
Fotó: Boda L. Gergely
Maratoni városi tanácsülésen próbáltak törvényes megoldást találni a Római Katolikus Teológiai Gimnázium és a marosvásárhelyi iskolahálózat helyzetére az önkormányzati képviselők. A szerdai ülés folytatásaként csütörtök reggel összegyűlt a kijelölt bizottság.
2017. április 20., 17:012017. április 20., 17:01
A délután kettőre meghirdetett tanácsülés előtt távozott a teremből többek között Péter Ferenc megyei tanácselnök és tanácsosa, Kozma Mónika, valamint Novák Zoltán szenátor.

Személyeskedésektől sem volt mentes a szerdai marosvásárhelyi rendkívüli tanácsülés, amelynek végén, több mint három óra után eldöntötték, hogy egy bizottságot hoznak létre, és csütörtökön folytatják az ülést.
A délelőtti egyeztetésen a helyi tanácsosok mellett jelen volt a római katolikus iskola diákjainak szülői képviselete, Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes és a tanfelügyelőség jogásza, a városháza jegyzője és az iskolákért felelős szakosztály képviselője, valamint Claudiu Maior, a polgármester tanácsadója.
Az egyeztető ülést követően Csiky Csengele, a szülők képviselője elmondta, hogy hosszasan keresték a megoldást a kialakult helyzetre. A tanfelügyelőség és a minisztérium ugyanis
hogy azt újra bevehesse az iskolahálózatba. Csakhogy ez az irat nem létezik, mert azt a helyi tanácsi határozatot, amelynek alapján az iskolát létrehozták, megsemmisítették. A felekezeti tanintézetet nem lehet most újra létrehozni, megalakítani, hiszen működik, az eredeti határozatot követő utóbb elfogadott határozatok alapján. Amíg a bíróság ki nem mondja, hogy nincs iskola, addig nem lehet újra létrehozni.
– fogalmazott Csíky Csengele.
A tanácsülésen jelenlevő egy szociáldemokrata, három nemzeti liberális, két Szabad Emberek Pártja és tíz RMDSZ-es önkormányzati képviselő elfogadta a kidolgozott, közösen megfogalmazott és a városháza jegyzője, Szövérfi László által törvényesnek minősített tanácsi határozatot.
A tanácsi határozatról
A határozatról Peti András ülésvezető nyilatkozott a Vásárhelyi Hírlapnak: a csaknem 24 órás tanácsülésen a kijelölt bizottság megpróbálta tisztázni, hogy kinek a hatáskörébe tartozik, és kinek a felelőssége a római katolikus iskola jogi helyzetének tisztázása. Több megoldás, javaslat körvonalazódott, de az egyetlen, amely körül konszenzus alakult ki: a hivatalt felhatalmazzák, hogy a tanügyminisztériumhoz forduljon ezzel a különleges esettel, hiszen jelenleg a minisztériumnak a hatásköre döntést hozni, illetve szabályozni ezt a kérdést.
„Két része van az elfogadott tanácsi határozatnak, egyikben konkrétan a római katolikus teológiai gimnázium helyzetének az orvoslására kértük fel a minisztériumot, hogy akár miniszteri rendelettel oldja meg a helyzetet. A határozat második részében pedig kértük, hogy elemezzék a tanfelügyelőség által elfogadott iskolahálózatot, s nyújtsanak elfogadható megoldást annak a nyolc tanügyi intézménynek, amely között szerepel a római katolikus iskola is, amelynek nincs jogi szempontból érvényes működési engedélye.”
Jövő héten a városháza és a szülők képviselőiből álló bizottság személyesen is egyeztet majd Bukarestben a szakminisztérium képviselőivel.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!