
Fotó: Pethő Melánia
Raktárhelyiség, kerti sütő épül a szárhegyi Kájoni János Gyermekvédelmi Központ udvarán, szomszédságában, a szentmiklósi Szent Anna központ farmján pedig fásszín és egy búbos kemencével is ellátott filagória. Több mint negyven fiatal tevékenykedik a négy helyszínen. Sydney-ből érkeztek, hogy segíthessenek.
2017. szeptember 27., 13:112017. szeptember 27., 13:11
2017. szeptember 27., 13:202017. szeptember 27., 13:20
Építőteleppé és sátortáborrá változott egy hétre a Dévai Szent Ferenc Alapítvány szárhegyi otthonának udvara, a nem mindennapi helyzet egy 42 tagú, 14 és 17 év közötti diákokból álló csoportnak és kísérőtanáraiknak köszönhető.
Ez a szervezet már több Hargita megyei településre is kiszervezte az angliai World Challenge cégen keresztül érkező önkénteseket.
– ismertette lapunkkal Váli Csongor, a Care2Travel Egyesület képviselője. Emlékeztetett, szervezetük már korábban is irányított önkénteseket a szárhegyi gyermekotthonba, egy Dubaiból érkező diákcsoport építette fel az udvaron a melegházat. Most is van tennivaló a Kájoni udvarán és a Szent Anna otthon farmján, a felajánlott segítséget pedig szívesen fogadta mindkét központ vezetősége, ezért a szárhegyi helyszín.
A farmon lévő vendégház mellé sütőkemencével ellátott, és tűzifa-tárolásra is alkalmas födött kiülőt építenek az önkéntesek, illetve egy fásszínt a gazdaságot felügyelő család számára. A Kájoni-központban egy raktárhelyiségre és egy többfunkciós sütőhelyiségre volt szükség – ezek is állni fognak az egyhetes önkéntesmunka végére.
„Eddig a házban tároltuk a téli ruhákat, felszereléseket, de az erre használt szobát kápolnává alakítjuk, ezért szükségünk van egy másik alkalmas helyiségre. Szabadtéri sütőt is szerettünk volna, amit nyáron grillezésre, bográcsozásra, télen pedig füstölőként lehet használni.
– mondta Csergő Hajnal, a Kájoni János központ vezetője. Hozzátette, önerőből nem sikerült volna elvégezni azokat a munkálatokat, amiket most a fiatalok végeznek, és amikhez az anyagszükségletet is ők biztosítják. Azt is örömmel újságolta, hogy
„Minden segítség nagyon jól jön. Hálásak vagyunk érte” – fogalmazott.
„Projektjeinknek az a célja, hogy a gyerekekből minél életrevalóbb felnőttek váljanak. Ehhez hozzátartozik az is, hogy másokon segítsenek, a munkával tapasztalatokat gyűjtsenek, a közös együttlétek során megtanulják, hogy hogyan kezeljék egymást, esetleg hogyan vezessenek egy csoportot”– vázolta lapunknak Kate Brown, a World Challenge képviselője. Elmondta,
Jut ebből arra is, hogy pénz- és tárgyi adománnyal is megpótolják a kétkezi munkájukkal nyújtott segítséget. Most
– tájékoztatott az angol cég képviselője.
„Ez a kilencedik ország, Kelet-Európában az első, ahová elvittük diákjainkat ezzel a programmal” – mondta a sydney-i Reddam College aligazgatója. Hosszan mesélt arról, hogy a gyermekek mi mindent megtesznek, hogy pénzt gyűjtsenek az utazásra, az adományozásra. Különböző iskolai és iskolán kívüli tevékenységeket szerveznek és bonyolítanak le, hogy minél több bevételhez jussanak.
Nem bánta meg, hogy benevezett a programba az a lány, aki itt tartózkodásáról lapunknak elmondta:
– fogalmazott. Hozzátette, fizikai munkához egyáltalán nem szokott, de mivel ezúttal ez a módja a segítségnyújtásnak, nem esnek nehezére az építkezéssel járó műveletek. „Első nap nagyon elfáradtam, de úgy érzem, hogy napról-napra erősebb leszek, jobban tudom végezni azt, amit rám bíznak. Nagyon szeretek segíteni, így hát élvezettel végzem a munkát” – tette hozzá.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.
Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.
Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.
szóljon hozzá!