
Gyógyszerellátási zavar. Az egészségbiztosítási pénztár a patikáknak, azok pedig a beszállítóknak tartoznak
Fotó: Kristó Róbert/archív
A betegeknek kiadott ingyenes és ártámogatott gyógyszerek ellenértékének megtérítési késése miatt a Hargita megyei gyógyszertárak egy része már nem kap gyógyszert a lerakatoktól. A probléma a héten megoldódhat: az egészségbiztosítási pénztár kifizeti a határidőn túli elmaradásokat.
2019. január 19., 16:412019. január 19., 16:41
A betegeket érintő ellátási problémákhoz vezet az, hogy a gyógyszertárak egy része már nem kap utánpótlást a beszállítóktól, mert nem tudja kifizetni a készítményeket – panaszolta el lapunknak a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Melles Melinda szerint a kialakult helyzet oka az, hogy az ártámogatott receptre felírt gyógyszerek ellenértékét legutóbb múlt év júliusára kapták meg az egészségbiztosítási pénztártól.
– nagyon sokunkat már nem szolgálnak ki –, ezért a betegeknek nem tudunk mit adni” – részletezte az áldatlan helyzetet a gyógyszerészkamara elnöke. Tudomása szerint az elszámolási késés megyeszerte általános. A patikák vezetői decemberben érdeklődtek a megyei egészségbiztosítási pénztárnál, ahol azt a választ kapták, hogy utaltak pénzt a gyógyszertáraknak, ám csak ezt követően derült ki, hogy mindössze a júliusi elmaradást törlesztette az intézmény – mondta el Melles Melinda, megjegyezve, régen egyéves késések is voltak, majd rendeződött a helyzet, de most ismét elkezdett nőni a gyógyszerek elszámolási ideje.
Legrosszabb helyzetben a független gyógyszertárak vannak. A gyógyszertárláncokhoz tartozó patikákat is érinti ugyan a késés, de azok könnyebben átvészelik ezeket az időszakokat.
ugyanis megrendeléseiket egyre gyakrabban utasítják vissza a lerakatok, mert nem tudnak fizetni – magyarázta Melles Melinda, akinek első kézből származó információi vannak a helyzetről, hiszen két falusi patikát működtet. A betegeket is vidéken érintheti leginkább az ellátási zavar, ugyanis ha a falu egyetlen patikája nem jut gyógyszerutánpótláshoz, a pácienseknek más településekre kell utazniuk, hogy be tudják szerezni gyógyszereiket.
„Ha a szerződésbe foglalt határidőket vesszük figyelembe, akkor van az ártámogatott gyógyszerek esetében egy egy hónapos késésünk, ami a kifizetéseket illeti. Az országos programokba tartozó gyógyszerek esetében is egy hónapos a lemaradásunk, az onkológiai programba tartozó gyógyszerek esetében pedig három hónapos” – vázolta a helyzetet megkeresésünkre Duda Tihamér. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója magyarázatként elmondta,
amihez előzetesen még hozzájön az a 30 nap, ami alatt a patikák által beküldött vényeket ellenőrzik és elfogadják. Ez összesen 120 nap, az országos programba tartozó gyógyszerek esetében pedig kétszer 30 nap, tehát összesen 60 nap alatt kell kifizetni a patikáknak az adott gyógyszerek árát.
Duda Tihamér elismerte a szerződésbe foglalt határidőkhöz képest mért elszámolási késést, de mint mondta, az elmúlt években ilyen nem fordult elő. Ugyanakkor jó hírrel is szolgált: éppen hétfőn kapott központi költségvetés-kiegészítést a megyei egészségbiztosítási pénztár, így
A patikák augusztus egy részére is kaptak már pénzt, a mostani törlesztéssel pedig a hátramaradt augusztusi, illetve a szeptemberi költségeket törlesztik – tájékoztatott Duda Tihamér.
Jelentős zavarokat okozhat az országos próba-képességvizsgák és a próbaérettségi lebonyolításában, hogy több mint 73 ezer tanügyi alkalmazott nem vesz részt a megszervezésükben.
Tűz ütött ki kedden egy lakóházban Libánfalván, a Fő utcában. Az épületből két gázpalackot hoztak ki a tűzoltók, és fennállt a veszélye annak, hogy a lángok két közeli lakóházra is átterjednek.
Megkezdődött a fakó keselyű romániai visszatelepítése: az első madarak március kilencedikén érkeztek meg a Fogarasi-havasokba. A Spanyolországból hozott példányokat az akklimatizációs időszak után fokozatosan engedik szabadon.
A romániai polgárok mintegy 80 százaléka idén nagyobb figyelmet fordít az árakra az online vásárlásoknál, és 57,8 százalékuk lemond a nem nélkülözhetetlen termékekről – derül ki a Cargus futárcég kedden közzétett felméréséből.
Bemutatta új modelljét a Dacia: a Striker egyfajta átmenet a kompakt kombik és az SUV-ok között, tekintve, hogy formavilága mindkettőből ötvöz valamennyit.
Évről évre csökken a tarlótüzek száma a Hargita megyei Natura 2000-es területeken, ám az egy általános probléma, hogy éppen a védett területek felégetőit nehéz felelősségre vonni. A legtöbb ilyen tarlóégetési ügy eredménytelenül zárul.
A tanügyi szakszervezetek szerint bizonyos iskolaigazgatók és főtanfelügyelők nyomást gyakorolnak a tanárokra, hogy vegyenek részt az országos próbavizsgákon, miután egy belső referendumon ezek bojkottja mellett foglaltak állást a pedagógusok.
Még várniuk kell a bírósági ítéletre azoknak az egészségügyben dolgozóknak, akiknek a nevében perel a szakszervezet a kormány által múlt évben elrendelt bérpótlékcsökkentés miatt.
A közel-keleti konfliktusok miatt válságos irányba fordult energiapiaci helyzetre jelentik be válaszaikat a környező európai országok, de a polgárok is.
Andrei Țărnea külügyminisztériumi szóvivő szerint eddig mintegy 2000 román állampolgár tért haza az Öböl menti országokból az evakuáló, repatriáló, illetve a román hatóságok támogatásával megszervezett kereskedelmi járatokkal.
szóljon hozzá!