Fotó: Boda L. Gergely
A Demokrata-Liberális Párt (PDL) képviselője, Ştefan Pirpiliu tavaly benyújtott, a koldulás büntetését célzó törvénytervezetére reagált Smaranda Enache, a Pro Európa Liga (PEL) társelnöke múlt szerdán tartott sajtótájékoztatóján. A PEL vezetője képtelenségnek tartja a tervezetet, szerinte a megelőzésre, és nem a büntetésre kellene fektetni a hangsúlyt.
2012. január 16., 13:552012. január 16., 13:55
2012. január 16., 17:342012. január 16., 17:34
A 2011 decemberében beiktatott jogszabálytervezet értelmében a koldulókat hat hónaptól két évig terjedő börtönbüntetéssel, az adakozókat pedig 300-600 lejes pénzbírsággal sújtanák. A koldulás visszaszorításáért több intézkedést is hoztak az elmúlt években Romániában, ugyanis a hatóságok úgy vélik: a kéregetők rontják az országképet.
A demokrata-liberális honatya javaslata szerint koldusnak számít az, aki nyilvánosan anyagi segítséget kér másoktól, és koldulásnak nevezik azt a tevékenységet, amely során kéregetéssel a megélhetéshez szükséges pénzt gyűjti össze az érintett.
Smaranda Enache emberjogi aktivista azonban úgy véli: a törvényjavaslat csupán egy újabb propagandaakció, amelyből a Demokrata-Liberális Párt politikai tőkét kovácsolna,ezzel szeretné megnyerni a Nagy-Románia Párt szavazóit.
„A törvénytervezet egyszerűen képtelenség. A benne foglaltak szerint hat hónaptól két évig terjedő börtönbüntetéssel sújtanák a koldulókat, de hol börtönöznének be ennyi embert?” – fejtette ki álláspontját Smaranda Enache, aki szerint nem a büntetésre, hanem a megelőzésre kellene fektetni a hangsúlyt. „Nem állunk a szervezett koldulás pártján, mert az bűncselekmény, de úgy vélem, a koldulást nem lehet kiiktatni hatékony nevelés, oktatás nélkül” – tette hozzá a PEL vezetője.
A tervezetben továbbá az is szerepel, hogy a koldulással összegyűjtött pénzt a hatóságok képviselői elkobozhatják. A törvény alkalmazását – amennyiben megszavazzák – a közrendért felelős hatóságoknak kellene biztosítaniuk.
Smaranda Enache szerint a törtvénytervezet azért is képtelenség, mert számos alapítvány, egyesület illetve különböző keresztény vagy segélyszervezetek is gyakorolják a nyilvános helyen történő anyagi segítségkérést. „A javaslat szerint koldus, aki a nyilvánosságtól anyagi segítséget kér, továbbá 300-600 lejes bírsággal kell büntetni az adakozókat is. Ezek szerint tehát ezeket a segélyszervezeteket és a nekik adakozókat is meg kellene büntetni?” – tette fel a szónoki kérdést Smaranda Enache.
Az ügyészek kérésére a legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte Horațiu Potra fogdában vagy házi őrizetben lévő zsoldosainak a szabadlábra helyezését.
Eladó Székelyudvarhely egyik legvidámabb helye, a Park Hjump trambulinpark!
Az országos szinten lezajlott elektromos iskolabuszok beszerzése jelentős vitákat eredményezett az árkülönbségek miatt, sokan túlárazást bizonygatnak. A székelyföldi megyék is részesültek a programból, megnéztük, hol mennyit fizettek a járművekért.
Megtörténhet, hogy mégsem tereli jogi útra a bérpótlékcsökkentések ügyét a Sanitas szakszervezet, ugyanis az egészségügyi minisztérium képviselőivel folytatott megbeszélésen ígéretet kaptak arra, hogy a szaktárca orvosolni fogja a helyzetet.
A Magyar Református Szeretetszolgálat 26 millió forinttal segíti a székelyföldi árvízkárosultakat. A támogatás jelentős része Parajdra, egyötöde pedig Nagyborosnyóra jut.
A gazdasági minisztérium a bírósághoz fordult, amiért az Országos Sóipari Társaság (Salrom) részvényeseinek közgyűlése megtagadta a vállalat igazgatótanácsi tagjainak menesztését – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Radu Miruță.
A román légierő „az elrettentés és a védelem egyik erőssége az észak-atlanti szövetség keleti szárnyán” – állítja a védelmi minisztérium.
Őrizetbe vette csütörtökön a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Radu Cristian mangaliai polgármestert, akit ötrendbeli – egy esetben folytatólagosan elkövetett – hivatali vesztegetés elfogadásával és pénzmosással gyanúsítanak.
Egy személyautó beszorult egy kamion pótkocsija alá Segesvár kijáratánál csütörtök délután. A Maros megyei tűzoltóság beavatkozására volt szükség a jármű kimentéséhez.
Jóváhagyott a kormány csütörtöki ülésén egy határozatot, amely szerint lakást utalnak ki Traian Băsescu volt államfő számára.
szóljon hozzá!