
Fotó: Gecse Noémi
Megnyílt csütörtök délután a 3. Csíkszeredai Könyvvásár, amelyen mintegy harminc könyvkiadó kínálja kiadványait, és amely négy napon keresztül közel ötven programmal várja a látogatókat. A szervező, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala hangsúlyosan gondolt a gyerekekre is: a kisebbeknek nemcsak programokat, de külön megnyitót is tartottak.
2018. május 10., 22:002018. május 10., 22:00
Zsúfolásig megtelt a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna nézőtere, amely előtt a vásárszínpadot felállították. Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere megnyitóbeszédében arra mutatott rá, hogy a könyvekbe kell és érdemes kapaszkodni.
– fogalmazott a városvezető.
A megnyitón Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, a könyvet nem kell temetni. „Sokan és sokszor eltemették a nyomtatott könyvet, a temetésnek és a könyv utáni életnek már könyvtárnyi irodalma van, amely a könyv halálát kijelentő állításon belül maga is egy paradoxon. Közben meg azt látjuk, hogy soha annyi könyv, annyi cím, mint az elmúlt években nem jelent meg, és csak a szépirodalomra mondom. Nincsen semmi okunk temetni sem a könyvet, sem az olvasót, mert a szóhoz, az írott szóhoz és annak olvasásához köthető alapvető emberi igény halhatatlan.”
Hozzátette, amíg emberi élet lesz a Földön, együtt fogunk élni a könyvvel, annak minden formájával – a nyomtatott és digitális változatával, a hangoskönyvvel, és azzal is, amelyről ma még nincs elképzelhető tudásunk.
Fotó: Gecse Noémi
A megnyitó után a Sebő együttes örvendeztette meg a gyerekeket koncerttel, könyvpremierrel: a színpadon a Gutenberg Kiadó és a budapesti Gryllus Kiadó közös kiadványa, az Árdeli szép tánc megzenésített versei csendültek fel.
Fotó: Gecse Noémi
A könyvvásár gazdag kínálatát, a bemutatkozó kiadók és a résztvevő szerzők hosszú listáját nézve biztosan kijelenthető, hogy
– fogalmazott kérésünkre Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője.
„A csíkszeredai főkonzulátus fontosnak tartja a rendezvény támogatását, örül, hogy partner lehet a megvalósításban, hiszen a szervezők által kitűzött és az általunk vallott célok ugyanazok: a magyar művelődés és kultúra erősítése, általuk közösségünk, nemzetünk építése, mert hisszük, hogy csak a művelt, kulturált nép lehet sikeres, állhat helyt a globális küzdőtéren. Ahogy a legnagyobb magyar, Széchenyi István mondta: a kiművelt emberfő a nemzet igazi hatalma” – hívta fel a figyelmet a főkonzul.
Fotó: Gecse Noémi
Fotó: Gecse Noémi
Közel ötven program, könyvbemutatók, pódiumbeszélgetések, gyerekfoglalkozások, képzőművészeti kiállítások, koncertek és borkóstolók várják a négy nap alatt a könyvvásárra betérőket. A vásár naponta reggel tíz órától látogatható. Az esti koncertekre a belépő 10 lejbe kerül, de amennyiben valaki vásárol a jelen levő kiadók standjánál ötven lej fölött, ingyenes belépőket vehet át az Infó pontnál. A részletes program elérhető az esemény Facebook-oldalán, valamint a szereda.ro honlapon.
Boldog ünnepet kívánt Nicușor Dan államfő szombaton mindazoknak, akik kifütyülték a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe alkalmából Focșani-on tartott rendezvényen.
Az országos földfizikai intézet (INCDFP) szakemberei a Richter-skála szerinti 3-asról 3,2-esre módosították a szombat délben Vrancea megyében történt földrengés erősségét.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 11 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A temesvári szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) is vizsgálódik a csenei gyilkosság ügyében, miután az ebben érintett 13 éves gyermek szervezetében drogot mutattak ki.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) magának kell döntenie arról, hogy kormányon marad vagy kilép a koalícióból – nyilatkozta péntek este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
szóljon hozzá!