Fotó: László Ildikó
Meglehetősen kedvezményes áron bérelhetik az önkormányzatok szolgálati lakásait a közszolgálatot ellátó alkalmazottak, egészségügyben, tanügyben dolgozók és a kulturális intézmények munkatársai. A havi bér átlagban kétszáz lej körüli összeg, a legdrágább bérleti díj sem haladja meg a 750 lejt. A székelyföldi városoknak kevés szolgálati lakásuk van, de néhány önkormányzat jövőbeli tervei között szerepel új tömbházak építése kifejezetten erre a célra.
2024. május 29., 07:362024. május 29., 07:36
2024. május 29., 08:562024. május 29., 08:56
Összesítettük, hogy a nagyobb székelyföldi városok hány szolgálati lakással rendelkeznek, mennyi a havi bérük, és kik laknak azokban. A megkérdezett önkormányzatok közlése alapján
Ezek az árak messze a piaci árak alatt vannak, hiszen összehasonlításképpen például Csíkszeredában egy garzonlakásért akár ezer lej bért is elkérhetnek havonta a tulajdonosok. A székelyföldi városok ugyanakkor nem sok szolgálati lakást birtokolnak, sőt akad olyan önkormányzat is, ahol egy sincs. Gyergyószentmiklóson a városházán érdeklődve elmondták,hogy
Fotó: László Ildikó
A háromszéki megyeszékhely jobban áll ilyen szempontból, ugyanis jelenleg harminchárom szolgálati lakással rendelkezik. Odaítélésük nincs szakmákhoz kötve, bármely közszolgálatot ellátó alkalmazott számára elérhetők. Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere kérdésünkre elmondta: a város egészségügyi, tanügyi, kulturális és közigazgatási intézményeknek adta át a kezelési jogot a szolgálati lakások felett, az említett intézmények a törvényes előírások betartásával, saját hatáskörben döntik el azok odaítélésének a módját.
A Cigaretta utcai szolgálati lakások kezelési jogának odaítélése az intézmények számára a 2016/312-es helyi tanácsi határozat alapján történik, amely figyelembe veszi az intézmény típusát, a kérés régiségét, valamint a pályázó intézmény kezelésében levő szolgálati lakások és az alkalmazottak arányát. Annak az intézménynek a hatáskörébe tartozik az odaítélés, amely a lakás felett gyakorolja a kezelési jogot. Az önkormányzat kezelésében levő lakások esetében a 2020/217-es helyi tanácsi határozat alapján bírálják el a benyújtott kéréseket, a következő szempontok alapján:
2022-ben számoltunk be egy újabb városnegyed megépítéséről, a csendőrlaktanya és az Olt folyó gátja közti, mindeddig kihasználatlan területen. A projekt jelenlegi állásáról kérdezve az alpolgármester felidézte, hogy a jövőben 96 szolgálati lakás lesz kialakítva az egészségügyi és tanügyi dolgozók számára, most készül a megvalósíthatósági tanulmány, és folyamatban van az engedélyek beszerzése.
Ugyancsak 96 szolgálati lakás fog épülni az egykori tyúkfarm helyén, a Jókai Mór utcában.
„Nincs meghatározva egyik helyszínen sem, hogy milyen arányban kapnak tanügyi, illetve egészségügyi alkalmazottak lakásokat, ezt majd az igények felmérésekor döntjük el, várhatóan 2026-ban” – fogalmazott Tóth-Birtan Csaba az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből finanszírozott projektek kapcsán. Hozzátette: tervben van további szolgálati lakások építése a Borvíz utcában, a Gyere haza program folytatásában.
– nyilatkozott az elöljáró.
Fotó: Szigeti Vajk István
„A csíkszeredai városházának és az önkormányzatnak alárendelt intézményeink munkatársai számára összesen harminchárom szolgálati lakással rendelkezünk.
– osztotta meg érdeklődésünkre Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere. Tőle tudjuk, hogy a szolgálati lakások havi bére 115 lejtől 255 lejig terjed. „A bért az 1999/40-es számú sürgősségi rendelet szerint kell meghatározni, amit módosított a 2007/310-es számú kormányrendelet. Ez a rendelet határozza meg azt, hogy hogyan kell a havi bért kiszámolni, figyelembe véve például a plusz tereket és a négyzetmétereket” – magyarázta.
Marosvásárhelyen a Locativ lakásgazdálkodási vállalat ügykezeli a polgármesteri hivatalhoz tartozó, bérbe adható épületeket, többek között a szociális és szolgálati lakásokat. Birtalan Istvántól, a Locativ vezetőjétől kapott összesítés értelmében
Ezeket az országos lakásügynökség támogatásával építette a város, és az országosan megszabott díjakat fizetik a bérlők. A bérleti díj függ a lakás méretétől, a benne élő személyek számától és azok jövedelmétől. Mint Birtalan Istvántól megtudtuk, az egészségügyi szolgálati lakásokban, ahova orvosok, asszisztensek, de a kórház adminisztrációs osztályán dolgozók is beköltözhetnek,
A többi, szolgálati lakásként nyilvántartott lakrész a város különböző részein van, és a városháza vagy a lakásgazdálkodási vállalat alkalmazottai bérlik. Jelenleg a Rózsák terén levő egyik ingatlant átminősítették, így három lakrésszel csökken a bérlehető lakások száma. Birtalan elmondta, hogy ezeken kívül az Locativ által ügykezelt ANL-s és más bérelhető tömbházakban is több közalkalmazott lakik, de
Fotó: László Ildikó
Székelyudvarhelyen van a legtöbb szolgálati lakás a megkérdezett önkormányzatok közül, mintegy ötvenről adott számot Zörgő Noémi, a városháza sajtóreferense. A városi kórház mellett, a Tábor utcában két tömbházban huszonkét szolgálati lakás található:
Emellett a Tamási Áron utcában található egy garázs, annak a felső részében négy egyszemélyes lakást alakítottak ki. A II. Rákóczi Ferenc és Győzelem utcai két szolgálati lakás a Tamási Áron Gimnázium ügykezelésébe tartoznak, ezekben az oktatási intézmény tanárai laknak. A kórházhoz közeli új tömbházban huszonnégy lakás található, már korábban beszámoltunk arról, hogy ugyan elkészült az épület – és költözésre kész –, de a lakókra várni kellett, ugyanis bonyodalom alakult ki az elbírálás során. Azóta sikerült felgöngyölíteni az ügyet és kiosztani a lakásokat. Mint megtudtuk,
Utóbbi lakások bérleti díjait még nem rögzítették, mert az függ a családtagok számától és a jövedelmektől – részletezte a szóvivő. Hozzátette, hogy
Fotó: Pinti Attila
Kézdivásárhely önkormányzata tulajdonában kilenc szolgálati lakás van, amelyeket a hatályos jogszabályok értelmében csak orvosok és tanárok kaphatnak meg. Demeter Hajnal, a városháza állami- és magántulajdon, valamint lakásállomány osztályának munkatársa megkeresésünkre kiemelte, hogy
Mind mondta, jelenleg a kilenc lakás mindegyike foglalt, azokban hét orvos és két pedagógus lakik, a közeljövőben azonban két darab, egyenként hat lakrészes tömbház építését kezdik meg, amelyekben kizárólag szolgálati lakások kapnak majd helyet.
A környezetbarát és energiahatékony, úgynevezett nZeb-épületek a városi kórház szomszédságában kapnak majd helyet, és mintegy 6,3 millió lejes beruházásból valósulnak meg.
Összeállításunk szerzői: Barabás Hajnal, Gergely Imre, Farkas Áron Imre, Farkas Orsolya, László Ildikó, Simon Virág
Több vállalat és egy állami erdészeti hivatal is érintett abban a Maros megyei összehangolt illegális erdőkitermelésben, amely miatt hónapok óta nyomoz a rendőrség, szerdán pedig bizonyítékokat is találtak.
Két meghirdetett időszak után sem volt annyi jelentkező a csíkszeredai önkormányzat által az Octavian Goga sétányon építtetett kerékpártárolók bérlésére, hogy a helyek beteljenek. A tárolókat a célnak megfelelően használják, rongálás nem történt.
Átvehetik személyi igazolványaikat a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában azok a személyek, akik november 1-jéig nyújtották be kérelmeiket az új okmány kiállítására.
Egy lámpa is megsérült a napokban amikor a tűzoltók kivágtak egy veszélyesnek ítélt fát a marosvásárhelyi Vársétányon. Az 1912-ben ültetett ostorfák állapotát az elkövetkező időszakban mérik fel.
Antal Lóránt, Hargita megye RMDSZ-es szenátora az elmúlt négy évben a szenátus energiaügyi bizottságának elnökeként dolgozott. Fontos szerepet tölt be a bizottság, hiszen megfelelő energiaellátás nélkül erős gazdaság sem létezhet.
Ismét van rá esély, hogy megvalósuljon a Homoród mentén elkezdett, majd félbe hagyott nagyszabású útfelújítással kapcsolatos projekt, aminek megvalósulásáért Hargita Megye Tanácsa pályázott. Újabb kivitelezőkkel szerződik az intézmény.
Neves történészek osztották meg kutatásaik eredményeit a Gyergyószentmiklóson kedden megrendezett történészkonferencián. A dualizmus kora, a nagy háború és az azt követő évek személyiségeiről és eseményeiről adtak új ismereteket a hallgatóknak.
Kovászna megyében véradási kampányok keretében gyűjtik a vért, amire növekvő kereslet van, Hargita megyében időnként bizonyos vércsoportú donorokat várnak.
Egyelőre a helyén marad a székely zászló Makfalván, annak ellenére, hogy a Maros Megyei Törvényszék, helyt adva Ciprian Dobre volt Maros megyei prefektus keresetének, elrendelte eltávolítását. Az alapfokú döntés ellen ugyanis fellebbezni fognak.
Hargita megye román többségű városában, Maroshévízen mindössze három képviselője van az RMDSZ-nek a 17 tagú képviselő-testületben, mégis sikerült alpolgármestert állítaniuk a tisztséget az elmúlt négy évben is betöltő Bodor Attila személyében.
3 hozzászólás