11 hektáron ma csak lepusztult betoncsarnokok vannak, pár év múlva kampusz, lakónegyed lesz
Fotó: Tuchiluș Alex
A lebontásra ítélt volt sepsiszentgyörgyi tyúkfarmon tartott sajtótájékoztatót Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, illetve Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke kedden. Azért ebben a felállásban, hogy jelezzék: ennek a lepusztult városrésznek az újjászületése csakis az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának tulajdonítható: a megyei és városi önkormányzat, illetve a bukaresti érdekképviselet összmunkája nyomán jutottak el addig, hogy aláírt szerződések léteznek az ide tervezett új lakónegyed és duális egyetemi kampusz építésére.
2024. április 16., 19:012024. április 16., 19:01
Antal Árpád visszatekintve a közelmúltra, beszámolt arról, hogy a tyúkfarmot a város 2020 decemberében vásárolta meg, azóta elkészült a rendezési terv, pályáztak és meg is nyerték a finanszírozást a terület átalakítására az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR). A programot az akkor még fejlesztési miniszteri funkcióban levő Cseke Attila indította el, Kelemen Hunor lobbizásának köszönhető, hogy kisebb városok, megyei jogú városok is pályázati lehetőséghez jutottak, hogy
Több mint 50 oktató közreműködésével 300 szakközépiskolás és egyetemista diák tanul majd a kampuszban, melynek kínálata is bővült az eddig ismertetetthez képest.
Nemcsak egészségügyi és vendéglátóipari képzés lesz, hanem mechanikai, környezetvédelmi, illetve a piac igényei szerint akár más profilú is, mert a cél az, hogy a fiatalokat versenyképes tudással és jövőképpel vértezzék fel, magyarázta Antal Árpád az újságírók érdeklődésére.
a város másik felén pedig ugyanúgy 96 lakást építenek, illetve azok mellett az Országos Lakásügynökség is vállalt tömbházépítést.
Fotó: Tuchiluș Alex
Állatorvosként nem becsüli alá a tyúkfarmok hasznát, de ha már nem sikerült megőrizni a létesítményt, a lehető legjobb cél az itt épülő duális kampusznak az oktatást szolgálni, illetve a tömbházaknak az egészségügyben és oktatásban dolgozók lakhatását – mondta Kelemen Hunor. A szövetségi elnök szerint ez a két terület (oktatás, egészségügy) már akkor elsőrendű volt, amikor még csak tervezték a PNRR-alapok legjobb felhasználási módját. Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában már aláírt szerződések biztosítják, hogy elkészüljenek a képzőközpontok, ahol a fiatalok szakmát tanulhatnak és bebiztosíthatják jövőjüket.
– jelentette ki Kelemen Hunor. Amikor a fejlesztési minisztériumban megtervezték a következő évtizedet, azt tartották szem előtt, hogy a megyei jogú városok egy egyszerű menürendszerből választhassanak, mire költik a pénzt, amelyeket más forrásból nem tudtak megszerezni – emlékeztetett. „Örülök, hogy Antal Árpád, Tamás Sándor ezt megálmodták, partnerségük kiegészült a piaci szereplőkkel és a beruházás elindulhat” – zárta mondandóját az RMDSZ-elnök.
Fotó: Tuchiluș Alex
„Történelmi távlatban talán 130 évvel ezelőtt volt olyan erős stratégiai partnerség Háromszék és Sepsiszentgyörgy között, amilyen most van” – taglalta Tamás Sándor megyeitanács-elnök, a Pótsa József-Gödri Ferenc XIX. századvégi együttműködéséhez hasonlítván az ő és Antal Árpád összefogását. És ha abban a korban még az ő lakhelyén, Kézdivásárhelyen, a céhes városban még unokáikra örökítették szakmájukat az emberek,
– mondta Tamás Sándor.
Fotó: Tuchiluș Alex
Végül a polgármester számokkal is szolgált az itt bekövetkező fejlesztések költségeire vonatkozóan: a kampuszra a PNRR-keretből 85 millió lejes vissza nem térítendő támogatást kaptak – a finanszírozási szerződés aláírása kedd reggel történt meg. Mintegy 20 millió lej a megye, város és kisebb részben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem hozzájárulása. A lakásokra 35 millió lejt nyert a város, itt még nem tudható az önkormányzat önrésze.
Igy néznek ki a tyúkfarm területére tervezett, oktatásban és egészségügyben dolgozó fiataloknak szánt tömbházak
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A tyúkfarm bontása ősszel kezdődhet, először a leendő tömbházlakások helyén látnak neki, a munkálatot a város útépítő cége, a Sepsi Protekt fogja kivitelezni, tájékoztatott Antal Árpád.
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
Hálával és örömmel teli búcsús ünnepségen adták át a Krisztus Király Plébánia új épületét Sepsiszentgyörgyön az egyházi év utolsó vasárnapján. A többfunkciós, közösségi érdekeket szolgáló plébániaközpontról Takó István plébános mesélt.
Egy tucatnyi cég jelentkezett a fogyatékkal élő személyeknek szervezett marosvásárhelyi állásbörzére, amelyet szerdán délelőtt tartanak.
Hogyan kell cselekedni egy egészségügyi vészhelyzetben, mikor indokolt mentőt hívni, és hogyan kell újraélesztést végezni – többek között ilyen kérdésekre kaphattak választ a Bethlen Gábor Általános Iskola tanulói (is) egy rendhagyó oktatás révén.
Sepsiszentgyörgyön még mindig a cégek kevesebb mint fele él az önkormányzat által nyújtott de minimis támogatás igénylésének lehetőségével. Idén 123 helyi vállalkozás kérte ingatlanadójának részleges visszatérítését.
Előzetes letartóztatásba került egy 19 éves fiatalember, miután tetten érték drogok eladása közben – tájékoztatta kedden a Bihar megyei rendőrség az Agerprest.
6000 ezer lejt adott át Brance Orbán csapatkapitány a gyergyószentmiklósi kórháznak, amivel prosztatarák szűrővizsgálatok elvégzését támogatják. A Gyergyói Hoki Klub idén is igyekszik felkelteni a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára.
Lángok csaptak fel egy csíkrákosi lakóház tetőzetén kedd reggel – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Statisztikát tett közzé a Kovászna megyei Közüzemek Rt., amelyben a városok közül Kézdivásárhely fest a legrosszabbul a meghibásodások, csőtörések tekintetében. A város alpolgármestere viszont éppen a szolgáltató bíbelődésében látja ennek okát.
szóljon hozzá!