Sokan laknának a csíksomlyói gyermeknevelő központban

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A rendelkezésre álló bentlakásos helyek többszörösére érkezett kérés a Szent Ferenc Alapítvány által működtetett csíksomlyói Szent István Gyermeknevelő Központhoz. Balázs Melinda Erzsébet házvezető szerint ez a szülők egyre romló anyagi helyzetének tulajdonítható. Ezzel együtt az otthon gőzerővel készül az új tanévre és a téli időszakra.

Rédai Botond

2011. augusztus 30., 17:272011. augusztus 30., 17:27

2011. augusztus 30., 18:082011. augusztus 30., 18:08

„Rengeteg kérés érkezett hozzánk, ezek száma túlhaladja a ház kapacitását. A napjaink most azzal telnek, hogy saját szociális ankétjainkat végezzük. Elmegyünk és a kéréseket felülvizsgáljuk, azt nézve, mennyire sürgős a diáknak a házba való felvétele” – magyarázta kérdésünkre a házvezető.

Mint fogalmazott, a mostani hetvenhez képest 28 hellyel bővítik a bentlakásban rendelkezésre álló helyeket, ehhez képest a kérések száma eléri a 170-et. Az illetékes szerint a munkalehetőségek ahogy csökkennek, a szülők anyagi helyzete is egyre jobban korlátozódik. Így, amikor csíkszeredai középiskolába felvételizik sikeresen egy vidéki diák, feltevődik a tanulmányok finanszírozásának kérdése. „Mivel hozzánk még nincsen felvételi, az anyagi körülmények alapján kerülnek be a gyerekek” – említette Balázs. Elmondta, ehhez a szülőktől kérik a megfelelő iratokat, emellett elvégzik a saját kis ankétjukat is. Hiszen több olyan eset van, hogy a gyereket a családon belül is segíteni tudják.

„Az otthonban lakók egyetlen, úgymond hozzájárulása a tanulás. Idén négyen érettségiztek, mindannyiuknak sikerült a vizsga” – részletezte a házvezető. Hozzátette, a nyári vakáció alatt sem állt meg az élet az otthonban. Igyekeztek minél jobb programokat szervezni, ilyen volt például a már hagyománynak örvendő, negyedévenként sorra kerülő Szent Kamill-lelkigyakorlat, melyen általában a bentlakók szülei is részt vesznek. Mivel a családokban a legtöbb problémát a szenvedélybetegségek okozzák, a négynapos együttlét során szakemberek próbálják kezelni ezeket a helyzeteket.

A házvezető az otthon udvarán épülő Mária-kertről is beszélt. Kifejtette, a munkálatok jó ütemben haladnak, hiszen a tereprendezést sikerült befejezni. Ezúton is köszönetét fejezte ki Borsodi Zoltánnak, Raffain Endre tusnádi polgármesternek, Kurkó Gyárfásnak és Ráduly Sándornak az építkezésben nyújtott segítségért, illetve mindazoknak, akik bármilyen módon részt vettek az eddigi folyamatban.

Megtudtuk, új közösségi terme is lesz az otthonnak, az udvaron található csűrt alakítják át erre a célra. Gőzerővel zajlanak ugyanakkor a téli eltevések, a nyersanyagot erre a diákok által megművelt zöldséges kertből biztosítják. Emellett a téli hónapokra szánt tűzifa egy részét is sikerült beszereznie a létesítménynek, ám a rendelkezésre álló mennyiség még mindig nem elég.

„Harmadik tanévünket kezdjük. Úgy gondolom, az első év nehézségei után jó úton haladunk. A kamaszok, ugyebár állandóan lázadoznak, keresik önmagukat. Itt azt a nyugodt körülményt, azt a közösséget kapják meg, ahol épülni és fejlődni tudnak” – nyomatékosított a nevelőközpont szerepével kapcsolatban Balázs Melinda Erzsébet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 09., kedd

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)

Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)
2026. június 09., kedd

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal

Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal
2026. június 09., kedd

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben

Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat

Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat
2026. június 09., kedd

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram, fontos újdonságot jelentettek be

Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram,  fontos újdonságot jelentettek be
2026. június 09., kedd

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket

Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik

Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik
2026. június 09., kedd

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat

Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat
2026. június 09., kedd

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat

Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat
Hirdetés