
Korszerű létesítmény készült Csíkszentimrén
Fotó: Csíkszentimre Polgármesteri Hivatala
Elkészült az új szennyvíztisztító állomás Csíkszentimrén, amelyet a korábbi, már elavultnak számító telep helyett készítettek, de a kivitelező még nincs kifizetve. A támogatást biztosító fejlesztési minisztérium még csak a beruházás első részét fizette ki, most levelezés folyik, a finanszírozó részéről főleg kérdések érkeznek.
2024. augusztus 26., 10:022024. augusztus 26., 10:02
Még 2019-ben írtak alá finanszírozási szerződést az alcsíki község új szennyvíztisztító telepének létrehozására, mivel a 2007-ben üzembe helyezett konténer típusú szennyvíztisztító már nem tudta megfelelően ellátni a feladatát, a kifolyó víz nem volt megfelelő minőségű, így az Oltot is szennyezte.
A Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) részéről biztosított támogatást többször ki kellett egészíteni,
Ebből 110 ezer lej a község önrésze, a fejlesztési minisztérium viszont eddig csak 2,5 millió lejt utalt át a támogatásból.
– tudtuk meg Fülöp Kinga alpolgármestertől, aki szerint ez jellemző akkor, amikor nincs pénz, és húzni kell az időt, amíg lesz.
Csíkszentimre azon kevés csíki községek egyike, amelyek nem a Harvíz regionális víz- és csatornaszolgáltató ügyfelei, hanem saját önkormányzati cégük üzemelteti a víz- és szennyvíztisztító állomást. Ezt olyan kapacitással tervezték, hogy
Csíkszentkirály viszont időközben a Harvízhez csatlakozott, így erre már nem lesz szükség, a büdösfürdői rendszer kiépítésére pedig még várni kell.
Az új automatizált, korszerű szennyvíztisztító, amely jelenleg tesztüzemmódban van, távfelügyelettel működtethető, a néhány hónap múlva esedékes átadásig pedig optimalizálni kell a teljesítményét – tudtuk meg. Ez homokeltávolító, illetve zsírleválasztó, homogenizáló medencékkel is rendelkezik, iszapprést is telepítettek.
A megtisztított vízből vett minták kiváló minőséget mutattak.
Forgalmi változás lesz a sepsiszentgyörgyi Patak utcában, a Cigaretta utca és a Kós Károly utca közötti szakaszon hétfő reggeltől.
Súlyos baleset történt vasárnap a Beszterce-Naszód megyei Mezőörményesen, ahol egy személy traktor alá szorult.
Alkoholfogyasztással összefüggő közúti balesetekhez riasztották a rendőröket az elmúlt napokban. Csíkszenttamáson egy jogosítvány nélküli, ittas sofőr frontálisan ütközött, Maroshévízen pedig egy autó hídfőnek csapódott, a balesetben egy utas megsérült.
Hétfőn ül össze a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos vezetősége, hogy döntsön a kormányból való esetleges kilépésről szóló belső konzultáció menetrendjéről.
Egy autóbalesethez és két tűzesethez riasztották szombatról vasárnapra virradó éjjel a Maros megyei tűzoltókat.
Száraz növényzet gyúlt ki a Hargita megyei Galócás községben, a tűz mintegy 20 hektáros területet érint.
A gyergyószentmiklósi Szent Miklós római katolikus templom tornyának felújítása miatt emelték le a keresztet és a toronygömböt, amiből érdekes, 1868-ban oda elhelyezett tárgyak kerültek elő. Ezek májusig a múzeumban tekinthetők meg.
Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.
A román haditengerészet szombaton is folytatja a Midia kikötő térségében elsüllyedt Astana vontatóhajó balesetének kutató-mentő műveleteit – közölte a védelmi minisztérium.
Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.
szóljon hozzá!