Hirdetés
Hirdetés

Ez a nap a magyarság összetartozásának a jelképe

„Hitére mindig büszke volt e nép, e tájat Szentföldként emlegették, népe legyen méltó e megnevezéshez!” – hangzott el majd két évtizede a parancsolat, és a kézdiszékiek ezt meg is fogadták. A szerdai perkői Szent István-búcsú mindenképp erre utal.

Kocsis Károly

2025. augusztus 20., 15:552025. augusztus 20., 15:55

2025. augusztus 23., 16:042025. augusztus 23., 16:04

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

„Hitére mindig büszke volt e nép, e tájat Szentföldként emlegették, népe legyen méltó e megnevezéshez!” – hangzott el majd két évtizede a parancsolat, és a kézdiszékiek ezt meg is fogadták. A szerdai perkői Szent István-búcsú mindenképp erre utal.

Kocsis Károly

2025. augusztus 20., 15:552025. augusztus 20., 15:55

2025. augusztus 23., 16:042025. augusztus 23., 16:04

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

A Szentföldként aposztrofált Felső-Háromszék katolikus hívei immár évszázadok óda minden augusztus 20-án a Perkő-hegyen álló Szent István-kápolnánál emlékeznek első királyunkra, és ez idén sem volt másként. Újabban más vallásúak is szép számba jönnek ide, hiszen az évek során – a somlyóihoz hasonlóan –

ez a búcsú is a magyar összetartozás ünnepévé nőtte ki magát, amit csak üdvözölni lehet.

A házigazda Kézdiszentlélek ez alkalommal is gazdag programmal felruházott falunapot szervezett az esemény köré.

Hirdetés
Szent István egészalakos szobra egyedülálló egész Háromszéken

Szent István egészalakos szobra egyedülálló egész Háromszéken

Fotó: Kocsis Károly

A Szent István-nap délelőtt 10 órakor kezdődött a névadó 2009. augusztus 20-án felavatott, a községközpontban álló szobránál.

A székelyudvarhelyi Zavaczki Walter Levente szobrászművész 2,4 méter magas, kőből készült, egészalakos alkotása mint ilyen egyedülálló egész Kovászna megyében.

Dávid István, Ábri Béla, Olarasu Gabriella, Ábri László zenés felvezetése után az egybegyűlteket üdvözlő Marthi Andrea diáklány újfent hangsúlyozta, „ez a nap a magyarság összetartozásának, múltunk tiszteletének és jövőnkbe vetett hitünknek a jelképe”, aminek

nem csak a múlt felidézéséről kell szólnia, „hanem erősítse bennünk a közösséghez tartozás örömét, a reményt és a büszkeséget, hogy magyarok vagyunk.”
•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

A Kárpát-medencében élő népek sorsa összefonódik

Beszédében Balogh Tibor, a község polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a Kárpát-medencében élő népek és nemzetek sorsa összefonódik. „Egyikünk sem lehet erős a másik gyengesége mellett. Ezért

Idézet
különösen fontos, hogy közösen építsük a jövőt – magyarok, románok és minden itt élő közösség –, mert csak így tudjuk megerősíteni térségünket, megtartani fiataljainkat, és gazdasági fejlődést biztosítani.

Amiként Szent István felismerte, hogy a jövőhöz szövetségek és közös értékek kellenek, úgy nekünk is fel kell ismernünk: a megmaradás és a gyarapodás útja az együttműködésben rejlik” – fogalmazott. Ebben a munkában kiemelt szerepet tulajdonít a fiatal nemzedéknek. „Fontos, hogy lássák:

Idézet
a jövő nem valahol messze kezdődik, hanem itt, köztünk formálódik.”
•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Jó egyórás út várt rájuk

Az elöljáró után Dévai Erika csíkszeredai konzul és Dinnyés József, Nyékládháza testvértelepülés alpolgármestere osztotta meg ünnepi gondolatait, majd a koszorúzást és Pál Ferenc kézdiszentléleki plébános áldását követően az ünneplők, közel harminc lovas vezetésével elindultak a perkői kápolnához. A templom előtt csatlakozott hozzájuk a helyi keresztalja, valamint útközben más búcsújárók, sokan más irányból érkeztek, a kézdiszentkeresztiek például „a hegyen keresztül”. Jó egyórás útjuk során elvégezték a keresztúti ájtatosságot is a közösségi összefogást is jelképező tizennégy stációnál. Igen, joggal beszélhetünk összefogásról, hiszen a kőkereszteket

  • a kézdivásárhelyi Szentháromság-egyházközség

  • Kézdialmás és Lemhény

  • Nyújtód és Kézdisárfalva

  • a kézdivásárhelyi Boldog Özséb-egyházközség

  • Ozsdola és Bereck

  • Szentkatolna, Hatolyka és Imecsfalva

  • Torja és Futásfalva

  • Gelence, Hilib és Haraly

  • Kézdikővár és Kézdiszárazpatak

  • Kovászna

  • Bélafalva és Esztelnek

  • Zabola

  • Csernáton és Zágon, valamint

  • Kiszkászon és Kézdiszentlélek

katolikus közösségei állíttatták 2013-ban, és a kézdiszentléleki Bartalis család kőfaragó műhelyéből kerültek ki.

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Sok szempontból ő teremtette meg Magyarországot

Fent a kápolnánál a búcsús szentmisét Bodó Imre nyugalmazott esperes celebrálta szentföldi paptársak jelenlétében.

A 84 éves korában is Kézdiszárazpatakon szolgáló plébános éppen 60 évvel ezelőtt kezdte el lelkészi hivatását gyakorolni.

Prédikációjában István király életét elevenítette fel, mondván, „egyedül ő fedezte fel, hogy a keresztény vallás, a keresztény életforma biztosítja a fennmaradást… Vallási, társadalmi szempontból egyaránt ő teremtette meg Magyarországot, és ő jelölte ki az utat a jövő felé.”

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Az üzenetét is tolmácsolta, miszerint „engedni kell, hogy életünk és hitünk között legyen összhang. Ha az ember tanulmányozza a törvényt, szíve közel van az Istenhez; ha nem, távol marad tőle.

Idézet
Ha a szíved közel van az Istenhez, akkor nem elég csak nagy ünnepeken a templomba járni, vagy soha. Ha a szíved közel van Istenhez, nem jó az, ha a szüleidet, amikor megöregedtek, menhelyre, öregotthonba viszed. Ha a szíved közel van az Istenhez, akkor nem elég csak partner kapcsolatban élni, hanem Isten áldását kell kérni a házasságodra.”

A végén Balogh Tibor polgármester nyilvánosan is felköszöntötte a gyémántmisés plébánost.

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

A szentmise után az Erdélyi Lovas-kaszkadőr Egyesület tagjai látványos bemutatóval szórakoztatták a közönséget, amely különféle árusok portékáiból válogathatott, illetve lacikonyhák ajánlatait ízlelgethette.

Idén sokan voltak olyanok, akik az otthonról hozott étel-italt szedték elő a pokrócokra, és jó szívvel kínálgatták a régen látott rokonokat, ismerőseket.
•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

A lelki feltöltődést kulturális csemegével lehetett dúsítani, amit néptáncosok és népdalelőadók biztosítottak, de sokakat már önmagában lenyűgözött a 738 méter magas hegy kínálta megunhatatlan panoráma.

Este 7 órától Bumeráng-koncerttel folytatódik a Szent István-nap, 20.30-tól az Ego Sum és a Perkő Néptáncegyüttes közös produkcióját lehet megtekinteni, 22 órakor őrtűzgyújtással teszik fel a pontot az i-re.

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

•  Fotó: Kocsis Károly

Fotó: Kocsis Károly

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra

Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon

Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon
2026. június 27., szombat

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség

A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség
2026. június 27., szombat

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Az utakon is oda kell figyelni a kánikula miatt

Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.

Az utakon is oda kell figyelni a kánikula miatt
2026. június 26., péntek

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon

Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon
2026. június 26., péntek

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?

Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium

Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
Hirdetés