Noha a donorok szervbegyűjtését lehetővé tevő minősítést már 2013 végén megkapta a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, múlt pénteken végeztek először ilyen műtétsorozatot Hargita megyében. Ennek fő oka, hogy vidékünkön tabutémának számít az életmentő szerveltávolítás.
2016. május 11., 21:522016. május 11., 21:52
2016. május 11., 21:542016. május 11., 21:54
A csíkszeredai kórház működése történetében mérföldkőnek számító beavatkozássorozat részleteiről beszámoló, illetve a szerveltávolítással kapcsolatban felmerült kérdésekre válaszoló sajtótájékoztatót tartott szerdán az egészségügyi intézmény könyvtárában dr. Adrian Dobrică mellkassebész, dr. Varga Péter, az intenzív terápia szakorvosa, dr. Solti Norbert idegsebész szakorvos, illetve dr. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója.
Május 6-án egy szekeres balesetet szenvedett 31 éves gyimesi férfi több létfontosságú szervét távolították el Bukarestből, Kolozsvárról és Marosvásárhelyről érkezett szakorvosok. A sérültet többszörös súlyos koponyasérüléssel még április 28-án szállították kórházba, beutalása nyolcadik napján állt be nála az agyhalál állapota. A csíkszeredai kórház transzplantációs programját koordináló Marinela Panturu főasszisztens felvette a hozzátartozókkal a kapcsolatot, akik a sajtótájékoztatón elhangzottak szerint első pillanattól pozitívan viszonyultak a szerveltávolítással kapcsolatos felkéréshez. „Ez egy rendkívül érzékeny témakör, nem mindig lehet a rokonokkal beszélni. Több írásos beleegyezés kell: egy általános, illetve külön-külön minden egyes eltávolítandó szervre” – részletezte dr. Varga Péter. A beleegyezést követően értesítették a transzplantációs központot, ahonnan mozgósították a különböző szakorvosokat, az egyes szervek, csontok, inak eltávolítását ugyanis különböző orvoscsapatok végzik.
Kilenc órás műtétsorozat
Dobrica Adrian mellkassebész elmondta, a pénteki műtétsorozat 14 óra 30 perckor kezdődött és éjfél előtt ért véget. A beavatkozások alatt nem merült fel probléma, a szerveket kiemelő orvosok pedig dicsérték a kisegítő személyzetet és eszközöket biztosító csíkszeredai kórházat. A májat és a veséket a műtétek után néhány órával Bukarestben és Kolozsváron be is ültették a várakozó betegekbe.
Konrád Judit orvosigazgatója úgy véli, a szerveltávolító műtétekkel bizonyítást nyert egyrészt az, hogy megérdemelten kapták meg a szervbegyűjtését lehetővé tevő minősítést, másrészt pedig, hogy komoly szaktudással rendelkező orvosok dolgoznak a kórházban. Az orvosigazgató kitért annak fontosságára, hogy minél szélesebb körben tájékoztatni kell az embereket „erről a kényes témáról”. „Meg kell érteni, hogy sok betegnek a szervátültetés az egyetlen esélye az életre” – hangsúlyozta.
Hiányos jogi szabályozás
A kórház szerveltávolítási akkreditációja óta évente többször is előfordult Csíkszeredában, hogy egy betegnél beállt az agyhalál, mindeddig azonban a hozzátartozók nem egyeztek bele abba, hogy ilyen műtéteket végezzenek. Kiderült az is, hiába jelezhető az egészségügyi kártya aktiválásakor, hogy a kártyatulajdonos elhalálozása esetén szervdonor, jelenleg nincs leszabályozva, hogy a hozzátartozók beleegyezése nélkül felhasználhassák egy elhunyt személy szerveit. Egyetlen esetben nem szükséges rokoni hozzájárulás: ha valaki közjegyző által hitelesített dokumentumban vállalja, hogy halála után transzplantációra felhasználják a szerveit. Noha szükség lenne rá, jelenleg nincs Romániában úgynevezett „donoradatbázis” sem.
Míg korábban szigorú egészségügyi kritériumoknak kellett megfelelnie egy donornak, manapság enyhébbek a kikötések. Mint a sajtótájékoztatón megtudtuk, a szerveltávolítás előtt egy sor vizsgálatot végeznek el, hogy kizárják a fertőző betegségeket és bizonyos vírusokat. Bár a 31 éves férfi szíve és mindkét tüdeje is nagyon jó állapotban volt, azokat műszaki lehetőség – illetve ilyen jellegű műtétet végző, éppen akkor bevethető orvosok – hiánya miatt nem tudták eltávolítani.
A sajtótájékoztató végén elhangzott, bár nem lehet tudni, hogy mikor lesz szükség újabb hasonló műtétekre, a pénteki szervbegyűjtés tapasztalataiból kiindulva a csíkszeredai kórházi személyzet bármikor készen áll a feladatra.
Agyhalál: ahonnan nincs visszaút
Az agyhalál beálltát több, sorozatban elvégzett klinikai és radiológiai vizsgálat támaszthatja alá – hangsúlyozta Varga Péter és Solti Norbert. Az agytörzsi reflexeket vagy azok hiányát ellenőrzik: ezek olyan ősi ösztönös reakciók, amelyek hiánya kétséget kizáróan bizonyítja, hogy a beteg neurológiailag menthetetlen. Úgynevezett légzésmegállási tesztet végeznek: előkészület után a beteget lekapcsolják a lélegeztető gépről, tíz percet várva. Ennyi idő alatt olyan mértékben felgyűl a szén-dioxid a szervezetben, hogy ha még van remény, ösztönszerűen kiváltódik a belégzés. Emellett CT-angiográfiás vizsgálatra is sor kerül: a betegbe kontrasztanyagot fecskendezve rétegvizsgálatot végeznek az agyról. Ezen látszik, hogy jut-e vér vagy sem agyba, leállt-e a vérkeringés. A vizsgálatokat hat óra után megismétlik. „Ha a konkrét, objektív vizsgálatok alátámasztják az agyhalált, nem lehet semmit tenni az élet megmentéséért” – emelte ki Varga Péter.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!