Nyugatra költözött fiatal magyar családok számára is szeretnénk készíteni párat.

Idézet
Szeretnénk a magyar családokra bízni a bölcsők jövőjét: ők vigyázzanak rá, ők adják tovább egymásnak, kövessék sorsukat

– mondta az édesapa, aki akkor Henter György vártemplomi lelkésznek adta át a bölcsőt.

Az évek során a Vándorbölcső mozgalom kinőtte magát, ma már félszáznál több ringatható kiságy vándorol családról családra, összekötve a kisközösség tagjait, felvívva a gyermeket vállaló családokra a figyelmet. A bölcső használatát a szakorvosok is ajánlják, hiszen a ringatás segíti a kisgyermek idegrendszerének fejlődését, az egyensúlyérzék kialakulását és a ringató mozgás a születés előtti időszakot idézi fel a csecsemőben, ettől könnyebben megnyugszik.

korábban írtuk

A székelyudvarhelyi Dénes család harmadik gyermeke növekszik majd az Orbán Viktor miniszterelnöktől kapott vándorbölcsőben
A székelyudvarhelyi Dénes család harmadik gyermeke növekszik majd az Orbán Viktor miniszterelnöktől kapott vándorbölcsőben

A gyarapodás öröme övezi a szombatfalvi Szent György Egyházközségben a Psallite vegyeskar karnagya, Simó Zsuzsa harmadik gyermekének érkezését. Az édesapa, valamint az újszülött testvérei vették át a templomban vasárnap a vándorbölcsőt.

Nyárádmente is bekapcsolódott

A Marosvásárhelyre került bölcső mellett tavasszal a Nyárádmente is bekapcsolódott a mozgalomba.  Szövérffi Melinda a luka-ilencfalvi lelkészfeleség elmondta, hogy Sepsiszéki Nagy Balázs barátjuk által kerültek kapcsolatba ezzel a mozgalommal, aki néprajzkutató és családjával az Úz-völgyében, Csinódon él. Ő indította el a Gyarapodó magyarság mozgalmat és azon a vidéken a vándorbölcső mozgalmat is.

Idézet
Mi is megvásároltunk egy bölcsőt, amit elsőként márciusban adtunk át egy  Somosdon élő, gyermeket váró családnak. Somosdon azóta egy másik bölcső is útjára indult, és a hétvégén Lukafalván is átadtunk egyet  Pethő Lászlónak és Erikának, akik harmadik gyermeküket várják

– tudtuk meg Szövérffi Melindától. A mozgalom felekezeti hovatartozástól független, s szép példája ennek, hogy korábban a marosvásárhelyi jezsuita templomban, gyermekmise keretében  adták át Csog Árpádnak és Ildikónak az egyik vándorbölcsőt.

A mozgalom egyik mottója, hogy a legnagyobb és legszebb magyar ellenállás a  bőséges gyermekáldás, és a kezdeményezők  azt szeretnék, hogy minél több faluban, gyülekezetben, városi közösségekben ringassanak magyar gyermeket a bölcsőben.

Egy családnál a bölcső egy fél évig van, majd továbbadja. A bölcsőre felkerül az adományozó neve és mindenik benne ringatott kicsi neve és születési időpontja. Így köti össze a bölcső a közösségeket, baráti társaságokat, lesz összekötő kapocs a gyermekeket vállaló családok között.

Szövérffi Melinda azt is elmondta, hogy azt szeretnék, hogy  évente egyszer találkozót szervezzenek, azoknak a gyermekeknek, akik a vándorbölcsőt használták, lehetőséget teremtve nekik és szüleiknek, hogy jobban megismerjék egymást, így is erősítve az összetartozás érzését.

Aki szeretne támogatóként vagy gyermeket váró családként csatlakozni a vándorbölcső mozgalomhoz jelentkezhet Szövérffi Melindánál a 0745-822 682-es telefonszámon.
 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast

A felhőszakadások és viharok miatt kibocsátott másodfokú riasztás miatt néhány órával elhalasztják pénteken a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vízesés közötti szakaszának forgalom előtti megnyitását – jelentette be csütörtökön Cristian Pistol.

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere

Adrian Papahagi egyetemi docens csütörtökön közölte, hogy Eugen Tomac kijelölt kormányfő felkérésére „elviekben” vállalta, hogy a technokrata kormány kulturális minisztere legyen, a jelenlegi helyzetben azonban úgy döntött, hogy visszalép.

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere
2026. június 11., csütörtök

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében

Első- (sárga) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagy részének folyóvizeire.

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében
2026. június 11., csütörtök

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat

A romániaiak több mint fele biztos abban, hogy a biztonságról vagy háborúról szóló hírekben meg tudja különböztetni a valós információkat a hamisaktól – derül ki az Informat.ro és az INSCOP Research csütörtökön ismertetett felméréséből.

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara

Módosította a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara a vezető vállalkozások díjazási rendszerét, abból a meggondolásból, hogy egyes mutatók alapján sok cég eddig kizáródott a versenyből.

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara
2026. június 11., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg csütörtökön Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban
2026. június 11., csütörtök

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának beiktatását – jelentette ki csütörtökön Ilie Bolojan.

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve

Elfogtak a hatóságok egy nemzetközi körözés alatt álló ukrán állampolgárt a Calafat-Vidin híd díjfizető állomásának közelében, aki több mint 300 ezer eurót rejtett el egy kisbuszban.

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve
2026. június 11., csütörtök

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében

Medve ólálkodott Marosszentgyörgyön, Hargita megyében pedig néhány órán belül több Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak.

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében
2026. június 11., csütörtök

Eugen Tomac szerint folytatni kell a Bolojan-kormány jó kezdeményezéseit

Eugen Tomac csütörtökön kijelentette, hogy folytatni kell a Bolojan-kormány „jó kezdeményezéseit”, ugyanakkor sokkal világosabban kell kijelölni Románia közpolitikai prioritásait.

Eugen Tomac szerint folytatni kell a Bolojan-kormány jó kezdeményezéseit
Hirdetés