Omladozó falú iskolát is láttak

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Hargita megyében az óvodaépületek esetében a legrosszabb az egészségügyi működési engedélyek helyzete, a leggyakoribb ok pedig, amiért nem kapják meg az engedélyt, a vezetékes ivóvíz és a csatornázás hiánya – derül ki a megyei népegészségügyi igazgatóság jelentéséből.

R. Kiss Edit

2013. szeptember 24., 18:562013. szeptember 24., 18:56

2013. szeptember 24., 19:122013. szeptember 24., 19:12

Részletes jelentést készített a prefektusi kollégium keddi ülésére a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője, Tar Gyöngyi a tanintézetekben lezajlott ellenőrzéseik eredményéről, illetve az óvodák, iskolák egészségügyi működési engedélyeinek helyzetéről. Ebből kiderül, hogy bár összességében javult az egészségügyi működési engedéllyel rendelkező óvoda- és iskolaépületek aránya, az óvodák és általános iskolák esetében még van javítanivaló.

A népegészségügyi igazgatóság jelentése szerint a megyében az óvodaépületek 68,1 százaléka, az iskolaépületeknek pedig 73 százaléka rendelkezik egészségügyi működési engedéllyel. A középiskolák mind engedélyezettek. Az okok között, amiért az óvodák mintegy egyharmada és az általános iskolák közel egynegyede nem kapta meg az engedélyt, első helyen a vezetékes ivóvíz és a csatornázás hiánya szerepel. Sok helyen hiányoznak a belső illemhelyiségek, de az is előfordul, hogy hiába van vezetékes ivóvíz, az nem iható. Gyakori ok, hogy bérelt helyiségben működnek a tanintézetek, amelyek fejlesztésébe emiatt nem fektetnek be.

Leggyakoribb probléma az ivóvíz hiánya

A népegészségügyi igazgatóság munkatársai szeptember elején ellenőrzéseket végeztek a tanintézetekben. Az általuk tapasztalt problémák felsorolásában is a vezetékes ivóvíz hiánya szerepel első helyen. Ugyanakkor azt is tapasztalták, hogy az óvoda vagy iskola nem ellenőriztette le a gyerekeknek saját forrásból biztosított víz fogyaszthatóságát. Az ellenőrök láttak ki nem javított, ki nem tisztított, ki nem fertőtlenített udvari illemhelyiségeket, és megjegyzik, van, ahol már benti vécéket szereltek, de továbbra is használják a kinti, mocskos és fertőtlenítetlen illemhelyiségeket is. Egyes tanintézetekben a fűtés fémkályhákkal történik, de ezek elé szerelték védőrácsokat – jegyzik meg az ellenőrök a jelentésben, amely szerint a tej-kifli program beindulása után gondot okoz majd az élelmiszerek megfelelő tárolása. A népegészségügyi jelentés szerint a tanintézetek nagy részében az évkezdést előkészítő munkálatokat az utolsó napokban – sőt, van, ahol az iskolakezdés után – végezték el.

Az ellenőrök egy intézményben függesztették fel ideiglenesen a tevékenységet, megítélésük szerint a románandrásfalvi óvodában és iskolában a megrepedt falak veszélyesek a gyerekekre, a falak mellett pedig az ajtók, ablakok fája tönkrement, lyukas a padló, repedtek, betörtek az ablakok, nem javították meg a kályhákat. Továbbá lehetséges veszélyeket rejt a népegészségügyi ellenőrök szerint a gyergyószentmiklósi Pitypang óvoda több épülete, a kászonjakabfalvi óvoda és iskola, illetve a kászonfeltízi iskolaépület is. Az ellenőrök szerint Kászonjakabfalván rossz állapotban van a tanintézetnek otthont adó épület, amelyen nem folytatták a tavalyi ideiglenes bezárás után vállalt javításokat, Kászonfeltízen pedig a repedt és átázó plafon miatt ítélték esetlegesen veszélyesnek az épületet. A népegészségügyi igazgatóság jelentése szerint a tapasztalt hiányosságokat jelezték az illetékeseknek, elrendelték helyreállításukat, és ismételten ellenőrizni fogják a problémás tanintézeteket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 18., vasárnap

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson

Dr. Bíró Levente tüdőgyógyász A leggyakoribb légúti betegségek megelőzése címmel tart előadást Gyergyószentmiklóson.

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban

Tájékoztató megbeszélésre hívja a lakosságot Gyergyóalfalu községvezetése az autópálya-beruházással kapcsolatban. Az esemény január 22-én, csütörtökön 12 órára van meghirdetve a helyi kultúrház színháztermébe.

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban
2026. január 15., csütörtök

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója

Noha hosszú sorok nem alakultak ki, folyamatos a forgalom a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal adóosztályának pénztáránál. Január 15-től lehet befizetni a 2026-os évi helyi adókat.

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója
2026. január 15., csütörtök

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját

Idén is ünnepi gálaműsorral köszöntik a Magyar Kultúra Napját a Gyergyói-medencében. Az eseménynek ezúttal a ditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház ad otthont január 18-án, vasárnap 18 órától.

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson

Idén is folytatják a Tarisznyás-estek sorozatát Gyergyószentmiklósón a Tarisznyás Márton Múzeumban.

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson
2026. január 10., szombat

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?

Gyergyószentmiklós viseli Magyarország külhoni ifjúsági fővárosa címet idén, amelyet Cegléd testvérvárossal párban nyert el. A kitüntetéssel járó 100 millió forintos támogatás konkrét fejlesztéseket hoz: például ifjúsági központ épül.

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?
2026. január 07., szerda

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve

Súlyos tűzesethez riasztották a tűzoltókat: Salamáson lángra kapott a helyi rendőrőrs épülete. A tűz az épület tetőszerkezetét és a manzárdot érinti, mintegy 200 négyzetméteres felületen.

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve
Hirdetés
2026. január 07., szerda

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok

Egy lángoló mezőgazdasági épülethez riasztották szerdán reggel a tűzoltókat Gyergyóremetére: egy nagyméretű istálló gyulladt ki egy farmon. Szerencsére sem emberi sérülés nem történt, sem állatokban nem esett kár.

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok
2026. január 06., kedd

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson

A lakosság kisebb arányban volt jó adófizető, a cégeknél viszont jelentős adósságcsökkenés történt 2025-ben Gyergyószentmiklóson. A 2026-os évre vonatkozó helyi adók és illetékek befizetése január 15-től lehetséges a városban.

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson
2026. január 04., vasárnap

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak

Turisztikai Desztináció Menedzsment alapításával tenné ismertebbé, vonzóbbá a városi és gyilkostói vendéglátóhelyeket, valamint a turisztikai kínálatot Gyergyószentmiklós. Az új évtől bevezetett idegenforgalmi illeték teremti meg ehhez az alapot.

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak
Hirdetés