A mézlovagok is felvonulnak a csíkszeredai mézfesztiválon

Első alkalommal szerveznek mézfesztivált Csíkszeredában. Az október első hétvégéjén sorra kerülő rendezvény célja elsősorban a méz és méhtermékek megismertetése a nagyközönséggel.

Létai Tibor

2012. szeptember 24., 15:342012. szeptember 24., 15:34

2012. szeptember 24., 16:122012. szeptember 24., 16:12


A Hargita Megyei Méhészegyesület és a Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete szervezésében október 6-án és 7-én kerül megrendezésre Csíkszeredában a Szabadság téren az első Mézfesztivál és vásár. A méhészek számára összesen húsz stand lesz felállítva, ahol az érdeklődők megkóstolhatják a különböző mézfajtákat.

Az ünnepélyes megnyitó szombat reggel fél tízkor kezdődik a kaposvári, zalaegerszegi, székelyudvarhelyi és csíkszeredai mézlovagok felvonulásával a Szabadság térről a Millenniumi templomba, ahol mézszentelés lesz. A mézlovagok innen a Vár térre vonulnak, ahol Csíkszereda polgármestere, Ráduly Róbert Kálmán köszönti a méhészeket, akik a Temesvári sugárúton vonulnak vissza a Szabadság térre, ahol pedig Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke fogadja a méhészeket, majd megnyitja a vásárt. A felállított színpadon fellép a Méhecske óvoda csoportja és a zsögödi Harom néptáncegyüttes. 15 órától előadások keretében Méz és egyéb méhtermékek ismertetése következik. Vasárnap a gyermekek számára különböző vetélkedőket – rajz, ének, vers, mesemondás – tartanak, valamint mézkóstoló versenyt felnőtteknek.

„A rendezvényből szeretnénk hagyományt teremteni” – tájékoztatta portálunkat Lázár Tibor. A Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke kifejtette: elsősorban a fogyasztókat szeretnék megszólítani, azzal a céllal, hogy egyre nagyobb körben megszerettessék az emberekkel a mézet és a különböző méhtermékeket. Megtudtuk: a programokon keresztül a gyerekekre fektetik a fő hangsúlyt, biztatva a következő nemzedéket egy egészségesebb táplálkozásra. A nyugat-európai államokban az egy főre jutó átlag mézfogyasztás 2,5 kilogramm, míg Romániában csak 0,4 kilogramm. A mézfajták ismertetésével ezt az arányt szeretnék növelni – magyarázta a szakember. Ugyanakkor felhívta a figyelmet: ha az emberek többet költenének méhtermékekre, akkor kevesebb gyógyszert kellene vásárolni.

Gyenge évet zártak a méhészek

Méhészetileg gyenge évet zártak idén a méhészek, melynek egyik oka a téli méhpusztulás, majd a nyári rendkívüli szárazság – tudtuk meg Lázár Tibortól. Elmondta, az aszály miatt a virágok túl gyorsan elnyíltak, nem volt idejük hosszabb virágzásra, mely által több nektárt adtak volna a méheknek. Az idei méztermés 30 százaléka az átlagnak. Nagyobb nektárhozama egyedül a napraforgónak volt, ami a vándorméhészeknek kedvezett. Megtudtuk: a téli méhállomány-pusztulás, a nyáron valamelyest regenerálódott, viszont az augusztusi szárazság nem kedvezett a családok utófejlődésének. Ez problémát okozhat, ha túl hosszúra nyúlik a tél – hívta fel a figyelmet Lázár.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt
2025. július 11., péntek

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani

Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók