Csíkpálfalva templomát nemrég újították fel, új oltárt is kapott
Fotó: Gábos Albin
A Biblia szerint a Jézus híveit addig tűzzel-vassal üldöző Saul e napon tért meg, és vette fel a Pál nevet. Háromszéken ezért Pál fordulójának is nevezik. Manapság sokan emlegetik arra a jelenségre utalva, amikor valamely politikus, csakhogy a tűz közelében maradhasson, homlokegyenest szembemegy saját korábbi nézeteivel. Mivel Saul megtérése a damaszkuszi úton történt, ezért azt is szokták mondani: „nagy a forgalom a damaszkuszi úton”.
2023. január 25., 08:002023. január 25., 08:00
Főleg időjárás- és termésjóslás kötődik e naphoz. A legismertebb regula szerint: „Ha Pál fordul köddel, az ember meghal döggel.” Vagyis
ha ma tiszta, napfényes idő dominál, akkor bő lesz a termés, a jószág, az ember jó egészségnek örvend;
ha viszont ködös napra virradunk, vagy nedves szél fúj, az ember és az állat egyaránt veszélynek lesz kitéve az előttünk álló évben.
Igaz, ezt főleg azon időkben vették komolyan, amikor pestis- és kolera-járványok tizedelték a népet. Felcsőcsernátoni születésű jeles történészünk, Bod Péter (1712–1769) ezt csak a tudatlan emberekre jellemző hiedelemnek tartotta, mondván, „dies criticus”, azaz
Az egyszerű emberek azonban nem nagyon törődtek a tudósok bölcseleteivel, ők időben igyekeztek megfejteni a jó termés, illetve a munkavégzéshez elengedhetetlen egészség titkát. Annál is inkább, mert
Náluk a regula a „ha fényes Pál, gazdag lesz a nyár” formában őrződött meg, míg a varsági asszonyok úgy fogalmaztak: „ha szép napos időt hozott Pál, minden termés szépen áll”. Sóvidéken azt mondták, „Pál, ha világos, sok gyermek születik, lesz egészséges, új nemzedék”.
Bosnyák Sándor a Gyimesekben jegyezte le, hogy a földben telelő állatok ezen a napon megfordulnak: „A régiek úgy tartották, hogy Pálfordulókor, milyen állatok a fődbe vannak, hogy ott telelnek, akkor akik fejvel befelé vannak. Akkor fordulnak kifelé, hogy jöjjenek a felszín felé.” Háromszéken strófákba öntötték a regulát:
Ha fényes Szent Pál,
Minden termés szépen áll.
Ha Pál fordul köddel,
Jószág hullik döggel.
Pál fordulása ha tiszta,
Bőven terem mező, puszta,
Ha szeles, jön hadakozás,
Ha ködös, sok embernek sírt ás.
Tőlünk távolabbi vidékeken pogácsát sütöttek ezen a napon, ez volt a pálpogácsa. A családtagok még nyersen kijelölték, melyik kié lesz, majd a sütés idejére mindenikbe lúdtollat szúrtak.
De nem csak jósoltak, hanem tevőlegesen is igyekeztek befolyásolni az eljövendőt, így néhol a libák fenekét megpiszkálgatták Pál napján, hogy jól tojjanak, vagy a hagymadugványos tarisznyát, a szitát fordítva akasztották vissza.
Székelyföldön a Márton Áron püspök által 1949-ben, letartóztatása előtt hat nappal felszentelt csíkpálfalvi templom emlékeztet Szent Pál apostol megtérésére, ma van a búcsúnapja. Egyes vélekedések szerint a falu nevének eredete is ide vezethető vissza, ám a helyi hagyomány más tart. „A falu valamikor a gyergyószárhegyi Lázár grófok és valószínűleg a csicsói Petki család birtokába tartozott. Az 1562–1600 közötti időszakot leszámítva a lakosság többsége Pálfalván szabad székely volt. A szájhagyomány szerint a Lázár-birtokrészt a Bíró család, tőlük pedig 1843-ban a Sánta család vásárolta meg. A Petki-birtokrész pedig a Ferenczek és a Salamonok tulajdonába került.
– olvashatjuk a község honlapján.
A falu 1567 előtt már álló fakápolnája 1843-ban leégett, de népies faragású kis faoltárát sikerült átmenteni a helyébe felhúzott kőkápolnába, amit aztán lebontani kényszerültek. (A kápolna másik ékességeként egy Árpád-kori, oszlop alakú kő szenteltvíztartót tartottak számon, ami Delnéről vagy a szomszédos Csíksomlyóról kerülhetett oda.) A jelenlegi templom építéséhez 1943-ban kezdtek hozzá, az orbaiszéki Imecsfalváról származó orgonáját 2009-ben önerőből újíttatta fel az egyházközség. Csíkpálfalva püspököt is adott a katolikus egyház panteonjába az 1605-ben született Pálfalvy János személyében, de itt született (1598-ban) az a Pálfalvi Péter ferences szerzetes is, aki 1661-ben megégett a tatárok által lángra lobbantott csíksomlyói templom padlásán.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!