Hirdetés
Hirdetés

Egyre nagyobb összegű tagsági díjat fizet Csíkszereda a Pro Cultura Siculi Közösségi Társulásnak

A csíkszeredai zenefesztivált a Pro Cultura Siculi Közösségi Társulás támogatta. Az Azahriah koncerthez a város nem járult hozzá •  Fotó: Pinti Attila

A csíkszeredai zenefesztivált a Pro Cultura Siculi Közösségi Társulás támogatta. Az Azahriah koncerthez a város nem járult hozzá

Fotó: Pinti Attila

Havi 45 ezer eurónak megfelelő összegű lejt fizet idén Csíkszereda a Pro Cultura Siculi Közösségi Társulás részére, közel háromszorosát, mint öt éve – erről is döntöttek rövid, soron kívüli ülésükön a helyi önkormányzati képviselők.

Barabás Hajnal

2025. február 21., 18:402025. február 21., 18:40

2025. február 21., 19:192025. február 21., 19:19

A Pro Cultura Siculi Közösségek Közti Társulást 2016-ban hozták létre azzal a céllal, hogy a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házát működtesse, a későbbiekben a Csíki Mozi, és a Kossuth Lajos utcai coworking iroda is ügykezelésébe került. Ugyanakkor

különböző kulturális programok szervezése, támogatása is a feladatai közé tartozik, közöttük a NyárOn Szereda zenei fesztivál szervezése is.

A pénteki soron kívüli ülésén a helyi önkormányzati képviselő-testületnek döntöttek arról, hogy idén januárra és februárra 45 ezer euró tagsági díjat fizet a város a társulásnak. Ennek apropóján megnéztük, hogy például tavaly szeptemberig havi 40 ezer euró, év végéig pedig havi 55 ezer euró volt a tagsági díja a városnak.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ehhez képest 2020-ban közel háromszor kevesebb volt a tagsági díj, azaz havonta 12 ezer euró.

Tagsági díjak alakulása az elmúlt 5 évben

  • 2020 – havi 12 ezer euró

  • 2021 – havi 12 ezer euró

  • 2022 –havi 40 ezer euró (ekkor vette át ügykezelésbe a Csíki Mozit és a korábbi Kossuth utcai Galériát) Ebben az évben az első NyárOn Szereda hozzájárulás a város részéről 390 000 lej volt.

  • 2023 –havi 40 ezer euró a tagsági díj - ebben az évben 1,6 millió lej a NyárOn Szeredához való hozzájárulása a városnak

  • 2024 –januártól szeptemberig havi 40 ezer euró a tagsági díj. 2024 – szeptembertől decemberig havi 55 ezer euró – a 2024-es NyárOn Szeredához a város nem járult hozzá

  • 2025 – havi 45 ezer euró

„Pontosítjuk, hogy a városházi tagsági díjból a három épület fenntartási költségét és a személyzeti költségeket fedezik. Megjegyezzük: a téli hónapokban a Szakszervezetek Művelődési Háza egyhavi fűtésszámlájának értéke több mint 120 ezer lej, a villanyszámla értéke pedig több mint 20 ezer lej. A fizetési keret 150 ezer lej, ami azt jelenti, hogy

a téli hónapokban a tagsági díj nem fedezi a teljes fenntartást sem, ezért ezt a nyári hónapokban törlesztik.

Továbbá: a különféle rendezvényekkel járó költségeket az egyesület a saját bevételeiből biztosítja. Az egyesület ugyanakkor a terembérlési bevételek felét visszatéríti a fenntartónak, Csíkszereda Városházának” – válaszolta érdeklődésünkre a városháza sajtóosztálya.

•  Fotó: Tornai Isti/Madvertising Galéria

Fotó: Tornai Isti/Madvertising

Rákérdeztünk a NyárOn Szereda zenei fesztivál költségeire is, hogy mennyit fizetett a társulás, de egyelőre nem kaptunk választ erre a kérdésre. Arra ugyanis többen is kiváncsiak, hogy mennyibe került a tavalyi, a fesztivál keretében megtartott, Azahriah koncert. Arról Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a tavaly év végén beszélt, hogy idén elmarad a zenei fesztivál,

hagynak egy év szünetet, hogy újragondolják a rendezvényt.

A soron kívüli ülésen továbbá elfogadták a városhoz tartozó kulturális és sportintézmények tavalyi évre szóló beszámolóját, és idei éves programját.

A Csíki Játékszín például tavaly megnövelte nézőinek számát, 2023-ban 39 637-en nézték meg produkcióikat, 2024-ben pedig 46 056-an.

Tavaly 25 produkciót adtak elő, és számos más eseményt szerveztek, vagy voltak társszervezői.

Hirdetés

A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes ugyanakkor tavaly felvette a Hargita Székely Néptáncszínház nevet, 92 előadásuk volt 23 501 nézővel. A beszámolóban arra is kitértek, hogy

2024-ben nem tudták megtartani a sokéves hagyománnyal rendelkező Erdélyi Prímások Találkozóját a költségvetési megszorítások miatt.

Érdekesség, hogy tavaly a többi helyi sajtótermékhez képest, a Székelyhonon jelent meg leggyakrabban, azaz 28 alkalommal róluk hír.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 30., kedd

Medvét láttak Szécsenyben és Csíksomlyón

Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.

Medvét láttak Szécsenyben és Csíksomlyón
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Az erdőben kikötött, a hőségben sorsára hagyott kutyát mentettek a kézdi állatvédők

Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.

Az erdőben kikötött, a hőségben sorsára hagyott kutyát mentettek a kézdi állatvédők
2026. június 30., kedd

Megvannak az első eredmények, így vizsgáztak a nyolcadikosok

A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.

Megvannak az első eredmények, így vizsgáztak a nyolcadikosok
2026. június 30., kedd

Kezdeményezi az AUR Nicușor Dan felfüggesztését

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.

Kezdeményezi az AUR Nicușor Dan felfüggesztését
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Vörös viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére, RO-Alert üzeneteket is kiküldtek

Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.

Vörös viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére, RO-Alert üzeneteket is kiküldtek
2026. június 30., kedd

Nicușor Dan: el kellene kerülni az előre hozott választások forgatókönyvét

Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.

Nicușor Dan: el kellene kerülni az előre hozott választások forgatókönyvét
2026. június 30., kedd

Szétzúzta a vihar a Tatár-dombi kápolnát

Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.

Szétzúzta a vihar a Tatár-dombi kápolnát
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Kidőlt fák és villámáradások – lecsapott a vihar Maros és Hargita megyére

Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.

Kidőlt fák és villámáradások – lecsapott a vihar Maros és Hargita megyére
2026. június 30., kedd

Beszoktatná a fiatalokat a nézőtérre a Figura Stúdió Színház

Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.

Beszoktatná a fiatalokat a nézőtérre a Figura Stúdió Színház
2026. június 30., kedd

Locsolják a sepsiszentgyörgyi utcákat, hogy elviselhetőbb legyen a hőség

Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.

Locsolják a sepsiszentgyörgyi utcákat, hogy elviselhetőbb legyen a hőség
Hirdetés