Hirdetés
Hirdetés

Covid-igazolványhoz kötnék az egyetemekre való bejárást

A Rektorok Országos Tanácsa azt szeretné, ha Covid-igazolványhoz kötnék az egyetemekre való bejárást •  Fotó: Haáz Vince

A Rektorok Országos Tanácsa azt szeretné, ha Covid-igazolványhoz kötnék az egyetemekre való bejárást

Fotó: Haáz Vince

Ezután csak a Covid-igazolvánnyal rendelkező hallgatók járhassanak be személyesen az egyetemek épületeibe – fogalmazták meg kérésüket az egyetemek vezetői a hétvégén tartott Rektorok Országos Tanácsának (CNR) konferenciáján. A CNR fel is kérte a kormányt, hogy módosítsa ennek értelmében a hatályos jogszabályokat. A Sapientia EMTE és a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ vezetői közölték, ha országos stratégia lesz belőle, akkor alkalmazkodnak az elvárásokhoz.

Hajnal Csilla

2021. október 12., 20:102021. október 12., 20:10

2021. október 13., 11:452021. október 13., 11:45

A Rektorok Országos Tanácsa (CNR) az október 8–10. között Brassóban tartott tanácskozásán a hazai felsőoktatás és kutatás minőségének, illetve versenyképességének javítását célzó intézkedéseket fogadott el. Ugyanezen az ülésen fogalmazták meg álláspontjukat is, miszerint

előterjesztik a kormánynak, hogy a hallgatók csak az uniós digitális Covid-igazolvány birtokában léphessenek be az egyetemek épületébe.

A CNR fel is kérte a kormányt, hogy módosítsa ennek értelmében a hatályos jogszabályokat – közölte az Agerpres hírügynökség a CNR tájékoztatását. A szigorítás nem érintené azokat a hallgatókat, akik egészségügyi okokból nem kaphatták meg a koronavírus elleni oltást.

A rektorok emellett az egyetemek költségvetésének kiegészítését is kérték a kormánytól, tekintettel a minimálbér január elsejei emelkedésére és a közüzemi szolgáltatások drágulására.

Állásfoglalásuk szerint az oktatási minisztériumnak a kutatásra szánt összegeket is növelni kellene. A Rektorok Országos Tanácsa arra is felkéri a hallgatói szervezeteket, hogy járuljanak hozzá az egyetemeken beoltott hallgatók helyzetének rendszeres aktualizálásához.

Hirdetés

A hétvégi rektori konferencián született Covid-igazolvánnyal kapcsolatos állásfoglalásról Tonk Mártont, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektorát kérdeztük.

Idézet
Nem voltunk jelen ezen a rendezvényen a hétvégén, de nyilván, ha ez lesz az országos stratégia, akkor alkalmazkodunk. A járványhelyzet erősödésével a Sapientia egyetem soron következő testületi ülésén az egyetem vezetőtanácsa is foglalkozni fog azzal, hogy az eddigi rendelkezéseinket milyen értelemben módosítsuk, ha kell. Jelenleg nálunk az érvényes, hogy az oktatási folyamathoz nem kell védettségi igazolvány, csak a kiegészítő szolgáltatásokhoz – bentlakáshoz, menzához kérünk

– foglalta össze Tonk Márton. Hozzátette, az országos szabályt, amelyet a két minisztérium hozott, a Sapientia is alkalmazza, azaz ha koronavírusos beteg van egy évfolyamon, akkor a beteget és az oltatlanokat áthelyezik online tanrendbe. Volt már olyan évfolyam a marosvásárhelyi karon, ahol a beteget és a beoltatlanokat haza kellett küldeni, és az utóbbiak a nyolcadik napon negatív koronavírus-teszttel jöhettek vissza. Ugyanakkor

magas az átoltottság a Sapientián,

tehát olyan sokan nem esnek bele ebbe a szórásba, ha haza kell küldeni az oltatlanokat – fűzte hozzá a rektor. Egyetemi szinten, ahol 200 főállású oktató és mintegy 2300 diák van – hallgatókat, oktatókat beleértve – hetven százalék fölötti az átoltottság. Karonként eltér egy kicsit, hiszen Kolozsváron a legmagasabb, itt 90 százalék körüli, utána Marosvásárhely és Csíkszereda következik, de az elmúlt időszakban a csíkszeredai hallgatók is szép számban oltatták be magukat – számolt be a Székelyhonnak Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora.

A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) vezetője, Ilyés Ferenc szerint jogos lépés a rektorokat tömörítő testület állásfoglalása, és a Covid-igazolványhoz kötött belépés szabálya alól a székelyudvarhelyi egyetem sem lesz kivétel, ha arra kerül a sor.

Jelenleg a településre vonatkozó szabályokhoz kell alkalmazkodnia az intézménynek.

„Jogos ez a lépés, ez egy nagy kommunikációs kérdés az oltottak és nem oltottak között. Az egyetemek szokták általában a leghamarabb bevezetni a forradalmat, az újításokat, és mivel ők mozgatják az új értelmiséget, ez nevelő hatással kell legyen a társadalomra, tehát teljesen jogos lépés. Ez alól mi sem tudunk kivétel lenni, igazodni fogunk ehhez, ha kell, de még nagy kérdés az, hogy miként lehet ehhez a hétköznapokban igazodni” – fejtette ki Ilyés Ferenc.

Mint hozzátette, az egyetem vezetősége is szorgalmazta a diákjainak és kollégáinak, hogy az oltás a megoldás. Többségében mind 25 fő alatti foglalkozásokat szerveznek, tehát másként tudják szervezni az oktatást, mint ott, ahol nagyobb számú csoportok vannak. Jelenleg is hibrid-oktatás folyik a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban, vagyis vannak kontakt-foglalkozások és online foglalkozások egyaránt. A magyarországi oktatók többsége nem tud vagy nem mer átjönni a határon, így online órák is zajlanak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 04., szombat

A főtéri tánccal elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja

Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.

A főtéri tánccal elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során

Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során
2026. július 03., péntek

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során

Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során
2026. július 03., péntek

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették

Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma

Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma
2026. július 03., péntek

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek

Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek
2026. július 03., péntek

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén

A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán

Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán
2026. július 03., péntek

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt

Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt
2026. július 03., péntek

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára

Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára
Hirdetés