Az iskola része marad az előkészítő osztály

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Döntést hozott a kormány az előkészítő osztályoknak az iskola kötelékében való megmaradásáról. A diákokat továbbra is tanítók fogják tanítani, a szülők viszont választhatnak, hogy ha lehetőség van rá, akkor az óvoda vagy az iskola épületében induljon az előkészítő osztály.

R. Kiss Edit

2013. január 31., 16:592013. január 31., 16:59

2013. január 31., 19:092013. január 31., 19:09

Véget vetett az előkészítő osztályokkal kapcsolatos, a korábbi nyilatkozatok által generált bizonytalan helyzetnek szerdai döntésével a kormány. Remus Pricopie oktatási miniszter a kormányülés után azt nyilatkozta, két döntést hoztak az előkészítő osztályokkal kapcsolatosan: az egyik, hogy az előkészítő osztály a kötelező iskolai oktatás része marad, hatéves kortól kezdődően, a másik pedig, hogy a helyét illetően az előkészítő osztály az óvodákban és az iskolákban is lehet, de ugyanazon tanterv szerint zajlik majd az oktatás, és mindkét helyszínen tanító oktatja a gyerekeket.

A jelenlegi tanévben az előkészítő osztályok 86 százaléka az iskolákban, 13 százaléka pedig az óvodákban működik – közölte a miniszter. Hozzátette, idén is mindkét intézményben lehetnek előkészítők, de a helyszínek kiválasztásában sokkal jobban együtt akarnak működni a szülőkkel. Ezért március 31-ig ki fogják kérni a szülők véleményét arról, hogy szerintük hogyan kellene megszervezni az előkészítő osztályokat. Ezt követően az iskolák, a tanfelügyelőségek a helyhatóságokkal lefolytatott párbeszéd nyomán megvizsgálják, hogy a szülők igényeit milyen mértékben lehet kielégíteni – mondta a miniszter. Rámutatott, a szülők főként azért kérik az előkészítő osztálynak az óvodákban való tartását, mert ott hosszú programmal is dolgoznak. Ezért megvizsgálják annak a lehetőségét, hogyan lehetne ezt az iskolákban is megoldani.

Remus Pricopie úgy véli, mivel az előkészítők osztályait az esetek többségben csak a kicsik használják, ott is meg lehetne oldani a délutáni foglalkozásokat. A miniszter közölte, március 31-ig jóváhagyják a beiratkozási szabályokat. Tisztázta, azok a gyerekek, akik bár tavaly szeptemberben betöltötték a hatodik évüket, de szüleik nem adták őket előkészítő osztályba, következő tanévtől kötelező módon első osztályba kell beiratkozzanak.

Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője a kormányzati döntés kapcsán elmondta, várják annak írásos formában való megjelenését, valamint a beiratkozás módszertanának kiadását is. A szülők igényeinek felmérésére egy kérdőívet szerkesztenek majd, amit az óvónők fognak kiosztani – közölte a főtanfelügyelő. Arról, hogy a szülők idén véleményt nyilváníthatnak az osztály indulásnak helyszínéről, a főtanfelügyelő azt mondta, sok településen nincs sok választási lehetőség, és attól függ az, hogy hol indul az előkészítő osztály, hogy hol van hely.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

A részvételi aránnyal matekoznak Gyergyóban: kinek mi kedvez?

Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.

A részvételi aránnyal matekoznak Gyergyóban: kinek mi kedvez?
2025. május 16., péntek

Egyik mentőből a másikba került a beteg, miután összeütköztek egy furgonnal

Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.

Egyik mentőből a másikba került a beteg, miután összeütköztek egy furgonnal
2025. május 16., péntek

Összefoglalták, hogy mire készülnek hétfőtől Gyergyószentmiklóson

A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.

Összefoglalták, hogy mire készülnek hétfőtől Gyergyószentmiklóson
2025. május 15., csütörtök

Összefognak a gyergyószentmiklósiak a ritka betegséggel küzdő Ilonáért

A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.

Összefognak a gyergyószentmiklósiak a ritka betegséggel küzdő Ilonáért
2025. május 14., szerda

Új sportbázist avattak Borszéken

Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.

Új sportbázist avattak Borszéken
Új sportbázist avattak Borszéken
2025. május 14., szerda

Új sportbázist avattak Borszéken

2025. május 13., kedd

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit

Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit
2025. május 13., kedd

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra

Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra
2025. május 13., kedd

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában

Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

2025. május 11., vasárnap

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson

Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson