Amikor van pénz és szándék, de mégsem lehet aszfaltozni

Egyelőre nem lehet tudni, mikor lesz leaszfaltozva a Csíkszereda északi szélén épített taplocai elkerülőút. Egy éve kezdődött a terület telekkönyvezési folyamata, amelyet az érintettek szerint szándékosan késleltetnek.

Kovács Attila

2016. június 14., 11:122016. június 14., 11:12

Tavaly ősszel a csíkszeredai városvezetés abban bízott, hogy idén tavasszal le lehet aszfaltozni a Rét és Forrás utcákat is tehermentesíteni hivatott kerülőutat. A pénz megvan rá, a kivitelező is, viszont az út által elfoglalt terület tagosítása és telekkönyvezése elakadt. Az egy éve elkezdett folyamatnak egyelőre részeredményei vannak, hogy mikor lesz vége, azt senki sem tudta megmondani.

Az útépítéshez magántulajdonosoktól sajátított ki területeket a város, a parcellákat tagosítani kell és parcellázási tervek elkészítésére is szükség van azelőtt, hogy a területet a város nevére telekkönyveztessék. Rákossy Botond József, a terveket készítő vállalkozás igazgatója szerint a Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlannyilvántartási Hivatal (OCPI) szándékosan késlelteti a befejezést, és normális ember számára fel nem fogható kifogásokat emelt az elkészült tervekkel kapcsolatban.

„A terelőút öt-hat dűlőt is érint, ezek esetében mind parcellázási terveket kell készíteni. Úgy gondoltuk, az egyszerűbbeket adjuk le először, mert biztos lesznek bonyodalmak” − említette Rákossy. Jól sejtették, az egyik terv elutasításának egyik oka két parcella közötti hajszálnyi átfedés volt, ami a területre átszámítva 0,04 négyzetmétert jelent. Csíkszereda és Csíkpálfalva közigazgatási határainál pedig két centiméteres eltérés jelent meg. „Ahogy a terelőutat metszettük a parcellázási tervekkel, létrejött egy új pont a digitális térképen, de kerekítés miatt, mivel centiméterrel dolgozunk, van egy enyhe eltérés a régi egyenes vonal, és az új között. Innen származik az egész. Az egyik parcellázási terv eljutott a telekkönyvhöz, de három hete ott áll, nem értem, hogy mire várnak” − magyarázta a szakember.

Sorin Truţă, az OCPI igazgatója kérdésünkre azt mondta, van ugyan út a területen, de a kisajátítás nincs befejezve. „Két parcellázási terv készült eddig, amelyeket benyújtottak hozzánk jóváhagyásra. Az átvételkor megállapítottuk, hogy a parcellázási tervekben az elkerülő út is megjelenik. Helyszíni szemlét tartottunk, ahol a polgármesteri hivatal és a terv készítői is megjelentek, és elmagyarázták, hogy a parcellázási terv éppen azért készül, hogy a kisajátítást meg lehessen ejteni az út építése érdekében. Az ellenőrzési jegyzőkönyvben megjegyeztük, hogy nem tartották be a 2010. évi 255-ös törvény előírásait, mert először a kisajátítást kellett volna befejezni, és miután van építési engedély, és a terület a kisajátítást végző hivatal tulajdonába kerül, lehetett volna az utat megépíteni” − magyarázta. Az igazgató szerint egyik parcellázási tervet elfogadták, és ez telekkönyvezés előtt áll, a másikat, amely a pálfalvi határt is érinti, azért nem fogadták el, mert javításra van szükség, két parcella között nem lehet átfedés. ,,Nem lehet két határ a két parcella között” – érvelt.

Rákossy azt is elmondta, a közigazgatási határnál észlelt két centiméteres eltérést kijavítják, és reménykednek, hogy azt a tervet, amely telekkönyvezésre vár, most valóban nem utasítják vissza. „Bár a veszély fennáll, hogy valamely tulajdonos birtoklevele hibásan van kitöltve, esetleg egy néven nincs ékezet” − tette hozzá.

Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester sem tudja, hogy mikor kerülhet pont a folyamat végére, és ő is rosszindulatú akadályoztatást lát az ügyben. A tavaly aláírt kivitelezési szerződés szerint az elkerülő út aszfaltozását a helybeli ING Service cég végzi el, ennek költsége 4 millió 706 ezer lej. A több mint 3 kilométer hosszúságú, két szakaszból álló út alapozására, kövezésére és a hidak megépítésére eddig 4,2 millió lejt költött a város.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 04., szombat

Van, aki forgalomból kivont autóval, és van, aki ittasan vezet

Két közlekedési kihágás ügyében indított büntetőeljárást a rendőrség pénteken Hargita megyében.

Van, aki forgalomból kivont autóval, és van, aki ittasan vezet
Hirdetés
2026. július 04., szombat

A főtéri tánccal elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja

Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.

A főtéri tánccal elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja
2026. július 03., péntek

Idén még nem nyílik meg a bölcsőde Csíkszentsimonban

Noha jó ütemben dolgozik az építő és egy hónapon belül várhatóan befejezi a munkát, az ősszel kezdődő tanévben még nem tud gyermekeket fogadni a Csíkszentsimonban épülő bölcsőde. Számos tennivaló van még addig.

Idén még nem nyílik meg a bölcsőde Csíkszentsimonban
2026. július 03., péntek

Elvégezték az első robotsebészeti műtéteket Csíkszeredában

Kevesebb vérveszteség, kisebb megterhelés és pontosabb beavatkozások – alig néhány héttel a Da Vinci-robot üzembe helyezése után már rendszeresen alkalmazzák a rendszert a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban.

Elvégezték az első robotsebészeti műtéteket Csíkszeredában
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Útlezárásokra kell számítani szombaton Csíkszeredában az Ezer Székely Leány Napja miatt

Az Ezer Székely Leány Napja biztonságos lebonyolítása érdekében ideiglenes útlezárásokra kell számítani július 4-én, szombaton Csíkszeredában.

Útlezárásokra kell számítani szombaton Csíkszeredában az Ezer Székely Leány Napja miatt
2026. július 02., csütörtök

Vérnyomok vezettek a több mint négyszázkilós medve teteméhez

Elpusztult az a nagyméretű medve, amely egy hónapja jószágokat pusztított Balánbányán, és csütörtök hajnalban ismét visszatért egy portára. A vadászok rálőttek az agresszív állatra, amely elmenekült, de reggel a vérnyomok alapján megtalálták a tetemét.

Vérnyomok vezettek a több mint négyszázkilós medve teteméhez
2026. július 01., szerda

Közeleg az Ezer Székely Leány Napja, forgalomkorlátozásokra figyelmeztetnek a szervezők

Szombaton tartják Csíkszeredában az Ezer Székely Leány Napját. A hagyományőrző rendezvényt a Székely Népviselet Napja előzi meg, a szervezők pedig több forgalomkorlátozásra és biztonsági előírásokra hívják fel a figyelmet.

Közeleg az Ezer Székely Leány Napja, forgalomkorlátozásokra figyelmeztetnek a szervezők
Hirdetés
2026. június 30., kedd

A pozsonyi csata hőseire emlékeznek Csíkcsomortánban

A pozsonyi csata 1119. évfordulójára megemlékező ünnepséget tartanak pénteken 17 órától Csíkcsomortánban, a Kárpátok Őre emlékműnél.

A pozsonyi csata hőseire emlékeznek Csíkcsomortánban
2026. június 29., hétfő

Kivitelező lesz, de támogatás is kell a büdösfürdői beruházáshoz

Lezárult a közbeszerzési eljárás a Büdösfürdőre tervezett víz- és csatornahálózat kivitelezése érdekében a Csíkszentkirályhoz tartozó területet illetően. A munkálatok elkezdéséhez viszont a finanszírozás is szükséges.

Kivitelező lesz, de támogatás is kell a büdösfürdői beruházáshoz
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
Hirdetés