
Sokan csatlakoznak vissza a távhőre, és a vízszintes elosztású fűtésrendszert is igénylik
Fotó: Erdély Bálint Előd
Vélhetően a nagy fűtésköltségektől való félelem miatt, illetve az energiapiacot uraló bizonytalanságok és a gáz árának a folyamatos emelkedése miatt több székelyudvarhelyi tömbházlakó kérelmezte a nyáron a távfűtési rendszerre történő visszacsatlakozást, mint az elmúlt években. A távfűtési vállalat vezetőjét meglepte a vízszintes elosztású fűtésrendszer kiépítését igénylő lakóközösségek száma is.
2022. szeptember 08., 12:132022. szeptember 08., 12:13
2022. szeptember 08., 12:572022. szeptember 08., 12:57
Noha a pontos számokat még nem összesítették a székelyudvarhelyi távfűtési vállalatnál, de az már biztos, hogy idén nyáron többen kérelmezték a távfűtési rendszerre történő visszacsatlakozást, mint az elmúlt években, a leválási kérések száma pedig alacsony volt. Hadnagy Gábor, az Urbana Rt. vezérigazgatója azt feltételezi, hogy az energiaárak, elsősorban a földgáz folyamatos drágulása miatt hozták meg a visszacsatlakozással kapcsolatos döntést az érintett tömbházlakásokban.
– fogalmazott a távfűtési vállalat vezetője. Az utóbb említett tömbházakban a lakások jó része már eddig is a távfűtést használta, a vízszintes elosztású rendszer kiépítését azért kérték, mert ez teszi lehetővé azt, hogy pontosan mérni lehessen a lakások által elfogyasztott hőenergiát és ennek megfelelően számlázzák ki a költségeket. Az előző évek tapasztalatai alapján a vízszintes elosztású rendszert nagyjából az egész tömbházban kiépítik, mert rendszerint vannak olyan egyéni hőközponttal rendelkezők, akik utóbb döntik el, hogy szeretnének rácsatlakozni.
– magyarázta Hadnagy Gábor. A vízszintes elosztású rendszer kiépítését kérelmező lakóközösségekre vonatkozó pontos számokat csak a napokban összesítik, ugyanis egy-két tömbházban még nem értek véget a munkálatok.
Az energiapiacon uralkodó bizonytalanság és a megállíthatatlannak tűnő drágulás által a téli távfűtési költségekre gyakorolt hatással kapcsolatos kérdésünkre a távfűtési vállalat vezérigazgatója azt mondta, „amíg érvényben van a kormány által garantált ármoratórium, addig nem változik semmi, tehát az árplafon és a reális ár közti különbözetet az állam fizeti a szolgáltatónak”.
Példaként elmondta, tavasszal még 450 lejes megawattóránkénti áron kapta a távhőszolgáltató a földgázt, aminek az árplafonját 370 lejben határozta meg a kormány, azaz a 370 lej és a 450 lej közti különbözetet az állam fizette. Július végére, augusztus elejére a 450 lejes ár 870 lejre nőtt, az államkasszát terhelő különbözet pedig ennek megfelelően 80-ról 420 lejre. Nyáron ez még nem okozott az államnak óriási kiadásnövekedést, hiszen akkor csak a meleg víz előállításához van szükség a gázra.
– sorolta az adatokat a vezérigazgató, aki szerint teljesen egyértelmű, hogy az állam sokáig nem fogja tudni finanszírozni az óriási értékűre nőtt kompenzációt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás