
Az úzvölgyi katonatemető 2019. június 6-án történt meggyalázása mindmáig fájó emlék. Archív
Fotó: Pinti Attila
Mi történt az úzvölgyi temetőben? Erre a kérdésre adja meg a választ Székely-Szabó Zoltán legújabb könyve. A Sírkabarét október 3-án, csütörtökön 18 órától mutatják be a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban.
2024. október 03., 13:152024. október 03., 13:15
2024. október 03., 13:162024. október 03., 13:16
A túlnyomórészt hősi halott magyar katonák nyughelyéül szolgáló úzvölgyi katonatemető 2019. június 6-án történt meggyalázása mindmáig fájó emlékként lüktet közös emlékezetünkben. Azon a napon ezres nagyságú román tömeg vonult fel az 1917–1918. évi harcok helyszínére, közülük futballhuligánnak látszó fiatalok. Megkerülve a tétlen csendőrségi egységeket, hátulról bejutottak a sírkertbe, kitépték a kapu szárnyait és utat nyitottak hőzöngő társaiknak. A temetőbe benyomulók összetörték a székelykaput, kihúzták a földből és szétdobálták a magyar katonák mogyoróágakból rögtönzött, névtáblás keresztjeit.
Sírkabaré című kötetében az ezzel kapcsolatos forrásértékű dokumentumanyagokat (újságcikkek, jegyzetek) gyűjtötte össze Székely-Szabó Zoltán a magyar és a román sajtóból, ezáltal átfogó, részletes összefoglalót hozva létre arról a baljós napról, valamint annak előzményeiről, utóhatásairól és következményeiről. A könyvbemutatón a szerzővel Szonda Szabolcs könyvtárigazgató, a rendezvény házigazdája beszélget.
Néhány mondatban a szerzőről
Székely-Szabó Zoltán (1949, Rücs, Maros megye) színész, újságíró, író, humorista a kolozsvári BBTE magyar–angol szakán, majd a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet színészképző szakán szerzett diplomát. Ezt követően egy évtizeden át a sepsiszentgyörgyi Állami Magyar Színház színésze volt. 1987-ben emigrált Nyugat-Európába. Bécsben – saját meghatározása szerint – „taxínészként”, azaz taxisofőrként dolgozott, de a színi pályát sem adta fel, emellett kultúraszervezőként, rendezőként, szerkesztőként tevékenykedett. Az 1990-es évektől a Bécsi Napló szerkesztőbizottsági tagja, 1993 és 2002 között a bécsi Europa Club évkönyveinek szerkesztője volt. Színházszervezői munkásságáért 2008-ban az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Bánffy Miklós-díjával tüntették ki. Többek között az alábbi önálló kötetetek tette le az olvasó asztalára: Volt egyszer egy társulat (beszélgetések, szatírák, paródiák, Budapest, 1993); Az elvtárs nem vész el (politikai szatírák, Sepsiszentgyörgy, 1996); Könnyű nekem („humoros zagyvaság”, Baja, 2003); Bécsi magyar színházasdim (Bécs, 2003); Egy nemzedék három felvonásban. Erdélyi magyar színészek tegnapelőtt, tegnap és ma (Kolozsvár, 2012); Végtelen farsang és egyéb politikai szatírák (Marosvásárhely, 2014); Őszülőföldem (Marosvásárhely, 2020); Csillagos ég… (Marosvásárhely, 2022).
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás