
A városlakók hat terv közül választhattak
Fotó: Pinti Attila
Kézdivásárhely központját és pár jeles épületét megjelenítő bronzmakett elkészítése, illetve játszótéri pingpongasztalok kihelyezése – e két ötlet nyerte el a legtöbb kézdivásárhelyi tetszését az idei részvételi költségvetésre beérkező tervek közül.
2024. január 11., 12:582024. január 11., 12:58
Lezárult a héten az online szavazás a részvételi költségvetés elnevezésű programra benyújtott projektek versenyében Kézdivásárhelyen.
így azokat az idei évben megvalósítja az önkormányzat.
A városközpontot bemutató makett látványterve
Fotó: Rotary Club Kézdivásárhely/Facebook
Az immáron negyedik alkalommal meghirdetett programra idén is 100 ezer lejt különítettek el a helyi költségvetésből, egy projektre legfeljebb 50 ezer lejt lehetett igényelni. A városlakók a határidőig tizenegy tervet neveztek be, ezek közül hat bizonyult jogilag és technikailag megvalósíthatónak. A rostán átjutott projekteket december 23-án tették közzé a bp.kezdi.ro weboldalon, szavazni január 10-én éjfélig lehetett.
A voksolás lezártáig összesen 666 szavazat érkezett be, az első helyen 231 támogatóval a kézdivásárhelyi Rotary Club által kezdeményezett, Tapintható láthatatlan elnevezésű projekt végzett, amelynek célja egy, a város központját és pár jeles épületét megjelenítő bronzmakett elkészítése. A maketten – amelynek gipszmodellje már korábban elkészült –
A feliratok három nyelven (magyar, román, angol) kerülnének a makettre, valamint Visual Braille-technikával a látássérültek számára. Elkészülte után a makettet egy faragott kősziklatalapzatra helyezve szeretnék kiállítani a felújítás alatt álló Székely Katonanevelde előtti téren. A terv összköltségvetése 50 ezer lej, de a kezdeményezők vállalták, hogy az elnyert összeg és a projekt megvalósításához szükséges pénzösszeg közötti különbözetet saját forrásokból fedezik.
A pingpongasztal számára kiszemelt egyik játszótér
Fotó: bp.kezdi.ro
Alig néhány vokssal maradt le az első helyről (217 szavazatot kapott) a Háromszéki Férfiak Klubjának Sport, egészség, közösség nevű kezdeményezése, amely pingpongasztalok felállítását tűzte ki célul a város játszóterein, az egészséges életmód és a testmozgás népszerűsítése érdekében.
hogy lehetőséget teremtsenek a szabad levegőn való sportolásra a fiatalok és felnőttek számára. A kezdeményezők 40 433 lejre pályáztak, ugyanakkor a projektet társfinanszírozással és közösségi munkával valósítanák meg.
A pályázatra benyújtott projektek között szerepelt még buszmegállók, okospadok, intelligens szemetesek, illetve hirdetőtáblák telepítésére vonatkozó terv is, azonban ezek nem kaptak elég támogatást a kézdivásárhelyiek részéről. Ennek ellenére Szilveszter Szabolcs alpolgármester arra bátorítja azokat, akik nem nyertek, hogy jövőre is adják le a pályázatukat, mivel véleménye szerint mindegyik ötlet hasznos volt, és
„Gratulálni szeretnék a kezdeményezőknek és a városlakóknak, hogy szavaztak. Nemcsak a két nyertes pályázat, hanem a többi is nagyon jó volt. Látható, hogy a szavazatok számától függetlenül mindegyik ötlet valamilyen célközönséget meg tudott szólítani” – mondta az elöljáró. Hozzátette, a voksolás lezárását követő 24 órában feldolgozzák, hitelesítik a szavazatokat, és hivatalosan is kihirdetik a nyerteseket.
Kézdivásárhely önkormányzata 2020-ban írta ki először a részvételi költségvetést, amelynek részeként az elmúlt évek során összesen öt kezdeményezést valósítottak meg, egy kivitelezése pedig folyamatban van. A tavalyi pályázatnak két győztese volt: az egyik révén közösségi teret alakítottak ki a kézdivásárhelyi Dózsa György utcában, a másik keretében pedig a nyujtódi ifjúsági házat látják el elektronikai eszközökkel és bútorzattal.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!