Noha a donorok szervbegyűjtését lehetővé tevő minősítést már 2013 végén megkapta a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, múlt pénteken végeztek először ilyen műtétsorozatot Hargita megyében. Ennek fő oka, hogy vidékünkön tabutémának számít az életmentő szerveltávolítás.
2016. május 11., 21:522016. május 11., 21:52
2016. május 11., 21:542016. május 11., 21:54
A csíkszeredai kórház működése történetében mérföldkőnek számító beavatkozássorozat részleteiről beszámoló, illetve a szerveltávolítással kapcsolatban felmerült kérdésekre válaszoló sajtótájékoztatót tartott szerdán az egészségügyi intézmény könyvtárában dr. Adrian Dobrică mellkassebész, dr. Varga Péter, az intenzív terápia szakorvosa, dr. Solti Norbert idegsebész szakorvos, illetve dr. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója.
Május 6-án egy szekeres balesetet szenvedett 31 éves gyimesi férfi több létfontosságú szervét távolították el Bukarestből, Kolozsvárról és Marosvásárhelyről érkezett szakorvosok. A sérültet többszörös súlyos koponyasérüléssel még április 28-án szállították kórházba, beutalása nyolcadik napján állt be nála az agyhalál állapota. A csíkszeredai kórház transzplantációs programját koordináló Marinela Panturu főasszisztens felvette a hozzátartozókkal a kapcsolatot, akik a sajtótájékoztatón elhangzottak szerint első pillanattól pozitívan viszonyultak a szerveltávolítással kapcsolatos felkéréshez. „Ez egy rendkívül érzékeny témakör, nem mindig lehet a rokonokkal beszélni. Több írásos beleegyezés kell: egy általános, illetve külön-külön minden egyes eltávolítandó szervre” – részletezte dr. Varga Péter. A beleegyezést követően értesítették a transzplantációs központot, ahonnan mozgósították a különböző szakorvosokat, az egyes szervek, csontok, inak eltávolítását ugyanis különböző orvoscsapatok végzik.
Kilenc órás műtétsorozat
Dobrica Adrian mellkassebész elmondta, a pénteki műtétsorozat 14 óra 30 perckor kezdődött és éjfél előtt ért véget. A beavatkozások alatt nem merült fel probléma, a szerveket kiemelő orvosok pedig dicsérték a kisegítő személyzetet és eszközöket biztosító csíkszeredai kórházat. A májat és a veséket a műtétek után néhány órával Bukarestben és Kolozsváron be is ültették a várakozó betegekbe.
Konrád Judit orvosigazgatója úgy véli, a szerveltávolító műtétekkel bizonyítást nyert egyrészt az, hogy megérdemelten kapták meg a szervbegyűjtését lehetővé tevő minősítést, másrészt pedig, hogy komoly szaktudással rendelkező orvosok dolgoznak a kórházban. Az orvosigazgató kitért annak fontosságára, hogy minél szélesebb körben tájékoztatni kell az embereket „erről a kényes témáról”. „Meg kell érteni, hogy sok betegnek a szervátültetés az egyetlen esélye az életre” – hangsúlyozta.
Hiányos jogi szabályozás
A kórház szerveltávolítási akkreditációja óta évente többször is előfordult Csíkszeredában, hogy egy betegnél beállt az agyhalál, mindeddig azonban a hozzátartozók nem egyeztek bele abba, hogy ilyen műtéteket végezzenek. Kiderült az is, hiába jelezhető az egészségügyi kártya aktiválásakor, hogy a kártyatulajdonos elhalálozása esetén szervdonor, jelenleg nincs leszabályozva, hogy a hozzátartozók beleegyezése nélkül felhasználhassák egy elhunyt személy szerveit. Egyetlen esetben nem szükséges rokoni hozzájárulás: ha valaki közjegyző által hitelesített dokumentumban vállalja, hogy halála után transzplantációra felhasználják a szerveit. Noha szükség lenne rá, jelenleg nincs Romániában úgynevezett „donoradatbázis” sem.
Míg korábban szigorú egészségügyi kritériumoknak kellett megfelelnie egy donornak, manapság enyhébbek a kikötések. Mint a sajtótájékoztatón megtudtuk, a szerveltávolítás előtt egy sor vizsgálatot végeznek el, hogy kizárják a fertőző betegségeket és bizonyos vírusokat. Bár a 31 éves férfi szíve és mindkét tüdeje is nagyon jó állapotban volt, azokat műszaki lehetőség – illetve ilyen jellegű műtétet végző, éppen akkor bevethető orvosok – hiánya miatt nem tudták eltávolítani.
A sajtótájékoztató végén elhangzott, bár nem lehet tudni, hogy mikor lesz szükség újabb hasonló műtétekre, a pénteki szervbegyűjtés tapasztalataiból kiindulva a csíkszeredai kórházi személyzet bármikor készen áll a feladatra.
Agyhalál: ahonnan nincs visszaút
Az agyhalál beálltát több, sorozatban elvégzett klinikai és radiológiai vizsgálat támaszthatja alá – hangsúlyozta Varga Péter és Solti Norbert. Az agytörzsi reflexeket vagy azok hiányát ellenőrzik: ezek olyan ősi ösztönös reakciók, amelyek hiánya kétséget kizáróan bizonyítja, hogy a beteg neurológiailag menthetetlen. Úgynevezett légzésmegállási tesztet végeznek: előkészület után a beteget lekapcsolják a lélegeztető gépről, tíz percet várva. Ennyi idő alatt olyan mértékben felgyűl a szén-dioxid a szervezetben, hogy ha még van remény, ösztönszerűen kiváltódik a belégzés. Emellett CT-angiográfiás vizsgálatra is sor kerül: a betegbe kontrasztanyagot fecskendezve rétegvizsgálatot végeznek az agyról. Ezen látszik, hogy jut-e vér vagy sem agyba, leállt-e a vérkeringés. A vizsgálatokat hat óra után megismétlik. „Ha a konkrét, objektív vizsgálatok alátámasztják az agyhalált, nem lehet semmit tenni az élet megmentéséért” – emelte ki Varga Péter.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!