
Fotó: Beliczay László
„Ütős, látványos”, minden szempontból nagyszabású bemutatóra készül a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház: A mi kis városunk rólunk, kisvárosiakról, tágabb értelemben magáról az emberi létről szól.
2019. március 06., 21:252019. március 06., 21:25
Csütörtökön este 7 órától viszi színpadra a székelyudvarhelyi társulat Thornton Wilder A mi kis városunk című darabját Vladimir Anton rendezésében. Anton visszatérő vendég Székelyudvarhelyen, az előző évadban már dolgozott a társulattal a Nem lesz reggel, Fred! című előadásban. Akkori ittléte során megismerte a várost, így esett a választása a fent említett darabra.
Rendhagyó a díszlet, valamint a zene is, ez utóbbi Pál Attilának, a társulat színművészének munkája. „A színészek segítségével élő zene lesz, valamint hat kórusművet is beépítettünk az előadásba” – sorolta Anton.
Nehéz egy olyan előadásról beszélni, amely még nem jött létre, vallotta be a rendező, szerinte ugyanis „közönség nélkül nincs előadás, csak néhány őrült, akik egy nagy és üres teremben eljátsszák, hogy valaki mások”. Hozzátette, az előadás létrejöttében a rendezőnek „láthatatlannak” kell lennie, hisz a nézőben azt az érzést kell kelteni, mintha a mű ott és akkor spontán születne meg a színpadon. A próbafolyamat apropóján ugyanakkor kiemelte, hogy rendkívül rugalmas és készséges volt a társulat.
– hangsúlyozta Vladimir Anton.
„Otthonos, családias, mély előadást sikerült létrehozni. Ez fontos, hiszen a színháznak amellett, hogy szórakoztat és közösségi élményt jelent, el kell gondolkoztatnia azokról az értékrendekről, amelyekhez az életben alkalmazkodni akarunk” – fogalmazott Zakariás Zalán, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője. Elmondta, a látványtervet Eranio Petrușka készítette, aki egyébként a Nem lesz reggel, Fred!-ben is dolgozott, a jelmezeket Bíró Boglárka tervezte, a díszletkivitelezésért pedig Szűcs-Olcsváry Gellért, a társulat színművésze felelt. A darab színrevitelében Dálnoky Réka dramaturg segítette a rendező munkáját.
A darabban elhangzik egy monológ időről, múltról, jövőről, a szövegben pedig szó esik egy kisvárosban elhelyezett időkapszuláról, amelybe belekerült egyebek közt egy Shakespeare-szöveg, az Amerikai Egyesült Államok alkotmányának szövege és A mi kis városunk egy példánya – sorolta Dálnoky Réka. Ebből merítették az alkotók az ötletet, hogy ők is időkapszulát hagynak az utókorra: ebbe a produkciókban részt vevők egy-egy papírra vetett gondolata, valamint az előadás plakátja és szórólapja került bele. Az előadás a csütörtöki bemutatót követően március 15-én és 27-én lesz megtekinthető.
Fotó: Beliczay László
Jövőre lesz Forradalom.ma 3.0
Idén, akárcsak tavalyelőtt, elmarad a Tomcsa Sándor Színház március 15-ei, Forradalom.ma nevű programja. A nemzeti ünnepre készített rendhagyó színházi produkciót jövő évben játsszák el újra. „Tartjuk magunkat az eddigiekhez, hogy minden második évben lesz Forradalom.ma, így a társulat is jobban fel tud készülni a produkcióra” – magyarázta Nagy Pál színházigazgató.
Ionuț Moșteanu védelmi miniszter kedden kijelentette, hogy az amerikai katonák részleges kivonása nem függ össze Oroszország lehetséges stratégiáival.
Forgalmi változtatásokra számíthatnak a sofőrök Marosvásárhelyen november 6-tól, csütörtöktől, néhány utcát például egyirányúsítani fognak – hívja fel a figyelmet Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala.
Internetes szavazást írtak ki a legszebb Kárpát-medencei magyar településnév cím elnyeréséért. Az anyaország határain kívüli jelöltek körében a háromszéki Angyalos és a csíkszéki Szépvíz egyelőre dobogón áll, de a verseny koránt sem lefutott.
Róma polgármestere, Roberto Gualtieri kedden városi gyásznapnak nyilvánította november 5-ét, szerdát a Torre dei Conti középkori torony részleges összeomlása következtében elhunyt román munkás, Octav Stroici emlékére – írja az EFE hírügynökség.
Egy mezőtóháti kereskedelmi egység tavából májustól szeptemberig mintegy 150 kilogramm halat emeltek ki tolvajok, 15 ezer lejt kárt okozva a tulajdonosnak. Az elkövetőket keddre virradóra érte tetten a rendőrség, ekkor 80 kilogramm halat fogtak ki.
A koalíció az első deficitcsökkentő csomagban 2026-ra befagyasztotta a közalkalmazotti béreket és az állami nyugdíjakat, és ezt a döntést be kell tartani – jelentette ki egy keddi szakkonferencián a pénzügyminiszter.
Megnyirbálta a kormány a jövedelemadóból, a polgármesteri hivataloknak visszaosztott összegeket, ezért a települések kevesebb pénzt kapnak, mint amire számítottak. Marosvásárhely esetében ez az összeg 6,5 millió lejes mínuszt jelent.
A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetről vitáznak keddi tanácskozásukon a koalíció vezetői a kormánypalotában.
Éves összevetésben az idei esztendő első kilenc hónapjában emelkedett Hargita megyében a forgalmi vizsgán átmenő tanulóvezetők aránya – tájékoztatott kedden a vezetői jogosítvány- és gépjármű-nyilvántartó hivatal adatai alapján a prefektusi hivatal.
Tűz ütött ki kedden a Prahova megyei Albești Paleologu településen, egy csarnokban, amelynek egyik részében körülbelül 50 tonna ammónium-nitrátot raktároznak.
szóljon hozzá!