
Fotó: Borbély Fanni
Péntek a második elnökválasztási forduló kampányának utolsó napja.
2025. május 16., 09:032025. május 16., 09:03
Az államfőválasztás második fordulójába jutott két jelölt kampánya május 9-én kezdődött el – miután az alkotmánybíróság érvényesítette az első forduló eredményeit -, és május 17-én, szombaton 7 óráig tart.
A vasárnapi második fordulóban a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion, valamint Nicușor Dan független jelölt küzd meg az államfői tisztségért.
A Központi Választási Iroda (BEC) által közölt végleges eredmények szerint az első fordulóban George Simion 3 862 761 (40,96 százalék) szavazatot, Nicușor Dan pedig 1 979 767 (20,99 százalék) szavazatot kapott.
A diaszpórában már pénteken lehet szavazni, helyi idő szerint 7 órakor nyitnak a szavazóhelyiségek.
Elsőként az új-zélandi Aucklandben kialakított szavazóhelyiséget nyitották meg, romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor.
A választási kampányban a következő típusú kampányeszközök használata engedélyezett:
500x350 mm-es választási plakátok; a választási gyűléseket összehívó plakátok 400x250 mm-esek lehetnek, és kizárólag az erre kijelölt felületeken helyezhetők el;
az audiovizuális médiában sugárzott hang- és videóanyagok;
a nyomtatott médiában megjelentetett anyagok;
online terjesztett kampányanyagok;
szórólapok és egyéb nyomtatott kampányanyagok.
A kampánycsend idején tilos a választói akaratot befolyásoló tevékenység.
Három hét folyamatosan drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
Több meleg- és egy szélrekord is megdőlt csütörtökön – közölte a HugaroMet Zrt. az előzetes adatok alapján Facebook-oldalán.
Felkorbácsolta a kedélyeket az állategészségügyi hatóság belső levelezésének egy kiszivárgott része, amely a juh- és kecsketej, és az abból készült élelmiszerek forgalmazásának a szigorításáról szól. Mi az igazság, valóban eltűnnek ezek a piacról?
Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.
A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.
szóljon hozzá!