
A Hargita megyei tanintézmények közül csütörtökön elsőként a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskolához érkezett meg az almaprogram keretében kiosztandó szállítmány – derült ki a megyei önkormányzat sajtóközleményéből.
2010. május 13., 18:202010. május 13., 18:20
A jonatán almákat tartalmazó csomagokat pakoló diákoknak Kirmájer Enikő iskolaigazgató, Borboly Csaba megyei önkormányzati elnök, illetve Márton István, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kamara vezetője is segített. A nap folyamán a Márton Áron Gimnázium általános iskolásaihoz is eljutottak a csomagok, a többi Hargita megyei iskola pénteken fogja megkapni ezeket. Az almaszállítmányok hetente egyszer érkeznek majd a tanintézményekhez, és mindennap az utolsó szünetben osztják ki a kisiskolásoknak. A folyó tanévre szükséges mennyiséget a csíkmadarasi In-Com Euro Kft. szállítja, külföldről behozott gyümölccsel oldva meg az ellátást.
A tej-kifli programhoz hasonlóan – amelyet a helyi önkormányzatok hatáskörébe irányított át – a megyei tanács a környékbeli gyümölcstermesztőket szerette volna felkarolni. Az Összetartozunk szórványprogram kiterjesztésével pedig a Beszterce-Naszód megyei magyar közösség gyümölcstermesztőin is segítettek volna, de mivel a legtöbb termesztő már értékesítette készleteit, nem sikerült biztosítani olyan almát, amely megfelel a 90–130 grammos előírásnak. Az illetékesek korábban már leszögezték, az importalma ideiglenes megoldás. A következő tanévkezdésre a megyei tanács ugyancsak a Hargita megyei gyümölcstermesztőkre szeretné alapozni a program megvalósítását.
Országszerte mintegy 1,7 millió egy-nyolc osztályos diák lesz az új terv haszonélvezője, melynek célja az egészséges táplálkozási szokások kialakítása az iskolások körében. Az elképzelések szerint a tanulók naponta 0,3 lej értékben kapnak almát a már megszokott tej és kifli mellé. A megvalósításra 6,68 millió eurós keret áll rendelkezésre, ebből 4,99 millió eurót az Európai Unió, 1,66 milliót pedig a román állam biztosít. A program lebonyolítói ezúttal is a megyei önkormányzatok lesznek. Hargita megye esetében 27 772 diák szerepel a programtervezet listáján.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Mindenki magyar, aki magyarnak vallja magát, magyarul gondolkodik, álmodik és aki szeret magyarnak lenni, éljen bárhol a nagyvilágban – jelentette ki Magyar Péter a Nemzeti összetartozás napján, csütörtökön Budapesten, a Kossuth téren.
Csütörtökön délelőtt 10 és éjjel 11 óra között elsőfokú, sárga jelzésű meteorológiai riasztás van érvényben légköri instabilitás és jelentős mennyiségű záporok miatt – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A hegyimentők és a határrendészek kimentettek két eltévedt ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak át az ukrán–román határon; egyikük válságos állapotban van.
„Bűzlő” problémáról tettek panaszt a Szemerja negyed lakói a sepsiszentgyörgyi RMDSZ legutóbbi lakossági konzultációján, amely a városjáró program része. Az illetékesek rövid időn belül helyszíneltek és döntöttek.
Országszerte szünetelni fog a tanítás pénteken a pedagógusok napja alkalmából.
A két lakásán végzett házkutatás után őrizetbe vették szerda este az ügyészek Cristian Pomohaci népdalénekest.
A pünkösdi időszakot lezáró úrnapja, az oltáriszentség ünnepe a húsvétot követő hatvanadik, illetve a pünkösdvasárnap utáni tizedik napra esik. Régen szigorú munkaszüneti tilalom kötődött hozzá, például a kapálástól még a reformátusok is ódzkodtak.
Szünetelni fog a vízszolgáltatás csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Bucsin-negyedben a vízhálózaton végzett javítások miatt.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint nem lehet mindenki elégedett az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével, mert a jogszabályjavaslat „nem béremelésekről, hanem méltányosságról szól”.