
Egy tragédia sújtotta család végtelen segítőkészségének köszönhetően többen is esélyt kaptak az életre
Fotó: Kristó Róbert
Harmadik alkalommal végeztek szerveltávolítást a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A szombat éjszakai, több mint kilencórás műtétsorozat négy ember életét mentette meg. A balesetben elhunyt, mindössze 19 éves donor szívét, máját, veséjét, csontjait, inait, szöveteit és szemeit távolították el.
2017. május 14., 21:432017. május 14., 21:43
2017. május 14., 22:532017. május 14., 22:53
A hétvégén újabb szerveltávolítást végeztek Csíkszeredában,
Noha a donorok szervbegyűjtését lehetővé tevő minősítést már 2013 végén megkapta a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, múlt pénteken végeztek először ilyen műtétsorozatot Hargita megyében. Vidékünkön még tabunak számít az életmentő szerveltávolítás.
Egy 19 éves csíkmenasági sérültet május 10-én politraumával szállítottak a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba, ami azt jelenti, hogy különböző testtájain, illetve szerveiben egyidejűleg olyan sérülések keletkeztek, amelyek közül legalább egy vagy ezek kombinációja életveszély kialakulásához vezetett.
A fiatal szerda este Csíkmenaságon szenvedett közúti balesetet: egy autóbusz takarásából próbált átkelni az úttesten, amikor egy közeledő autóvezető, aki nem láthatta őt, járművével elgázolta.
Dr. Adrian Dobrică mellkassebész megkeresésünkre elmondta, a fiatal már az ütközés után kómás állapotba került, és bár megpróbálták megmenteni, később a sérültnél beállt az agyhalál.
Mint mondta, szombaton felkeresték a hozzátartozókat, akik rögtön beleegyeztek a beavatkozásba.
Egy önzetlen családról van szó, akik annak ellenére, hogy nagyon megviselte őket a tragédia, áldásukat adták arra, hogy gyermekük szervei életeket menthessenek – tudtuk meg.
Adrian Dobrică mellkassebész
Fotó: Veres Nándor
Szombat este kilenc órakor több orvoscsapat érkezett Csíkszeredába. A Marosvásárhelyről érkező csapat dr. Bălău Radu Alexandru irányításával végezte el a szív eltávolítását. Bukarestből, a Fundeni Klinikai Intézetből érkezett dr. Lungu Vasile vezetésével távolították el a májat, illetve szintén a fővárosból jött, a Colentina Korház Ortopédiai osztályán dolgozó dr. Andrei Nica vezetésével csontokat, inakat és szöveteket távolították el. Emellett a kolozsvári Urológiai és Vesetranszplantációs Intézet részéről jelen lévő dr. Suciu Mihai koordinálásával zajlott a vesék kiemelése, továbbá a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Szemészeti Osztályának orvosa, dr. Nagy Előd távolította el a szemeket.
Adrian Dobrică elmondása szerint a szívvel és a májjal már éjjel egy órakor elindultak az illetékes csapatok, és vasárnap sikeresen el is végezték az átültetéseket. Hozzátette, a felajánlás négy ember életét mentette meg: a szív és a máj mellett a vesék további két emberen segítettek. Elmondta azt is, hatalmas eredmény a csíkszeredai kórház számára, hogy a nagy egyetemi központok mellett itt is hasonló beavatkozásokat végezhetnek.
Donorok szervbegyűjtése
A donorok szervbegyűjtését lehetővé tevő minősítést 2013 végén kapta meg a csíkszeredai kórház, ennek ellenére az első ilyen műtétsorozatot csak 2016 májusában végezték el. Akkor egy 31 éves férfi több létfontosságú szervét gyűjtötték be a bukaresti és kolozsvári orvoscsapatok, a májat és a veséket a műtétek után néhány órával be is ültették a betegekbe. A második szerveltávolítást rá egy hónapra, 2016 júniusában végezték, akkor egy 51 éves donor máját, veséjét, csontjait és bőrét távolították el.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.