
Archív
Fotó: Zsók Enikő
A Kommandó és Kovászna közötti kisvasút és sikló ingó és ingatlan vagyonának megvásárlásáról fogadott el tanácsi határozatokat Kovászna Megye Tanácsa és Kovászna városa. A háromszéki önkormányzatok évek óta próbálkoznak az ipartörténeti műemléknek számító keskeny nyomtávú kisvasút és sikló megmentésével.
2019. december 09., 20:592019. december 09., 20:59
A műszaki együttes tulajdonosa, a brassói Brafor cég csődbe ment, a felszámoló pedig az év elején jelezte, hogy áruba bocsátja az erdei vasutat, a siklót és az ezekhez tartozó ingóságokat. Kovászna Megye Tanácsa a kommandói részre, Kovászna városa pedig a területén található részekre jelentette be igényét. A kommandói vagyont 800 ezer lejre értékelték fel.
– jelentette be Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke.
Kovászna város közigazgatási területén 9 kilométer kettős sínpár, a Horgász patakon átívelő híd és a nagyállomás melletti 55 áras terület képezheti az adás-vétel tárgyát – mondta el megkeresésünkre Gyerő József polgármester. Hozzátette, a műszaki létesítmény többi része teljesen tönkrement. A sínpárt ócskavasként értékelték fel, a városháza alkalmazottai most bejárják a terepet, hogy a helyszínen feltérképezzék, vannak-e hiányzó szakaszok. A felértékelés szerint 500 ezer lejbe kerül a teljes megvásárolható kovásznai vagyonrész. Gyerő József elmondta, december 12-én lesz az első tárgyalás, amikor jelzik, hogy a felértékelt áron megvennék a vagyont, ezután még következik egy licit.
Az elöljáró abban bízik, hogy nem jelentkezik senki, hiszen ha személyszállításra szeretnék használni a létesítményt, hatalmas befektetésekre van szükség. További gondot jelent, hogy a sínpár alatti terület az állam tulajdonában van, így az önkormányzatnak meg kell szereznie a használati vagy a tulajdonjogot, hogy felújításra pályázhasson. Helyi költségvetésből nincs lehetőség a korszerűsítésre, hiszen még a vételár előteremtése is gondot jelent, ezért pályázati forrásokat kell felkutatni – mondta Gyerő József. A polgármester abban bízik, sikerül a teljes szakaszt kiépíteni, a megyei tanáccsal közösen megvalósítani a régi álmot, hiszen
Jelenleg egy máramarosi cég működtet sétavonatot a Clermont Szálló és a sikló közötti szakaszon, már ennek is hatalmas turisztikai vonzereje van. A kisvasutat 1892-ben helyezték üzembe, a siklót 1890-ben avatták fel, egy évszázadon át használták a kitermelt farönkök szállítására. A kisvasút hanyatlása már negyven évvel ezelőtt elkezdődött a teherautók térnyerése és a pályaelmosások miatt. 1995-ben széldöntés elpusztította az erdőt, majd egy évvel később erdőtűz ütött ki a Tündérvölgyben, s a sikló is a tűz martaléka lett, a vasút dolgozói építették újra. Utoljára 1999 októberében működött rendeltetésszerűen, ám akkor a Brafor csődbe jutott, és bezárta a fűrésztelepét.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!