
Fotó: Veres Nándor
„Itt az idő, hogy példát véve az '56-osoktól, vasárnap minél többen ott legyünk a Székelyek Nagy Menetelésén” – így buzdított Füleki Zoltán csíkszeredai önkormányzati képviselő a Kalász lakótelepi 1956-os kopjafánál tartott megemlékezésen.
2013. október 23., 16:422013. október 23., 16:42
2013. október 23., 17:102013. október 23., 17:10
Az ünnepségre szép számban gyűltek össze a csíkszeredaiak, hogy koszorúzással és főhajtással tisztelegjenek azok emléke előtt, akik 1956-ban a szabadságért életüket áldozták.
A Himnusz eléneklését követően Kelemen Csongor törzskapitány az \'56-os Vitézi Rend és az \'56-os Bajtársi Társaság nevében szólalt fel. „A pesti srácok által elindított forradalom egybekovácsolta a nemzetet, a régi kommunista rendszert félretéve a szabadságharcosok a világ legnagyobb hatalmával is szembe mertek szállni” – fogalmazott a volt politikai fogoly, majd hangsúlyozta, reméli az elkövetkező nemzedék tiszta és hű képet kap majd 1956-ról. „A cél, hogy kiderüljön az igazság. Ezt az igazságszerető népet nem lehet sokáig hitegetni, egyszer így is, úgy is kiköveteli magának az igazságot \'56-ról” – mondta.
Szilágyi Árpád, az \'56-os Vitézi Rend hadnagya Sajó Sándor Magyar kereszt című
költeményét szavalta el, majd Füleki Zoltán mondott ünnepi beszédet. „Magunkra vagyunk maradva, és magunk kell elsősorban kiállnunk szabadságunk és jövőnk érdekében” – emelte ki az önkormányzati képviselő. Szerinte fontos, hogy minél többen csatlakozzanak a Székelyek Nagy Meneteléséhez, hiszen, amint fogalmazott „az \'56-os harc folytatódik”.
Darvas Kozma József római katolikus esperes kiegyensúlyozottságra, józanságra kérte azokat, akik részt vesznek az október 27-i megmozduláson. „Nekünk nem ököllel, nem vérrel, hanem a szellem és az akarat erejével, demokratikus úton kell küzdenünk, és Isten meg fogja áldani a mi szabadságharcunkat” – mondta az egyházi képviselő.
„Csíkszereda utcáin nemcsak sétálni lehet. Javaink, házaink, otthonaink, erdeink nemcsak a saját boldogulásunkat szolgálják, hanem alkalomadtán az életünk harcterei is lehetnek, ha a szabadságunkat kell megvédeni, akár az életünk árán is” – vont párhuzamot Örkény István Budapest című egyperces novellájára Solymosi Alpár unitárius lelkész.
A megemlékezés végén a csíkszentimrei fúvószenekar kíséretével a megemlékező közösség elénekelte a székely himnuszt. Az ünnepség koszorúzással és főhajtással zárult.
Őrizetbe vett két csíkszeredai férfit a rendőrség, miután feltételezhetően alkoholt loptak egy helyi vendéglátóegység raktárából.
Kigyulladt kéményt vett észre szolgálat közben egy csíkszeredai buszsofőr, aki azonnal intézkedett és segítséget hívott Csíksomlyón.
Több lopás és lopási kísérlet is történt az elmúlt napokban Madéfalván, ahol ismeretlenek udvarokra hatoltak be, autókat próbáltak feltörni, és kisebb-nagyobb értékeket vittek el.
Ingyenes ivartalanítási programot indít a keverék és közönséges fajtájú, gazdával rendelkező kutyák számára idén április és november közötti időszakban a csíkszeredai városháza.
Modern és biztonságos körülményeket biztosító napközivé alakult át a csíkszeredai Micimackó napközi. A létesítményt több mint két és fél évig tartó építkezés után szerdán avatták fel.
Halálos kimenetelű baleset történt Csíkszentmihálynál szerda délelőtt – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Az idei általános tavaszi nagytakarítás Csíkszeredában április 20-án kezdődik és a várhatóan három hét alatt lezajló városszépítő akció a település minden közterületét, utcáját, járdáját érinteni.
A megszokott módon áprilisban is lehetőséget adnak a csíkszeredai kórházban a szülőszoba-látogatásra a gyermeket váró párok számára. Az eseményen a kórház szakemberei ismertetik a legfontosabb tudnivalókat.
Nem lesznek ugyan egyelőre elbocsátások a csíkszeredai városházán, viszont átszervezésre lesz szükség ahhoz, hogy eleget tegyenek a februárban megjelent közigazgatási reform előírásainak, amely költségcsökkentésre kötelezi az önkormányzatokat.
Elérhetővé váltak a Csíki Trans autóbuszjáratai a Google Térképen, így már az alkalmazásban is megtervezhetik utazásaikat az Csíkszeredában utazók.
szóljon hozzá!