„Hitére mindig büszke volt e nép, e tájat Szentföldként emlegették, népe legyen méltó e megnevezéshez!” – hangzott el majd két évtizede a parancsolat, és a kézdiszékiek ezt meg is fogadták. A szerdai perkői Szent István-búcsú mindenképp erre utal.
2025. augusztus 20., 15:552025. augusztus 20., 15:55
2025. augusztus 23., 16:042025. augusztus 23., 16:04
Fotó: Kocsis Károly
„Hitére mindig büszke volt e nép, e tájat Szentföldként emlegették, népe legyen méltó e megnevezéshez!” – hangzott el majd két évtizede a parancsolat, és a kézdiszékiek ezt meg is fogadták. A szerdai perkői Szent István-búcsú mindenképp erre utal.
2025. augusztus 20., 15:552025. augusztus 20., 15:55
2025. augusztus 23., 16:042025. augusztus 23., 16:04
Fotó: Kocsis Károly
A Szentföldként aposztrofált Felső-Háromszék katolikus hívei immár évszázadok óda minden augusztus 20-án a Perkő-hegyen álló Szent István-kápolnánál emlékeznek első királyunkra, és ez idén sem volt másként. Újabban más vallásúak is szép számba jönnek ide, hiszen az évek során – a somlyóihoz hasonlóan –
A házigazda Kézdiszentlélek ez alkalommal is gazdag programmal felruházott falunapot szervezett az esemény köré.
Szent István egészalakos szobra egyedülálló egész Háromszéken
Fotó: Kocsis Károly
A Szent István-nap délelőtt 10 órakor kezdődött a névadó 2009. augusztus 20-án felavatott, a községközpontban álló szobránál.
Dávid István, Ábri Béla, Olarasu Gabriella, Ábri László zenés felvezetése után az egybegyűlteket üdvözlő Marthi Andrea diáklány újfent hangsúlyozta, „ez a nap a magyarság összetartozásának, múltunk tiszteletének és jövőnkbe vetett hitünknek a jelképe”, aminek
Fotó: Kocsis Károly
Beszédében Balogh Tibor, a község polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a Kárpát-medencében élő népek és nemzetek sorsa összefonódik. „Egyikünk sem lehet erős a másik gyengesége mellett. Ezért
Amiként Szent István felismerte, hogy a jövőhöz szövetségek és közös értékek kellenek, úgy nekünk is fel kell ismernünk: a megmaradás és a gyarapodás útja az együttműködésben rejlik” – fogalmazott. Ebben a munkában kiemelt szerepet tulajdonít a fiatal nemzedéknek. „Fontos, hogy lássák:
Fotó: Kocsis Károly
Az elöljáró után Dévai Erika csíkszeredai konzul és Dinnyés József, Nyékládháza testvértelepülés alpolgármestere osztotta meg ünnepi gondolatait, majd a koszorúzást és Pál Ferenc kézdiszentléleki plébános áldását követően az ünneplők, közel harminc lovas vezetésével elindultak a perkői kápolnához. A templom előtt csatlakozott hozzájuk a helyi keresztalja, valamint útközben más búcsújárók, sokan más irányból érkeztek, a kézdiszentkeresztiek például „a hegyen keresztül”. Jó egyórás útjuk során elvégezték a keresztúti ájtatosságot is a közösségi összefogást is jelképező tizennégy stációnál. Igen, joggal beszélhetünk összefogásról, hiszen a kőkereszteket
a kézdivásárhelyi Szentháromság-egyházközség
Kézdialmás és Lemhény
Nyújtód és Kézdisárfalva
a kézdivásárhelyi Boldog Özséb-egyházközség
Ozsdola és Bereck
Szentkatolna, Hatolyka és Imecsfalva
Torja és Futásfalva
Gelence, Hilib és Haraly
Kézdikővár és Kézdiszárazpatak
Kovászna
Bélafalva és Esztelnek
Zabola
Csernáton és Zágon, valamint
Kiszkászon és Kézdiszentlélek
katolikus közösségei állíttatták 2013-ban, és a kézdiszentléleki Bartalis család kőfaragó műhelyéből kerültek ki.
Fotó: Kocsis Károly
Fent a kápolnánál a búcsús szentmisét Bodó Imre nyugalmazott esperes celebrálta szentföldi paptársak jelenlétében.
Prédikációjában István király életét elevenítette fel, mondván, „egyedül ő fedezte fel, hogy a keresztény vallás, a keresztény életforma biztosítja a fennmaradást… Vallási, társadalmi szempontból egyaránt ő teremtette meg Magyarországot, és ő jelölte ki az utat a jövő felé.”
Fotó: Kocsis Károly
Az üzenetét is tolmácsolta, miszerint „engedni kell, hogy életünk és hitünk között legyen összhang. Ha az ember tanulmányozza a törvényt, szíve közel van az Istenhez; ha nem, távol marad tőle.
A végén Balogh Tibor polgármester nyilvánosan is felköszöntötte a gyémántmisés plébánost.
Fotó: Kocsis Károly
A szentmise után az Erdélyi Lovas-kaszkadőr Egyesület tagjai látványos bemutatóval szórakoztatták a közönséget, amely különféle árusok portékáiból válogathatott, illetve lacikonyhák ajánlatait ízlelgethette.
Fotó: Kocsis Károly
A lelki feltöltődést kulturális csemegével lehetett dúsítani, amit néptáncosok és népdalelőadók biztosítottak, de sokakat már önmagában lenyűgözött a 738 méter magas hegy kínálta megunhatatlan panoráma.
Este 7 órától Bumeráng-koncerttel folytatódik a Szent István-nap, 20.30-tól az Ego Sum és a Perkő Néptáncegyüttes közös produkcióját lehet megtekinteni, 22 órakor őrtűzgyújtással teszik fel a pontot az i-re.
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Fotó: Kocsis Károly
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!