
Fotó: Boda L. Gergely
Maratoni városi tanácsülésen próbáltak törvényes megoldást találni a Római Katolikus Teológiai Gimnázium és a marosvásárhelyi iskolahálózat helyzetére az önkormányzati képviselők. A szerdai ülés folytatásaként csütörtök reggel összegyűlt a kijelölt bizottság.
2017. április 20., 17:012017. április 20., 17:01
A délután kettőre meghirdetett tanácsülés előtt távozott a teremből többek között Péter Ferenc megyei tanácselnök és tanácsosa, Kozma Mónika, valamint Novák Zoltán szenátor.

Személyeskedésektől sem volt mentes a szerdai marosvásárhelyi rendkívüli tanácsülés, amelynek végén, több mint három óra után eldöntötték, hogy egy bizottságot hoznak létre, és csütörtökön folytatják az ülést.
A délelőtti egyeztetésen a helyi tanácsosok mellett jelen volt a római katolikus iskola diákjainak szülői képviselete, Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes és a tanfelügyelőség jogásza, a városháza jegyzője és az iskolákért felelős szakosztály képviselője, valamint Claudiu Maior, a polgármester tanácsadója.
Az egyeztető ülést követően Csiky Csengele, a szülők képviselője elmondta, hogy hosszasan keresték a megoldást a kialakult helyzetre. A tanfelügyelőség és a minisztérium ugyanis
hogy azt újra bevehesse az iskolahálózatba. Csakhogy ez az irat nem létezik, mert azt a helyi tanácsi határozatot, amelynek alapján az iskolát létrehozták, megsemmisítették. A felekezeti tanintézetet nem lehet most újra létrehozni, megalakítani, hiszen működik, az eredeti határozatot követő utóbb elfogadott határozatok alapján. Amíg a bíróság ki nem mondja, hogy nincs iskola, addig nem lehet újra létrehozni.
– fogalmazott Csíky Csengele.
A tanácsülésen jelenlevő egy szociáldemokrata, három nemzeti liberális, két Szabad Emberek Pártja és tíz RMDSZ-es önkormányzati képviselő elfogadta a kidolgozott, közösen megfogalmazott és a városháza jegyzője, Szövérfi László által törvényesnek minősített tanácsi határozatot.
A tanácsi határozatról
A határozatról Peti András ülésvezető nyilatkozott a Vásárhelyi Hírlapnak: a csaknem 24 órás tanácsülésen a kijelölt bizottság megpróbálta tisztázni, hogy kinek a hatáskörébe tartozik, és kinek a felelőssége a római katolikus iskola jogi helyzetének tisztázása. Több megoldás, javaslat körvonalazódott, de az egyetlen, amely körül konszenzus alakult ki: a hivatalt felhatalmazzák, hogy a tanügyminisztériumhoz forduljon ezzel a különleges esettel, hiszen jelenleg a minisztériumnak a hatásköre döntést hozni, illetve szabályozni ezt a kérdést.
„Két része van az elfogadott tanácsi határozatnak, egyikben konkrétan a római katolikus teológiai gimnázium helyzetének az orvoslására kértük fel a minisztériumot, hogy akár miniszteri rendelettel oldja meg a helyzetet. A határozat második részében pedig kértük, hogy elemezzék a tanfelügyelőség által elfogadott iskolahálózatot, s nyújtsanak elfogadható megoldást annak a nyolc tanügyi intézménynek, amely között szerepel a római katolikus iskola is, amelynek nincs jogi szempontból érvényes működési engedélye.”
Jövő héten a városháza és a szülők képviselőiből álló bizottság személyesen is egyeztet majd Bukarestben a szakminisztérium képviselőivel.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!