Hirdetés
Hirdetés

A tények makacs dolgok: a járványhelyzet romlása miatt drasztikus intézkedéseket kellett meghozni a kórházakban

Csak szakorvosi engedéllyel, indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg •  Fotó: Beliczay László

Csak szakorvosi engedéllyel, indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg

Fotó: Beliczay László

A koronavírus-járvány kedvezőtlen alakulásának következtében valamennyi székelyföldi kórházban látogatási tilalmat vezettek be. Ez azt jelenti, hogy csak szakorvosi engedéllyel és indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg. A Covid-19-el diagnosztizált páciensek látogatásánál továbbra is érvényes a rendelet, miszerint a szakorvos beleegyezésével egy pácienst egy hozzátartozó látogathat meg, és legtöbb 15 percet tartózkodhat bent.

Hajnal Csilla

2021. október 10., 09:342021. október 10., 09:34

A marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban ugyanazok a kórház-látogatási szabályok érvényesek, amelyek májusban léptek életbe – tudtuk meg Pantea Ana Voichițatól, a sürgősségi kórház sajtófelelősétől. Ez azt jelenti, hogy a beteg családtagja vagy törvényes képviselője csak a kórház vezetősége által jóváhagyott kérés után, és a kezelőorvos beleegyezésével látogathatja meg a beteget. Meglátogatható páciensnek számítanak a SARS-CoV-2-vel fertőzött, súlyos tüneteket mutató betegek, a halálos betegnek számító páciensek, illetve azokat a gyermekeket látogathatja meg az egyik szülő, akik kísérő nélkül vannak beutalva a kórházba.

Látogatási feltételek

A látogatásra a következő feltételek mellett kerülhet sor:

  • egy személy csak egyszer látogathatja meg a beteget egész kórházi ellátása során;

  • a látogatásra szánt idő legfeljebb 15 perc lehet;

  • a látogatónak a kórház által ingyenesen biztosított teljes körű egyéni védőfelszerelést kell viselnie és be kell tartania az összes szükséges egészségügyi intézkedést;

  • illetve a COVID-19 betegeket ellátó területre semmilyen tárgyat nem szabad bevinni.

A Maros Megyei Klinikai Kórház látogatási szabályzata is hasonló a sürgősségi kórházéhoz:

aki látogatni szeretne, kérést kell benyújtania az adott kórházi osztályra, és ezt a páciens kezelőorvosa vagy az ügyeletes orvos hagyja jóvá.

Azokat a személyeket lehet látogatni, akik kritikus stádiumban vannak, ez vonatkozik a koronavírusos és nem koronavírusos páciensekre egyaránt. A kettő közt az a különbség, hogy a koronavírusos esetek látogatásánál más a látogató védőfelszerelése. Egy pácienshez egyszerre csak egy látogató mehet be legfeljebb 15 percre, nem szabad semmit bevinnie a kórházba, nem szabad a telefonját sem használnia a látogatás idején, és végig vele marad valaki a kórházi osztály alkalmazottai közül.

Ha nem viselkedik megfelelően a látogató, vagy leveszi a védőfelszerelést, az orvos félbeszakíthatja a látogatást

– közölte a megyei kórház sajtófelelőse, Gáll Boglárka. Hozzáfűzte, minden kórházi osztálynak külön programja van, hogy mikor vihetnek csomagot a hozzátartozóknak, és az osztályról egy kijelölt személy felviszi a névvel ellátott csomagot a betegnek.

Hirdetés

Csökkentek a külön engedélyezett látogatások is

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a kórház-látogatási lehetőség már 2020. január végétől szünetel. Kiss Edit sajtófelelős közölte, különleges esetekben, súlyos betegekhez a szakorvos döntése alapján engedélyezve volt a látogatás, ez most is érvényes, de

mivel súlyosbodott a járványhelyzet, csökkentek az ilyen látogatások is.

A nyáron, mikor nem voltak Covid-19-el diagnosztizált betegek a kórházban, akkor több ilyen engedélyezett látogatás volt, de most a szakorvosok nagyon megválogatják, hogy mikor lehet bemenni. A koronavírusos betegek látogatása esetében a csíkszeredai kórházban is érvényes az a minisztériumi rendelet, miszerint egy pácienshez egy látogató mehet be – védőfelszerelésben – és legfeljebb 15 percet tartózkodhat ott – erősítette meg a kórház sajtófelelőse. Hozzátette, van is ilyen kérés hetente két-három alkalommal, vagy akár többször is a koronavírusos betegek számának függvényében.

A bennfekvő betegek számára naponta 13 és 15 óra között lehet csomagot hagyni a csíkszeredai kórház külső kapujánál, a csomagokat 15 órakor viszik fel az osztályokra.

A csomagokra fel kell írni a páciens nevét és az osztályt, ahol kezelik. A kórház vezetősége arra kéri a hozzátartozókat, hogy a csomagokba csak a legszükségesebb ruhaneműt, tisztálkodási eszközöket, vizet pakoljanak, élelmiszert ne tegyenek bele. Továbbá a csomagokat csak befele juttatják el a páciensekhez, kifele nem lehetséges a csomagküldés, hiszen a kórháznak nincs elegendő személyzete erre – közölte a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház felelős osztálya.

Apás szülés csak beoltottak számára

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban szeptember 13-tól lépett érvénybe a látogatási tilalom a járványhelyzet kedvezőtlen alakulása miatt. Ez alól kivételt képez a nagyon súlyos állapotú vagy végső stádiumban lévő betegek látogatása. Ilyen esetben egy személynek egyszeri alkalommal lehetősége van meglátogatni a kórházban fekvő személyt, az érvényben lévő járványügyi szabályok betartásával.

A látogatást a beteg kezelőorvosával kell egyeztetni, és az előre leszögezett időponthoz alkalmazkodni kell. A látogatás időtartama legtöbb 15 perc lehet.

A kórház közleményében megjegyzik, az apás szülésekre kizárólag teljes koronavírus elleni védőoltással rendelkező édesapákat áll módjukban beengedni. Csomagküldésre a székelyudvarhelyi kórházban is van lehetőség, a kapunál egy fedett kinti helyen kell hagyni a betegeknek szánt csomagokat, ide felcímkézve bármikor le lehet adni, és onnan felviszik a csomagot a beteghez – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi kórház sajtófelelősétől.

Csak indokolt esetekben, orvosi engedéllyel látogathatók a kórházban fekvő súlyos betegek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Csak indokolt esetekben, orvosi engedéllyel látogathatók a kórházban fekvő súlyos betegek

Fotó: Haáz Vince

A gyergyószentmiklósi kórházban is látogatási tilalom van érvényben, de akárcsak a többi egészségügyi intézményben, itt is érvényes a miniszteri rendelet, miszerint a súlyos koronavírusos betegekhez egy személy bemehet egyszer 15 percre.

Csak indokolt esetben, végső stádiumú beteget

A sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban szeptember 23-tól van felfüggesztve a betegek látogatása a növekvő fertőzések miatt. A Covid-19-el diagnosztizált betegeket, előzetes időpontkérés alapján, a szakorvos beleegyezésével lehet látogatni. Ahogy a többi kórházban is: egy páciensnél egy hozzátartozó legtöbb 15 percet tartózkodhat bent. „A többi kórházi osztályon csak indokolt esetekben, meghatározott időre megengedjük a látogatást a végstádiumú betegekhez, de ez is csak erősen indokolt esetekben.

Idézet
Járványhelyzet van, és ennek megfelelően járunk el mi is

– fogalmazott a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója, András-Nagy Róbert. A kórházban már másfél éve van csomagküldési lehetőség, a kapunál lehet hagyni a csomagot, és felviszik a betegekhez. Arra még nem volt példa, hogy valaki kiküldjön csomagot, de alapvetően lehetséges lenne az is – tájékoztatott a kórházvezető.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
2026. június 25., csütörtök

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen

Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
Hirdetés