
Fotó: Veres Nándor
A krumplis ételek számtalan variációját sorakoztatták fel a tizenhatodik csíkszeredai Pityókafesztiválon szombaton. A Csíkszeredai Városnapok részeként megtartott rendezvény évről évre bővül, idén hatvan csapat nevezett be a főzőversenyre.
2016. augusztus 07., 14:232016. augusztus 07., 14:23
2016. augusztus 07., 16:532016. augusztus 07., 16:53
Már szombaton kora reggel nagy volt a sürgés-forgás a csíkszeredai központi parkban: a csapatok tagjai krumplit hámoztak, hagymát vágtak, a tűzhelyet készítették elő, vagy éppen a sátruk dekorációjával voltak elfoglalva. Mindenki azon igyekezett, hogy az ő sátra legyen a legszebb, a főztje a legfinomabb. Idén nem csak a város különböző szervezeteinek, intézményeinek tagjai, valamint számos cég és baráti társaság készült a közös főzésre, hanem Magyarországról is érkeztek résztvevők.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere a megnyitón városnapok legrangosabb, építő jellegű rendezvénynek nevezete a fesztivált. Úgy véli, a közösségek, baráti társaságok ezáltal összekovácsolódnak, megerősödnek és „együtt építhetjük tovább családjainkat, intézményeinket, közösségeinket és Csíkszeredát. Ez a nap nem másról, más ügyről szól, csak egyszerűen az együvé tartozásról és Csíkszeredáról.”
A szervezők minden csapatnak biztosították a sátrat a sátorhellyel, a főzőfelülethez szükséges eszközöket, tűztálcát, fát és öt kiló pityókát – tudtuk meg György Piroskától, a fesztivál főszervezőjétől. Tombolát is lehetett vásárolni, az ebből befolyó összeget az AutHelp egyesületnek ajánlották fel a szervezők.
Miközben rotyogtak az üstökben a finomabbnál finomabb ételek, a szabadtéri színpadon különböző fellépők produkcióit kísérhette figyelemmel a közönség. Nótaénekesek, szólógitáros, valamint néptánccsoportok szórakoztatták a közönséget, a gyerekek és felnőttek nagy örömére pedig a budakeszi Bab Társulat óriásbábos utcaszínházi produkcióját is elhozta.
Mint minden évben, fellépett a Kosz Szilveszter néptánccsoport is, ők már az első fesztiválon is jelen voltak. „Igyekeztünk minőségi kulturális színpadi programokat is felsorakoztatni, gyerektől felnőttig mindenkinek jó szórakozási lehetőséget biztosítani. Egészségügyi felmérések is voltak, a Waldorf csapat különleges gyermekprogramokkal, állatsimogatóval is hozzájárult a rendezvényhez” – mutatott rá György Piroska.
Bemutatták a Sportklub csapatát
A rendezvény egyik fő momentuma a csíkszeredai jégkorongcsapat bemutatása volt. „A tavaly elkezdtük ezt a szurkolói egyesületet, és a pityókafesztivál jó helyszínnek és lehetőségnek tűnt, hogy bemutatkozzunk, és építsük a kapcsolatot a vezetőség, a csapat és a szurkolók között. A hokicsapat menedzserével kitaláltuk az egész folyamatot, létrehoztunk egy hokis-sarkat, ahol a gyerekek is játszhatnak, a szurkolók is elbeszélgethetnek az új edzővel, a csapatmenedzserrel. És akkor jött az ötlet, – most itt van tizenhat külföldi próbajátékos – hogy használjuk ki a lehetőséget, és mutassuk be hivatalosan, ünnepélyes keretek között a csapatot. Cél volt az is, hogy a régi szurkolókat is visszacsalogassuk a csapat háza tájára, és új szurkolókat is toborozzunk” – magyarázta Szikszai Tamás, az egyesület elnöke.
Bűbájjal fűszerezett ételek
A Csiszér Előd (a Hunguest Hotel séfje, ízlovag), Jánossy Alíz (a Székely Konyha főszerkesztője, ízlovag), és Kovács Éva (élelmiszeripari szakember, a Harmopan Rt. munkatársa) alkotta zsűrinek nem volt könnyű dolga. Külön pontozták a csapatmegjelenést – öltözék, kellékek – az ötletességet, a tálalást, az összhatást is. Az alapfeltétel természetesen az volt, hogy pityókából készüljön az adott étel. A hűségdíjat ezúttal a Goscom csapata vihette el. A zsűri különdíját a B-Közép, a közönségdíjat a Petrolmcsapata kapta.
Sült kategóriában a Boszorkánykonyha nevű baráti társaság étele bizonyult a legfinomabbnak. Ők kétféle ételt készítettek: egy banyatokánnyal és egy bűbájkrokettel rukkoltak elő. Mint mondták, mindkettő titkos hozzávalókból készült. „Egész héten készültünk. Van külön pólónk, felszerelésünk, a díszletet is mindig bővítjük. Előzőleg természetesen kipróbáljuk a recepteket, hogy itt jó legyen. Azért szeretünk itt lenni, mert baráti társaságok ülnek össze és jó a hangulat” – fogalmazott Mihók Enikő, az egyik boszorkánykonyhás.
A főtt étel kategóriában ezúttal az Élő Erdély Egyesület szarvasgombás nudlija lett első díjas. Ők néhány évig kimaradtak a rendezvényből, most úgy döntöttek, ismét eljönnek. „Az inspirál, hogy valami eredetit kell kitalálni, meg kell mutatni, hogy a székely gasztronómiát van ahová fejleszteni. Sok helyen jártunk főzőversenyre, a csíki pityókafesztivál az egyik legnormálisabb főzőfesztivál. Ahogy a polgármester is mondta, kinőtte magát ez a rendezvény, a városnak ad egy löketet, jönnek az emberek, a sátrak szépen el vannak rendezve, jó hétvégi program. Ha véletlenül nyer a csapat, az az érzés egy jó ideig kitart, összehozza a baráti társaságokat, munkatársakat” – véli Boda Szabolcs, az egyesület elnöke.
Közös ének, tánc, ima és gyerekzsivaj töltötte meg szombaton a csíksomlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napján ezrek ünnepelték együtt a székely hagyományokat, miközben a jövő évi házigazdát is kijelölték.
Két közlekedési kihágás ügyében indított büntetőeljárást a rendőrség pénteken Hargita megyében.
Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.
Noha jó ütemben dolgozik az építő és egy hónapon belül várhatóan befejezi a munkát, az ősszel kezdődő tanévben még nem tud gyermekeket fogadni a Csíkszentsimonban épülő bölcsőde. Számos tennivaló van még addig.
Kevesebb vérveszteség, kisebb megterhelés és pontosabb beavatkozások – alig néhány héttel a Da Vinci-robot üzembe helyezése után már rendszeresen alkalmazzák a rendszert a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban.
Az Ezer Székely Leány Napja biztonságos lebonyolítása érdekében ideiglenes útlezárásokra kell számítani július 4-én, szombaton Csíkszeredában.
Elpusztult az a nagyméretű medve, amely egy hónapja jószágokat pusztított Balánbányán, és csütörtök hajnalban ismét visszatért egy portára. A vadászok rálőttek az agresszív állatra, amely elmenekült, de reggel a vérnyomok alapján megtalálták a tetemét.
Szombaton tartják Csíkszeredában az Ezer Székely Leány Napját. A hagyományőrző rendezvényt a Székely Népviselet Napja előzi meg, a szervezők pedig több forgalomkorlátozásra és biztonsági előírásokra hívják fel a figyelmet.
A pozsonyi csata 1119. évfordulójára megemlékező ünnepséget tartanak pénteken 17 órától Csíkcsomortánban, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Lezárult a közbeszerzési eljárás a Büdösfürdőre tervezett víz- és csatornahálózat kivitelezése érdekében a Csíkszentkirályhoz tartozó területet illetően. A munkálatok elkezdéséhez viszont a finanszírozás is szükséges.
szóljon hozzá!