Nem csak a templomfalak visszhangozzák a múltat Székelyszentmihályon: a szent hajlékban adtak teret a kőbe, fába, megsárgult lapokra vésett emlékeknek. Az egyházközségi múzeum az eljövendőknek szolgál támpontul. Az őszi hálaadás ünnepén az unitárius egyház jubileumára díszkaput is avattak.
2018. október 01., 19:092018. október 01., 19:09
2018. október 01., 19:332018. október 01., 19:33
Fotó: Barabás Ákos
Nem csak a templomfalak visszhangozzák a múltat Székelyszentmihályon: a szent hajlékban adtak teret a kőbe, fába, megsárgult lapokra vésett emlékeknek. Az egyházközségi múzeum az eljövendőknek szolgál támpontul. Az őszi hálaadás ünnepén az unitárius egyház jubileumára díszkaput is avattak.
2018. október 01., 19:092018. október 01., 19:09
2018. október 01., 19:332018. október 01., 19:33
Fotó: Barabás Ákos
Sokan sokat tettek az elmúlt időszakban a Nyikó menti gyülekezetben – nekik szólt a köszönet vasárnap, és Istennek a hálaadás. Már nem az út mellett parkolnak az autók, a templomkertben térköves helyet alakítottak ki. Tíz új, cserefakeretes hőszigetelt ablak vár beépítésre a megszentelt falak tövében, és hamarosan elkészül a 16. század óta a gyülekezetben szolgált huszonhárom unitárius lelkész nevét tartalmazó emléktábla is. Az ünneplésre megnyitották a rég nem használt asszonybejáratot a templomban – mindenki kíváncsian szemlélte a szomszédságában elhelyezett közösségi eszmei értékeket.
Fotó: Barabás Ákos
Koppándi Botond kolozsvári teológiai tanár szószéki beszédében az Apostolok cselekedeteiből idézve a farizeuspárti írástudók kérésére utalt. A Nagytanács ne alkalmazzon véres, megtorló intézkedéseket a Jézus nevében tanító apostolokkal szemben. Hadd döntse el az idő, hogy a keresztyénség Isten kedve szerint való mozgalom-e. Az unitárius egyház négyszázötven éve visszajelzi a Lélek sugallatát, és hisznek a Gondviselés további évszázadaiban.
A helyi gyülekezet múltjelzői közül visszavitték a templomba azokat a tárgyakat, amelyeket elődeik készítettek – mondta Tófalvi Tamás helyi lelkész. Az egyházközségi gyűjteményt nem azért hozták létre, hogy azon siránkozzanak, mennyivel szebb és jobb volt hajdanán, hanem azért, hogy ha az eljövendő nemzedékek nem találnak választ kérdéseikre és tanácstalanok, e helyen múltbéli övéiktől tanulják el: „járt utat járatlanért el ne hagyj”.
Fotó: Barabás Ákos
A megszentelt térben kapott helyet a 17. századi, különleges festésű és értékű éneklőszék, két régi persely, valamint a gyülekezet régi temetkezési zászlaja – az egyházközség szinte mindenik korszakából található olyan emlék, amely által kötődnek a múlthoz. Köztük a templom kisgömbje is, amelyet a tetőfedéskor kellett eltávolítani.
Fotó: Barabás Ákos
Végül a lelkész felmutatta a falu központjában 1942-ben készült fényképet. Azok közül, akik a gyászkopjafa mellett álltak, még páran élnek. A tragikusan elhunyt Horthy Istvánnak (1904–1942), Magyarország kormányzóhelyettesének állítottak emléket Székelyszentmihályon, és az egykori kopjafaavatón a gyülekezet tagja, Varga Irma néni szavalt. A kinagyított fotográfiát fia, Géza helyezte el a múzeumban, a közelmúltban a kultúrotthon tetőzetének javításakor megtalált kopjafa mellett.
Az érzelmek áradása a díszkapunál folytatódott: a helyi citerazenekar, majd Sorbán Enikő népdalénekes hangját visszhangozta a tájék. A kapuállító hitmegtartókra Koppándi Botond lelkész kért áldást.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!