
Csíkpálfalva templomát nemrég újították fel, új oltárt is kapott
Fotó: Gábos Albin
A Biblia szerint a Jézus híveit addig tűzzel-vassal üldöző Saul e napon tért meg, és vette fel a Pál nevet. Háromszéken ezért Pál fordulójának is nevezik. Manapság sokan emlegetik arra a jelenségre utalva, amikor valamely politikus, csakhogy a tűz közelében maradhasson, homlokegyenest szembemegy saját korábbi nézeteivel. Mivel Saul megtérése a damaszkuszi úton történt, ezért azt is szokták mondani: „nagy a forgalom a damaszkuszi úton”.
2023. január 25., 08:002023. január 25., 08:00
Főleg időjárás- és termésjóslás kötődik e naphoz. A legismertebb regula szerint: „Ha Pál fordul köddel, az ember meghal döggel.” Vagyis
ha ma tiszta, napfényes idő dominál, akkor bő lesz a termés, a jószág, az ember jó egészségnek örvend;
ha viszont ködös napra virradunk, vagy nedves szél fúj, az ember és az állat egyaránt veszélynek lesz kitéve az előttünk álló évben.
Igaz, ezt főleg azon időkben vették komolyan, amikor pestis- és kolera-járványok tizedelték a népet. Felcsőcsernátoni születésű jeles történészünk, Bod Péter (1712–1769) ezt csak a tudatlan emberekre jellemző hiedelemnek tartotta, mondván, „dies criticus”, azaz
Az egyszerű emberek azonban nem nagyon törődtek a tudósok bölcseleteivel, ők időben igyekeztek megfejteni a jó termés, illetve a munkavégzéshez elengedhetetlen egészség titkát. Annál is inkább, mert
Náluk a regula a „ha fényes Pál, gazdag lesz a nyár” formában őrződött meg, míg a varsági asszonyok úgy fogalmaztak: „ha szép napos időt hozott Pál, minden termés szépen áll”. Sóvidéken azt mondták, „Pál, ha világos, sok gyermek születik, lesz egészséges, új nemzedék”.
Bosnyák Sándor a Gyimesekben jegyezte le, hogy a földben telelő állatok ezen a napon megfordulnak: „A régiek úgy tartották, hogy Pálfordulókor, milyen állatok a fődbe vannak, hogy ott telelnek, akkor akik fejvel befelé vannak. Akkor fordulnak kifelé, hogy jöjjenek a felszín felé.” Háromszéken strófákba öntötték a regulát:
Ha fényes Szent Pál,
Minden termés szépen áll.
Ha Pál fordul köddel,
Jószág hullik döggel.
Pál fordulása ha tiszta,
Bőven terem mező, puszta,
Ha szeles, jön hadakozás,
Ha ködös, sok embernek sírt ás.
Tőlünk távolabbi vidékeken pogácsát sütöttek ezen a napon, ez volt a pálpogácsa. A családtagok még nyersen kijelölték, melyik kié lesz, majd a sütés idejére mindenikbe lúdtollat szúrtak.
De nem csak jósoltak, hanem tevőlegesen is igyekeztek befolyásolni az eljövendőt, így néhol a libák fenekét megpiszkálgatták Pál napján, hogy jól tojjanak, vagy a hagymadugványos tarisznyát, a szitát fordítva akasztották vissza.
Székelyföldön a Márton Áron püspök által 1949-ben, letartóztatása előtt hat nappal felszentelt csíkpálfalvi templom emlékeztet Szent Pál apostol megtérésére, ma van a búcsúnapja. Egyes vélekedések szerint a falu nevének eredete is ide vezethető vissza, ám a helyi hagyomány más tart. „A falu valamikor a gyergyószárhegyi Lázár grófok és valószínűleg a csicsói Petki család birtokába tartozott. Az 1562–1600 közötti időszakot leszámítva a lakosság többsége Pálfalván szabad székely volt. A szájhagyomány szerint a Lázár-birtokrészt a Bíró család, tőlük pedig 1843-ban a Sánta család vásárolta meg. A Petki-birtokrész pedig a Ferenczek és a Salamonok tulajdonába került.
– olvashatjuk a község honlapján.
A falu 1567 előtt már álló fakápolnája 1843-ban leégett, de népies faragású kis faoltárát sikerült átmenteni a helyébe felhúzott kőkápolnába, amit aztán lebontani kényszerültek. (A kápolna másik ékességeként egy Árpád-kori, oszlop alakú kő szenteltvíztartót tartottak számon, ami Delnéről vagy a szomszédos Csíksomlyóról kerülhetett oda.) A jelenlegi templom építéséhez 1943-ban kezdtek hozzá, az orbaiszéki Imecsfalváról származó orgonáját 2009-ben önerőből újíttatta fel az egyházközség. Csíkpálfalva püspököt is adott a katolikus egyház panteonjába az 1605-ben született Pálfalvy János személyében, de itt született (1598-ban) az a Pálfalvi Péter ferences szerzetes is, aki 1661-ben megégett a tatárok által lángra lobbantott csíksomlyói templom padlásán.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!