Iskolatejprogram: helyi beszállítókra számítanak

Nem lesz Hargita megyében iskolakezdésre kifli és tej az óvodások és iskolások számára, a közbeszerzés ugyanis még folyamatban van. Az eljárás a megyében tovább tart, mint máshol, mert igyekeznek helyi cégeknek lehetőséget biztosítani – mutatott rá Borboly Csaba megyeitanács-elnök. A megyei önkormányzatnak közben a tavalyi iskolatejprogram nyomán alakult ki vitás ügye egy Kolozs megyei beszállítóval.

R. Kiss Edit

2013. szeptember 11., 18:062013. szeptember 11., 18:06

2013. szeptember 11., 18:152013. szeptember 11., 18:15

„Iskolakezdésre még nem lesz tej és kifli. Idén külön hirdettük meg a tejre és külön a kiflire a közbeszerzést. A cégek jelentkezési határideje a tej beszerzésének kiírására október 14., míg a kiflire október 9.” – közölte érdeklődésünkre az óvodások és kisiskolások számára tejet és kiflit biztosító program helyzetéről Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. A tej- és péktermék szolgáltatására vonatkozó programot ismét a megyei önkormányzatok kell megszervezzék, miután tavalytól a helyi önkormányzatok már nem jelölhetik ki a beszállítókat. Amint arról cikkeztünk, annak érdekében, hogy a nagy, országos cégek mellett a helyi termelőknek ezután is esélyük maradjon a programban való részvételre, Hargita Megye Tanácsa külön közbeszerzési eljárásokat szervezett meg már tavaly is a községek, városok számára a tej és kifli szolgáltatására, és idén is 67 településre fogalmaztak meg kiírást. „Ezt csak Hargita megyében voltunk képesek megcsinálni” – mutatott rá Borboly.

Azzal kapcsolatosan, hogy iskolakezdésre miért nem zárulnak le a közbeszerzési folyamatok, a megyei önkormányzat elnöke azt mondta, figyelembe kell venni, hogy más megyékhez képest itt nem egy vagy kettő, hanem több tucat közbeszerzési eljárás zajlik, így ez tovább tart, mint máshol. „Sajnos én sem tudtam a folyamatot személyesen felügyelni, hisz az említett időszakban nem gyakorolhattam hatásköreimet” – tette hozzá az elnök a korrupcióellenes ügyészség ellene zajló kivizsgálására utalva. A késés ellenére Borboly úgy gondolja, hogy kollégái jól dolgoztak, hisz a lényeg az, hogy a gyerekek ehető és lehetőleg helyi cégtől származó terméket kapjanak. Ehhez viszont az is kell, hogy jelentkezzenek a helyi cégek a meghirdetett kiírásokra. „Most már a helyi vállalkozókon a sor, hogy odaállnak-e és tesznek-e ajánlatot, vagy sem” – hangsúlyozta a megyei önkormányzat elnöke. Úgy gondolja, a polgármesterek és az iskolaigazgatók is részt vehetnek a folyamatban, kereshetnek cégeket, amelyek jelentkezzenek a kiírásra. Akár olyan helyi cég is jelentkezhet, amelyiknek egy munkatársa van – mutatott rá az elnök.

Panaszok és panasz a panasz ellen

A kifli és tej tavalyi szállítása kapcsán alakult ki vitás ügye a Hargita megyei önkormányzatnak az egyik beszállítóval, a tordai székhelyű Farkas Trans Kft.-vel. A cég tavaly 24 Hargita megyei településre szállított tejet és kiflit, többek között Székelyudvarhelyre, Gyergyószentmiklósra, Borszékre, Korondra, Gyergyószárhegyre, Lövétére, Zetelakára, Tölgyesre, Vaslábra. Csíkszéken Gyimesközéplokra és Gyimesfelsőlokra nyerte meg a tej és kifli szállításának jogát. Borboly azt mondta, a cég tevékenységével kapcsolatosan már az előző tanév elején felmerültek panaszok. „Több esetben a szavatossági idő lejárta után szállították ki a termékeket, illetve az is megtörtént, hogy egynapos késéssel kapták meg a diákok a tízóraijukat. Volt arra is példa, hogy hatnapi adag tejet szállítottak ki egyszerre. Emellett az is megtörtént, hogy egy adott iskolához kiszállították a termékeket, ellenben a hozzá tartozó, más településrészeken található tanintézményekhez már nem jutott el a tej és kifli” – összegezte a problémákat az elnök.

A megyei önkormányzat a cég tevékenységével kapcsolatos megállapításait egy idén augusztus végén kiállított dokumentumban összegezte. Az érintett cég ezután panaszt tett le Hargita Megye Tanácsához, amelyben kifogásolja a megállapításokat, és kéri az ezeket összegző dokumentum semmissé nyilvánítását. A tordai cég panaszában azt írja, hogy a megyei önkormányzat a 2012–2013-es tanévre szóló szerződésük lejárta után állította ki a tevékenységüket kifogásoló dokumentumot, amely szerint nem teljesítették szerződéses kötelezettségeiket. Úgy vélik, tevékenységük elemzése nem volt átlátható, nem hozták tudomásukra a kifogásokat, és nem mutathatták be az álláspontjukat. A benyújtott panasz szerint a cég úgy gondolja, a szerződéses viszony elején tapasztalt problémák mind annak tudhatók be, hogy a megyei önkormányzat nem állította össze megfelelően a feladatokat tartalmazó leírást, ebben ugyanis csak a jogi személyiségű iskolák voltak megadva, és a termékek szállításakor szembesültek azzal, hogy a központi intézményekhez tartozó többi iskolához is ki kell vinniük a kiflit és tejet. Borboly a cég által leírtak kapcsán azt mondta, panaszaikat jelezték a beszállítónak is, a termékek mennyiségére és minőségére vonatkozó előírásokat pedig kormányhatározat szabja meg, ezek pedig feketén-fehéren szerepeltek a kiírásban.

A tordai cég igazgatóját is kerestük, hogy kifejtse álláspontját, azonban nem sikerült elérnünk a cég székhelyén megadott számon. Az interneten fellelhető sajtóbeszámolók szerint a cég szolgáltatásaival kapcsolatosan korábban máshol is volt kifogás, központi napilapok írtak a Bukarestbe szállított kiflijük kifogásolható minőségéről. Tavalyi Hargita megyei tevékenységéért egyébként megkapta a cég a fizetséget, amint Borboly közölte, mivel az iskolák igazolták, hogy megkapták a leszerződött terméket, kifizették a beszállítót. Kérdésünkre válaszolva az elnök még elmondta, ha egy cég tevékenységével kapcsolatosan panasz merül fel, akkor meg lehet akadályozni, hogy következő évben részt vegyen a közbeszerzési eljáráson. Ha a megyei önkormányzat által kiadandó megfelelési bizonylaton negatív visszajelzéseket fogalmaznak meg, a közbeszerzéseket szabályozó és felügyelő hatóság eltilthatja a céget a versenytárgyalásokon való részvételtől. A cég panaszával kapcsolatos jogi állásponton egyébként még dolgoznak a megyei önkormányzat jogászai – közölte Borboly Csaba.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 18., vasárnap

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson

Dr. Bíró Levente tüdőgyógyász A leggyakoribb légúti betegségek megelőzése címmel tart előadást Gyergyószentmiklóson.

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban

Tájékoztató megbeszélésre hívja a lakosságot Gyergyóalfalu községvezetése az autópálya-beruházással kapcsolatban. Az esemény január 22-én, csütörtökön 12 órára van meghirdetve a helyi kultúrház színháztermébe.

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban
2026. január 15., csütörtök

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója

Noha hosszú sorok nem alakultak ki, folyamatos a forgalom a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal adóosztályának pénztáránál. Január 15-től lehet befizetni a 2026-os évi helyi adókat.

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója
2026. január 15., csütörtök

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját

Idén is ünnepi gálaműsorral köszöntik a Magyar Kultúra Napját a Gyergyói-medencében. Az eseménynek ezúttal a ditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház ad otthont január 18-án, vasárnap 18 órától.

Gálaműsorral ünneplik Ditróban a Magyar Kultúra Napját
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson

Idén is folytatják a Tarisznyás-estek sorozatát Gyergyószentmiklósón a Tarisznyás Márton Múzeumban.

Folytatódnak a Tarisznyás estek Gyergyószentmiklóson
2026. január 10., szombat

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?

Gyergyószentmiklós viseli Magyarország külhoni ifjúsági fővárosa címet idén, amelyet Cegléd testvérvárossal párban nyert el. A kitüntetéssel járó 100 millió forintos támogatás konkrét fejlesztéseket hoz: például ifjúsági központ épül.

A fiatalok éve Gyergyóban: mit hoz az ifjúsági fővárosi cím?
2026. január 07., szerda

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve

Súlyos tűzesethez riasztották a tűzoltókat: Salamáson lángra kapott a helyi rendőrőrs épülete. A tűz az épület tetőszerkezetét és a manzárdot érinti, mintegy 200 négyzetméteres felületen.

Kigyulladt a salamási rendőrség tetőzete – frissítve
Hirdetés
2026. január 07., szerda

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok

Egy lángoló mezőgazdasági épülethez riasztották szerdán reggel a tűzoltókat Gyergyóremetére: egy nagyméretű istálló gyulladt ki egy farmon. Szerencsére sem emberi sérülés nem történt, sem állatokban nem esett kár.

Istállótűz Gyergyóremetén: mintegy 500 négyzetméteren pusztítottak a lángok
2026. január 06., kedd

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson

A lakosság kisebb arányban volt jó adófizető, a cégeknél viszont jelentős adósságcsökkenés történt 2025-ben Gyergyószentmiklóson. A 2026-os évre vonatkozó helyi adók és illetékek befizetése január 15-től lehetséges a városban.

Javuló céges, romló lakossági adófizetés Gyergyószentmiklóson
2026. január 04., vasárnap

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak

Turisztikai Desztináció Menedzsment alapításával tenné ismertebbé, vonzóbbá a városi és gyilkostói vendéglátóhelyeket, valamint a turisztikai kínálatot Gyergyószentmiklós. Az új évtől bevezetett idegenforgalmi illeték teremti meg ehhez az alapot.

A vendégek fizetnek, a város profitál: új lendületet adnának a gyergyói turizmusnak
Hirdetés