
A Karmazsin a Magyar Udvar színpadán. Gyergyói zenével, énekkel, tánccal szórakoztatták a közönséget
Fotó: Lukács Géza
Hazaérkezett Debrecenből az a több mint negyvenfős küldöttség, amely Gyergyószárhegy képviseletében vett részt a Virágkarneválon. Az egyhetes programsorozaton falujuk értékeit igyekeztek bemutatni. Úgy vélik, sikerült világgá kürtölniük: Szárhegy szép.
2018. augusztus 22., 14:192018. augusztus 22., 14:19
2018. augusztus 22., 14:202018. augusztus 22., 14:20
A szervezők meghívására első alkalommal vett részt Gyergyószárhegy önkormányzatának, civil szervezeteinek és a településen működő kulturális intézményeknek a képviselete a Debreceni Virágkarneválon, ahol az egyhetes programsorozat részeként szombaton és vasárnap kaptak lehetőséget a bemutatkozásra. „Sikeresen szerepeltünk. Amit elterveztünk, mindent megvalósítottunk” – összegzett lapunknak Danguly Ervin polgármester.
A részletek felől érdeklődve a községvezetőtől megtudtuk, programjaik nagy része a Magyar Udvar elnevezésű helyszínen zajlott. A polgármesteri köszöntő és településbemutató után a Gyergyószárhegyi Művészeti és Alkotóközpont gyűjteményéből nyílt képzőművészeti tárlat, a Havasi gyopár kézimunkakör asszonyainak munkáiból pedig falvédő-kiállítás.
A Karmazsin Népi Együttes tizenegy jelenlévő tagja gyergyói zenével, énekkel, tánccal szórakoztatta a közönséget, a Torzsások Kulturális és Turisztikai Egyesület asszonyai pedig főztjükkel kedveskedtek mindenkinek, aki falatozni szeretett volna. Természetesen ők is szárhegyivel készültek:
A Karmazsint is „visszatapsolták”: a szombati fellépést követően vasárnap is húzta, fújta, ropta a gyergyóit a négy zenész, három énekes és négy táncos.
Nagy élmény volt a szárhegyieknek a virágkocsik látványa • Fotó: MTI
Az említett módok mellett fotópapíron is itthonról vitt értékeket igyekezett bemutatni a szárhegyi küldöttség. Egyrészt a településen székelő Gyergyói Fotóklub színvonalát, másrészt a szárhegyi faluképet láttatta a Debreceni Művelődési Központ belvárosi galériájában helyet kapó, összesen 36 fotóból álló tárlat. „Úgy tűnt, hogy tetszik a közönségnek. Soraiból mondta valaki, hogy nem székelyföldiként neki nem adatott meg, hogy környezetében olyan tájakban gyönyörködhessen, mint amilyenek a fényképeken vannak. Rajta kívül
– mesélte lapunknak Lukács Géza, a kiállított fényképek zömének alkotója. Tőle tudjuk, a tárlat szeptember 5-ig lesz látogatható a debreceni galériában.
Minden pontja sikeres volt
Összességében minden program a gyergyói település népszerűsítését szolgálta, igazodva a védjegyként nemrégiben kiválasztott Szárhegy szép jelmondathoz. Ennek mentén épít brandet a község, jövőbeni minden programját a kijelentés tudatosítása szellemében rendezik – mondta el Danguly Ervin. A debreceni szereplést a polgármester úgy értékeli, minden pontja sikeres volt. Hozadéka egyelőre tapsban, elismerő, dicsérő szavakban, kíváncsi és sóvárgó tekintetekben, illetve a városvezetés részéről megfogalmazottakban mérhető le. „Kifejezték, hogy Szárhegy fontos számukra. A polgármester ígérte, hogy mint évek óta teszik, továbbra is támogatni fogják Böjte atya szárhegyi gyermekvédelmi központját, és mostantól önkormányzatunkra és civil szervezeteinkre is figyelnek. Meghívnak rendezvényeikre, illetve ők is elfogadták meghívásainkat” – számolt be Danguly.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!