
Amikor a lakók döntenek: a részvételi költségvetés révén a város három játszóterére került egy-egy pingpong-asztal
Fotó: Kézdivásárhely önkormányzata
A 2024-es év kihagyása után a kézdivásárhelyi önkormányzat ismét meghirdeti a részvételi költségvetés programot. A lakók javaslatokat tehetnek, majd szavazhatnak arról, hogy a városfejlesztésre szánt összeg egy részét milyen projektekre fordítsák.
2025. november 30., 18:052025. november 30., 18:05
Kézdivásárhely önkormányzata, Szilveszter Szabolcs alpolgármester kezdeményezésére 2020-ban indította el a részvételi költségvetés nevet viselő pályázati programját.
Az elmúlt években így készült el a Dózsa György utcában a közösségi tér, a Csipkerózsika Óvoda udvarán a közlekedési tanpálya, valamint a nyujtódi játszótér és ifjúsági ház.
A Kovács Áron építész által tervezett, előzetesen gipszből megformázott bronzmakett egy faragottkőszikla-talapzaton kapott helyet
Fotó: Kézdivásárhely önkormányzata
Legutóbb 2023-ban lehetett pályázatokat benyújtani, amikor első helyen a Rotary Klub Tapintható város nevű projektje, a másodikon a Háromszéki Férfiak Klubjának elképzelése végzett. Az utóbbi révén
a város három játszóterén szereltek fel egy-egy pingpong-asztalt,
2024 decemberében pedig a főtéren avatták fel a központot, illetve az udvartereket kézzel kitapintható módon megörökítő, 150 x 120 cm méretű bronzmakettet.
Ezen 50 épület homlokzata, valamint 6 fontosabb épület részleteiben van kidolgozva.
Tavaly a kormány megszorító intézkedései miatt nem tudtak erre pénzt elkülöníteni, idén azonban ezek dacára is sikerült újra meghirdetni a programot – tájékoztatta lapunkat Szilveszter Szabolcs alpolgármester. Ennek elsődleges szerepe bekapcsolni a lakosságot is városfejlesztésbe:
A szabályzat szerint a helyi tanács minden évben elfogad egy keretösszeget (idén 100 ezer lejt) a beruházásoknál, amit 18. életévüket betöltött, kézdivásárhelyi lakhellyel rendelkező magánszemélyek vagy helyi bejegyzésű egyesületek pályázhatnak meg olyan elképzelések megvalósításra, amelyek egyébként nem szerepelnek az önkormányzat beruházási tervében.
Fotó: Gecse Noémi
A kezdeményező azonban nemcsak javasol, hanem költségvetéssel és látványtervvel ellátott pályázatot kell benyújtania, világossá téve, hogy
Ezután a pályázatok egy szűrésen esnek át, mely során kiderül, hogy jogilag és technikailag kivitelezhetők-e. Legvégül a zöld fényt kapó pályázatokat a lakosság rangsorolja.
Összesen hat kategóriában lehet javaslatot benyújtani:
utcai infrastruktúra: sétányok, járdák, terek és gyalogosövezetek;
közterületek, köztéri bútorzat rendezése;
zöldövezetek, játszóterek és közterületek rendezése (köztéri bútorzat, közvilágítás stb.);
mobilitás, akadálymentesítés és biztonságos közlekedés (közlekedést szolgáló utak javítása, hozzáférhetőség növelése fogyatékkal élők számára, videós megfigyelő rendszerek stb.;
oktatási és kulturális infrastruktúra;
Smart City, digitális város.
Egy kategóriában mindenki csak egy javaslatot nyújthat be a program online felületén, egy projektre legtöbb 50 ezer lej kérhető, de támogatók tehetnek még hozzá pénzt szponzoráció gyanánt.
A 2026. január 4-ig benyújtandó pályázatokat
január 5-e és 18-a között ellenőrzik,
a lakók február 4-ig szavazhatnak rájuk ugyancsak online,
február 10-től pedig kezdődhet a kivitelezés.
A pályázat benyújtásától az ötletgazda együttműködik az önkormányzat megbízott felelősével.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!